ادعای یك آینده پژوه:

بشر طی 7 سال آینده به جاودانگی دست خواهد یافت

بشر طی 7 سال آینده به جاودانگی دست خواهد یافت ما دیجیتال: ما دیجیتال بشر طی 7 سال آینده به جاودانگی دست خواهد یافتبه گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، نمی توان انکار کرد که ما در عصر تغییرات سریع فناوری زندگی می نماییم. اختراع ها و نوآوری های جدیدی در هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و فناوری نانو درحال رخ دادن است و تنها در دهه گذشته، ما شاهد قدمهای عظیمی در علم بوده ایم که ما را به دنیایی نزدیک تر کرده است که در آن زندگی های ما تحت تاثیر همه جانبه هوش مصنوعی قرار می گیرد.

اکنون ادعا شده است که انسان ها احتمالاً تا سال ۲۰۳۰ به جاودانگی دست خواهند یافت.

"ری کورزویل" (Ray Kurzweil)، آینده پژوه با سابقه ای که در دهه های اخیر پیش بینی های دقیقی داشته است، پیش بینی کرده است که در ۷ سال آینده، بشر ممکنست قادر به زندگی جاودانه باشد.

او معتقد می باشد که با پیشرفت ها و گسترش فناوری ها در ژنتیک، رباتیک و نانوتکنولوژی به زودی نانوربات هایی خواهیم داشت که در رگ های ما حرکت خواهند کرد.

آنها ربات های کوچکی با عرض ۵۰ تا ۱۰۰ نانومتر خواهند بود که وظایفی را در زمینه پزشکی بالینی انجام می دهند و از آنها در تحقیقات به عنوان کاوشگر DNA، مواد تصویربرداری سلولی و وسایل نقلیه تحویل سلولی خاص استفاده می شود.

کورزویل فکر می کند که این نانوربات ها، آینده پزشکی هستند. به اعتقاد وی، آنها قادر خواهند بود بدن ما را در سطح سلولی ترمیم کنند و ما را در مقابل بیماریها و پیری و در نهایت مرگ مصون کنند.

وی همین طور معتقد می باشد که انسان ها می توانند آگاهی خودرا به شکل دیجیتالی بارگذاری کنند و به جاودانگی الکترونیکی دست یابند.

کورزویل در مصاحبه ای با پایگاه PBS News در سال ۲۰۱۶ اظهار داشت: ما هزاران سال است که امید به زندگی خودرا افزایش داده ایم. امید به زندگی انسان در ۱۰۰۰ سال پیش تنها ۱۹ سال بوده و تا سال ۱۸۰۰ میلادی به ۳۷ سال رسیده است. ما ۱۰ تا ۱۵ سال آینده (تا سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۳۰) به نقطه ای خواهیم رسید که در آن زمان بسیار بیشتری به امید به زندگی خود اضافه می نماییم.

وی اضافه کرد: مردم اغلب می گویند «وای من نمی خواهم بیش از ۹۰ سال عمر کنم، اما می دانید، من با افراد ۹۰ ساله صحبت کرده ام و آنها واقعا می خواهند تا ۹۱ و سپس تا ۱۰۰ سالگی هم زندگی کنند.

کورزویل افزود: ما می توانیم بر بیماری و پیری غلبه نماییم. بیشتر تفکرات ما غیر بیولوژیکی و دیجیتالی خواهد بود. بدین سبب ما می توانیم قسمتی از عمر خودرا بطور نامحدودی افزایش دهیم.ری کورزویل به پیش بینی هایی که واقعاً درست از آب درآمده اند، معروف است. وی در سال ۱۹۹۰ به درستی پیش بینی نمود که تا سال ۲۰۰۰، رشد اینترنت و تغییر فناوری های بی سیم سبب خواهد شد تا یک کامپیوتر بتواند یک انسان را در بازی شطرنج شکست دهد.

اما معروف ترین پیش بینی او که حتی درباره ی آن کتاب نیز نوشته این است که تا سال ۲۰۴۵ به تَکینگی خواهیم رسید. تکینگی لحظه ای است که هوش ماشینی با هوش انسان برابر می شود یا از آن پیشی می گیرد.

تکینگی فناوری (technological singularity) فرضیه ای است که پیش بینی می کند که شتاب در فناوری در نهایت موجب می شود که هوش مصنوعی از هوش بشر پیشی بگیرد و منجر به تغییرات شگرف یا حتی پایان تمدن بشری بشود. چون توانایی های چنین هوشی ممکنست قابل درک نباشند، اتفاقاتی که پس از تکینگی فناوری می افتند، تقریباً پیش بینی ناپذیر هستند.

طرفداران تکینگی بطور معمول چنین می اندیشند که رشد فزاینده هوش مصنوعی ممکنست به سرعت رخ دهد و تا آن زمان که توانایی های شناختی هوش مصنوعی تا حد زیادی از هوش انسانی پیشی بگیرد، متوقف نشود.

کورزویل پیش بینی می کند که تکینگی حدود سال ۲۰۴۵ رخ می دهد، در صورتیکه تعدادی از آینده پژوهان، تاریخی پیش از سال ۲۰۳۰ را برای رسیدن به آن پیش بینی کرده اند.

در اجلاس تکینگی در سال ۲۰۱۲ استوارت آرمسترانگ، مطالعه ای روی پیش بینی های کارشناسان هوش مصنوعی انجام داد و به طیف گسترده ای از پیش بینی ها رسید که میانگین شان سال ۲۰۴۰ بود. عدم قطعیت زیادی در این پیش بینی ها وجود دارد بطوریکه آرمسترانگ در سال ۲۰۱۲ احتمال وقوع تکینگی بین ۵ تا ۱۰۰ سال آینده را ۸۰ درصد دانست.

در نهایت، با افزایش نفوذ و فراگیر شدن هوش مصنوعی به ویژه در چند ماه اخیر با ظهور ربات های هوش مصنوعی گفتگوگر، این احتمال را نمی توان نادیده گرفت.

به عنوان مثال می توان به کارهای بسیار بحث برانگیز شرکت نورالینک (Neuralink) تحت هدایت میلیاردر نخبه جهان، ایلان ماسک نگاه کرد؛ جایی که تراشه های مغزی که دانشمندان و مهندسان این شرکت توسعه داده اند، به افراد معلول کمک خواهدنمود تا باردیگر حرکت کنند، ارتباط برقرار کنند و حتی می تواند بینایی را در افراد نابینا بازیابی کند.

البته فعلا تنظیم کنندگان مقررات در ایالات متحده درخواست این شرکت را برای انجام آزمایش های انسانی رد کرده اند و باید منتظر ماند و دید این فناوری چه زمانی از لابراتوار به دنیای واقعی راه پیدا می کند.

منبع:

1401/12/26
23:59:30
5.0/5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات