برای اولین بار بوسیله یك رآكتور خورشیدی صورت گرفت

تبدیل گازهای گلخانه ای و پلاستیک به سوخت پایدار

تبدیل گازهای گلخانه ای و پلاستیک به سوخت پایدار ما دیجیتال: ما دیجیتال: برای نخستین بار یک راکتور خورشیدی، پلاستیک و گازهای گلخانه ای را به سوخت های پایدار تبدیل کرد.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در شرایطی که دما و فشار معمولی باشد این راکتور می تواند بطری های پلاستیکی و گاز دی اکسید کربن(CO۲) را بطور موثر به مونوکسید کربن(CO)، گاز سنتز و اسید گلیکولیک تبدیل کند.
پژوهشگران دانشگاه کمبریج نخستین سیستم در نوع خودرا توسعه داده اند که می تواند بطور همزمان زباله های پلاستیکی و گازهای گلخانه ای را با کمک انرژی خورشیدی به دو محصول شیمیایی تبدیل کند.
نتایج این تحقیقات در مجله «Nature Synthesis» انتشار یافته است.
پروفسور اروین ریسنر(Erwin Reisner) از دپارتمان شیمی یوسف حمید(Yusuf Hamied) و نویسنده ارشد این مقاله، در اطلاعیه ای اظهار داشت: تبدیل زباله به ماده ای مفید با بهره گیری از انرژی خورشیدی، هدف اصلی تحقیق ما است. آلودگی پلاستیک یک مشکل بزرگ در سراسر جهان است و اغلب، خیلی از پلاستیک هایی که در سطل های بازیافتی می ریزیم سوزانده می شوند یا سر از محل دفن زباله در می آورند.

یک گام مهم برای رسیدن به یک اقتصاد چرخشی پایدارتر


این سیستم دی اکسید کربن را به گاز سنتز تبدیل کرد که یک عنصر سازنده برای سوخت های مایع پایدار می باشد. بطری های پلاستیکی نیز به اسید گلیکولیک تبدیل شدند که در صنعت لوازم آرایشی بطور معمول مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این راکتور بسته به نوع کاتالیزور موجود در آن می تواند محصولات مختلفی تولید نماید.
سوبهاجیت بهاتاجاجی(Subhajit Bhattacharjee)، نویسنده اصلی این مقاله می گوید: این فناوری خورشیدی که می تواند به مقابله همزمان با آلودگی پلاستیک و گازهای گلخانه ای کمک نماید، می تواند تحولی در توسعه اقتصاد دَوَرانی بوجود آورد.
وی ادامه داد: خاصیت قابل توجه این سیستم تطبیق پذیری و تنظیم پذیری آنست. ما هم اکنون درحال ساخت مولکول های نسبتاً ساده مبتنی بر کربن هستیم اما در آینده، می توانیم تنها با تغییر کاتالیزور، سیستم را به شکلی تنظیم نماییم که محصولات بسیار پیچیده تری تولید نماید.

سیستمی که می تواند بطور کارآمد محصولات با ارزش بالا از زباله تولید کند


این راکتور یکپارچه دارای دو محفظه مجزا است، یکی برای پلاستیک و دیگری برای گازهای گلخانه ای. این راکتور همین طور یک جاذب نور مبتنی بر پروسکایت دارد. پروسکایت یک ماده در دسته ی کانی ها است.
کاتالیزورهای مختلفی طراحی شدند که سپس با یک جاذب نور ادغام شدند. هنگامی که آزمایش ها در شرایطی با دما و فشار معمولی انجام شد، مشخص شد که راکتور می تواند بطری های پلاستیکی پلی اتیلن ترفتالات(PET) و دی اکسید کربن را به سوخت های مختلف مبتنی بر کربن مانند مونوکسید کربن، گاز سنتز یا گلیکولیک اسید تبدیل کند. در پنج سال آینده، این سیستم شاید بتواند انرژی مورد نیاز یک کارخانه بازیافت را تامین کند.
پژوهشگران امیدوارند که با توسعه بیشتر این راکتور بتوان مولکول های پیچیده تری تولید کنند.1401/10/23
13:57:11
5.0/5
99
تگهای خبر: بازی , دانش , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات