اثرات منفی جدید استعمال ویپ شناسایی شد

اثرات منفی جدید استعمال ویپ شناسایی شد به گزارش ما دیجیتال، محققان دانشگاه وسترن در مطالعه اخیرشان موفق به شناسایی اثرات منفی جدید استعمال سیگار الکترونیکی یا ویپ شدند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، یک مطالعه پیش بالینی که اخیراً توسط پژوهشگران دانشگاه وسترن انتشار یافته است، نشان میدهد که استعمال سیگار الکترونیکی یا ویپ ممکنست اثرات منفی بر سورفکتانت ریوی (Pulmonary surfactant) در ریه ها داشته باشد. سورفکتانت ریوی (Pulmonary surfactant) یک نوع از لیپوپروتئین های فعال سطحی هستند که توسط سلول های آلوئولار نوع دوم تشکیل می شوند.
مدتی است که استفاده از دستگاه های "ویپ" رواج پیدا کرده است و تا حالا نیز پژوهشگران مطالعات بسیاری درباره ی اثرات آن بر روی انسان انجام داده اند. با ابداع ویپ ها و گسترش عرضه آنها، خیلی از جوانان و نوجوانان به استفاده از آنها روی آورده اند.
این ابزارها، با هدف القای حس سیگار یا قلیان کشیدن ابداع شده اند و شرکت های سازنده بطور معمول تبلیغات گسترده ای در مورد بی ضرر بودن آنها ارائه می دهند، اما پژوهش های بسیاری نشان داده اند که ویپ ها، ابزارهای بی ضرری نیستند و خطرات بسیاری در پی دارند.
ویپ ها، ابزارهایی هستند که در شکل ها و اندازه های مختلف به بازار عرضه می شوند. این ابزارها با باتری کار می کنند، یک عامل گرم کننده دارند و محفظه ای را شامل می شوند که مایعی را در بر دارد. پیش تر پژوهشگران انجمن قلب آمریکا گفته بودند اگر فکر می کنید استفاده از سیگارهای الکترونیکی یا ویپ روشی مطمئن تر از سیگار کشیدن برای مصرف نیکوتین است، بهتر است باردیگر به این مساله فکر کنید. چونکه ویپ موجب ایجاد تغییراتی در عملکرد قلبی عروقی می شود که مشابه تاثیر سیگار کشیدن برای نزدیک به ۲۰ سال است. حال نیز پژوهشگران دانشگاه وسترن اظهار کرده اند که استعمال ویپ ممکنست اثرات منفی بر سورفکتانت ریوی در ریه ها داشته باشد.

ویپ به ریه ها لطمه می رساند


این مساله تقریباً واضح است که مصرف ویپ و یا سیگار عادی می تواند به ریه ها لطمه برساند، اما باید اثر آنها بر ریه ها با دقت مورد بررسی قرار بگیرد. پژوهشگران به مرور زمان، به درک بهتری در مورد نتایج ناشی از مصرف ویپ ها و تاثیر آنها بر ریه رسیده اند.
ریه ها دائما در معرض ویروس ها و باکتری هایی قرار دارند که ما آنها را تنفس می کنیم؛ در نتیجه مهمست که سیستم ایمنی برای پاکسازی آنها به درستی عمل کند، اما ویپ ها می توانند به سلول های ایمنی مهمی مانند درشت خوارها و مونوسیت ها که پاتوژن ها را مورد تهاجم خود قرار می دهند، لطمه برسانند. این موضوع، واکنش نشان دادن به عفونت را برای بدن دشوار می کند.
استنشاق عناصر مضر موجود در ویپ که نباید در ریه باشند، می تواند به بروز خیلی از مشکلات ریوی منجر شود، به بافت های ریه لطمه برساند، سلول های مرده بسیاری را به جا بگذارد و سیستم ایمنی بدن را نیز مختل کند. علاوه بر این اگر لوله ویپ آلوده باشد، باکتری ها مستقیما به بافت ها ریه می رسند و می توانند هر گونه اختلالی را در آنجا به وجود بیاورند.
تحقیقات نشان می دهند که استنشاق دود ناشی از ویپ می تواند مضر باشد، اما این ضرر برای افراد مبتلا به آسم و بیماریهای ریوی بیشتر است.
نگرانی دیگری که دراین زمینه وجود دارد، بروز سرطان ریه است. بااینکه ویپ ها به عنوان عامل سرطان ریه معرفی و اثبات نشده اند، اما باید در نظر داشت که می توانند شمار زیادی از مواد شیمیایی را به ریه ها معرفی کنند. پس می توان آنها را به عنوان یک عامل خطر در نظر گرفت.
اکنون پژوهشگران اظهار کردند: استعمال سیگار الکترونیکی یا ویپ ممکنست اثرات منفی بر سورفکتانت ریوی در ریه ها داشته باشد. سورفکتانت، یک لایه حیاتی تولید شده از لیپیدها و پروتئین ها، برای تنفس آسان با کاهش کشش سطحی در ریه ها ضرورت دارد. بدون سورفکتانت، تنفس نیاز به تلاش بیشتری دارد و فرد برای انجام این کار به کمک مکانیکی نیاز دارد.
دکتر «رود ولدوزین» محقق این مطالعه از دانشگاه وسترن اظهار داشت: استعمال ویپ همچنان محبوب است، اما اطلاعات زیادی در مورد اتفاقاتی که با آئروسل وارد ریه ها می شود، در دست نیست. ما متوجه شدیم که نخستین چیزی که آئروسل ویپ در ریه ها با آن تماس پیدا می کند، سورفکتانت ریوی است که تیم ما در آن تخصص دارد.
در این مطالعه، تیم تحقیقاتی با قرار دادن یک لایه سورفکتانت در داخل یک سرنگ و سپس استفاده از یک دستگاه ویپ برای فشار دادن آئروسل به داخل سرنگ، توانستند اثرات آنرا مطالعه کنند. این به ویپ اجازه داد تا مستقیماً با سورفکتانت تعامل پیدا کند. پژوهشگران سپس ۳۰ بار عمل دم و بازدم ویپ را به داخل سرنگ تقلید کردند تا شبیه به مصرف ویپ معمولی باشد.
«اما گراهام» از دیگر پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: ما خصوصاً به کشش سطحی در سورفکتانت نگاه کردیم. بعد از استعمال ویپ، ما شاهد کشش سطحی بالا بودیم که نشان میدهد سورفکتانت در پشتیبانی از عملکرد صحیح ریه ها مؤثر نخواهد بود.
این تیم همین طور دستگاه های ویپ، طعم ها، مواد افزودنی و نیکوتین مختلف را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند آیا تفاوتی در تأثیرات آن بر ریه وجود دارد یا خیر.
گراهام اضافه کرد: نیکوتین در مقایسه با سایر مایعات الکترونیکی چندان تأثیر بدی بر کشش سطحی سورفکتانت نداشت، اما تعدادی از طعم دهنده ها مانند مایع الکترونیکی «منتول ای» این تأثیر را داشتند.
در حالی که پژوهشگران قصد دارند این مساله را بیشتر مطالعه کنند، اما ولدوزین می گوید این یافته ها می تواند نشان دهد که چرا افرادی که ویپ استعمال می کنند، مستعد مبتلاشدن به لطمه ریه هستند، همچون افرادی که دارای ویروس های تنفسی مانند کووید-۱۹ هستند.
ولدوزین اضافه کرد: ما می خواهیم این اطلاعات را در آنجا به دست آوریم تا مردم بدانند که استعمال ویپ ممکنست به ریه ها لطمه برساند. به عنوان گام بعدی، ما امیدواریم که اثرات استعمال ویپ بر روی ریه ها و نحوه درمان لطمه ناشی از آنرا بیشتر بررسی نماییم.

ویپ و کووید-۱۹


با شیوع کووید- ۱۹، رعایت خیلی از اصول بهداشتی همچون شست و شوی مداوم دست ها، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی سفارش می شد؛ اما یک مورد دیگر که باید به آن توجه داشت، عدم استفاده از ویپ بود.
تعدادی از تحقیقات نشان داده اند که استعمال شدید دخانیات می تواند یکی از عوامل افزایش ریسک مبتلاشدن به کووید-۱۹ باشد. نتایج این پژوهش ها، ارتباط محکمی را میان استفاده از ویپ و مبتلاشدن به نشانه های کووید-۱۹ نشان داد. استفاده از ویپ می تواند احتمال مبتلاشدن به نشانه های کووید-۱۹ را تا پنج برابر افزایش دهد.
ویروس ها نمی توانند بیرون از سلول میزبان تکثیر شوند و برای ورود به سلول باید به یک گیرنده ویژه متصل باشند. هر چه تعداد گیرنده ها در بدن بیشتر باشد، امکان مبتلاشدن به عفونت نیز بیشتر می شود. کروناویروس برای اینکه قابلیت تکثیر شدن پیدا کند، به گیرنده ای موسوم به "ACE-2" متصل می شود. بررسی ها نشان می دهند که تعداد گیرنده های ACE-2 در افراد سیگاری بیشتر می شود که بیشتر به خاطر قرار گرفتن در معرض نیکوتین است؛ بدین سبب بنظر می رسد هنگامی که سلول های ریه در معرض نیکوتین ناشی از ویپ قرار می گیرند، مکانیسم مشابهی فعال می شود.
پژوهشگران در پروژه دیگری، ارتباط میان مصرف ویپ و افزایش ریسک مبتلاشدن به کووید-۱۹ را در جوانان و نوجوانان مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که مصرف ویپ می تواند بواسطه لطمه رساندن به ریه ها، احتمال خطر مبتلاشدن به کووید-۱۹ را افزایش دهد.
شاید خیلی از جوانان فکر کنند که به خاطر سن خود، در مقابل مبتلاشدن به کروناویروس ایمن هستند، اما داده های این پژوهش نشان می دهند که این مساله حداقل در مورد افرادی که ویپ مصرف می کنند، درست نیست. از آنجائیکه عناصر مضر و مواد شیمیایی موجود در ویپ می توانند به بافت ریه لطمه برسانند، احتمال خطر مبتلاشدن به کووید-۱۹ را در کاربران خود می افزایند و سرعت آنرا نیز بالا می برند.
دانشمندان هنوز درحال بررسی اثرات بلندمدت ویپ بر سلامتی هستند. باتوجه به شواهد ارائه شده در پژوهش های مختلف می توان اظهار داشت که بااینکه خیلی از خطرات ناشی از مصرف ویپ کاملا اثبات نشده اند و یا داده های کمی در این مورد وجود دارند، اما نمی توان نتایج مضر آنها را انکار کرد و نسبت به اینگونه هشدارها بی توجهی نشان داد.

ویپ، گزینه مناسبی برای ترک سیگار نیست


تقریباً از هر ۱۰ فرد سیگاری، هفت نفر می گویند که می خواهند سیگار کشیدن را ترک کنند. ترک سیگار، یکی از بهترین کارهایی است که می توان برای سلامتی انجام داد. سیگار کشیدن، تقریباً به همه اندام های بدن همچون قلب لطمه می رساند. می توان اظهار داشت که یک سوم مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی، در نتیجه سیگار کشیدن پیش می آیند. بااینکه ویپ ها با هدف کمک کردن به ترک سیگار ارائه شده اند، اما ترک کردن سیگار با کمک ویپ نمی تواند ایده کاملا مناسب و ایمنی باشد، برای اینکه بااینکه خطر مصرف ویپ نسبت به سیگار عادی کمتر است، اما کاملا ایمن و بی خطر نیست.
برمبنای شواهد به دست آمده از پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ در آمریکا انجام شد، خیلی از جوانانی که کاربر ویپ هستند، سیگار عادی هم مصرف می کنند. شواهدی وجود دارند که نشان می دهند جوانانی که از ویپ استفاده می نمایند، بیش از دیگران در معرض اعتیاد به سیگار در آینده قرار دارند.
بین سیگار کشیدن و بروز بیماریهای قلبی- عروقی و سرطان، ارتباط قوی وجود دارد، اما ترک سیگار هر چه زودتر صورت گیرد، بدن زودتر می تواند به بازیابی و ترمیم خود بپردازد. بهتر است افراد سیگاری بجای استفاده از ویپ، برای انتخاب برنامه و یا ابزار مناسب ترک سیگار، با پزشک خود مشورت کنند.1401/10/30
15:16:38
5.0/5
928
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات