راهی جدید برای جلوگیری از سرطان پستان

راهی جدید برای جلوگیری از سرطان پستان به گزارش ما دیجیتال، محققان مؤسسه تحقیقات سرطان لندن در مطالعه اخیرشان متد جدیدی را جهت کمک به جلوگیری از سرطان پستان کشف کردند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، دانشمندان کشف کرده اند که چرا سلول های سرطان پستان که به ریه ها گسترش یافته اند، امکان دارد بعد از سال ها خواب، بیدار شوند و تومورهای ثانویه غیرقابل درمان را تشکیل دهند.
این مؤسسه در اطلاعیه ای مطبوعاتی توضیح داد که تحقیقات آنها از مؤسسه تحقیقات سرطان لندن (ICR) مکانیسمی را که سبب ایجاد این «بمب ساعتی» سرطان پستان می شود، نشان داده است و آنها هم استراتژی را برای خنثی کردن آن پیشنهاد می کنند.
بیماران مبتلا به سرطان پستان با گیرنده استروژن مثبت (ER+) (شایع ترین نوع این بیماری است) در معرض خطر مداوم عود سرطان در بخش دیگری از بدنشان برای سال ها یا حتی دهه ها بعد از تشخیص و درمان اصلی خود هستند.
زمانی که سلول های سرطان پستان از نخستین سرطان در پستان به سایر قسمت های بدن پخش می شوند، سرطان پستان ثانویه یا متاستاتیک نامیده می شود و باآنکه قابل درمان است، اما بهبودی کاملی حاصل نمی شود.
پژوهش جدید که در مجله «Nature Cancer» انتشار یافت، نشان داد که چگونه تغییرات مولکولی در ریه که در طول پیری رخ می دهد، می تواند از رشد این تومورهای ثانویه حمایت کند.
تیم تحقیقاتی در مؤسسه تحقیقات سرطان لندن دریافتند که پروتئین PDGF-C که در ریه وجود دارد، نقشی کلیدی در تأثیرگذاری بر روی خواب ماندن یا بیدار شدن سلول های سرطان پستان ایفا می کند.
آنها کشف کردند که اگر سطح PDGF-C افزایش یابد، می تواند سبب رشد سلول های سرطانی خفته و تبدیل به سرطان ثانویه پستان شود. محققان سپس بررسی کردند که آیا مسدود کردن فعالیت PDGF-C می تواند به پیشگیری از «بیداری مجدد» این سلول ها و رشد تومورهای ثانویه کمک نماید یا خیر.
محققان در مؤسسه تحقیقات سرطان لندن با کار با موش های دارای PDGF-C، تومورهای سرطان پستان با گیرنده استروژن مثبت را با یک مسدودکننده رشد سرطان موجود به نام ایماتینیب (Imatinib) که هم اکنون برای درمان بیماران مبتلا به لوسمی میلوئیدی مزمن استفاده می شود، مورد هدف قرار دادند.
بیشتر از ۸۰ درصد از سرطان های اولیه پستان از نوع سرطان پستان با گیرنده استروژن مثبت هستند و هرساله حدود ۴۴ هزار مورد در بریتانیا به این بیماری مبتلا می شوند. دکتر فرانسیس تورل، کارشناس آموزش پسا دکتری در قسمت تحقیقات سرطان پستان در مؤسسه تحقیقات سرطان لندن، اظهار داشت: سلول های سرطانی می توانند با پنهان شدن در حالت خفته، برای چندین دهه در اندام های دور زنده بمانند. ما کشف کرده ایم که چگونه بافت ریه پیر می تواند این سلول های سرطانی را تحریک کند تا باردیگر بیدار شوند و به تومور تبدیل شوند و یک استراتژی بالقوه برای خنثی کردن این «بمب های ساعتی» کشف کرده ایم. ما حالا می خواهیم درک نماییم که چگونه بیماران امکان دارد از داروی موجود ایماتینیب سود ببرند و در بلند مدت به دنبال ایجاد درمان های خاص تر با هدف مکانیسم «بیداری مجدد» هستیم.
منبع:

1401/12/25
12:35:00
5.0/5
190
تگهای خبر: آموزش , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات