مهندسانی که علم رباتیک را متحول کردند

مهندسانی که علم رباتیک را متحول کردند ما دیجیتال: ما دیجیتال: رباتیک به بخشی اساسی در جامعه مدرن تبدیل گشته است اما ما چگونه به اینجا رسیدیم؟ ربات ها از دوران باستان به صورتی یا به گونه ای دیگر وجود داشته اند. گزارشهایی در خصوص وجود ابزارهای خودکار در یونان باستان و روم وجود دارد و بنابر گزارش ها ربات های مکانیکی ساده ای نیز در چین طراحی و تولید شده اند. حتی لئوناردو داوینچی ایده یک شوالیه مکانیکی را در قرن پانزدهم بیان کرد که بسیار شبیه تعدادی از انسان نماهایی است که حالا در دنیای مدرن شاهد آن هستیم.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا، چه ربات ها را دوست داشته باشید چه از آنها بترسید باید بدانید که ربات ها جزء جدایی ناپذیر دنیای ما شده اند و خیلی حرفه ای راه خودرا در زمینه های مختلف شامل پزشکی، صنعت خودرو، هوا و فضا و سرگرمی باز کرده اند. بر اساس گزارش های اخیر انتظار می رود ارزش صنعت رباتیک تا سال ۲۰۲۵ به ۱۵۸ میلیارد دلار برسد که این جهشی عظیم نسبت به ارزش آن در سال ۲۰۲۰ یعنی ۶۶.۴۸ میلیارد دلار است. گرچه افراد موفق بسیاری در پیشرفت این علم نوین نقش مهمی داشته اند اما ما در این خبر به معرفی برخی مهندسان نامی علم رباتیک که گامی مهم در پیشرفت این صنعت برداشته اند، پرداخته ایم.
جوزف انگلبرگر

«جوزف انگلبرگر»(Joseph Engelberger) مهندس و موسس نخستین شرکت رباتیک است که به عنوان پدر علم رباتیک شناخته می شود. جوزف انگلبرگر به سبب تولد صنعت رباتیک صنعتی بسیار شهرت دارد. انگلبرگر در ژوئیه ۱۹۲۵ متولد شد و در دسامبر ۲۰۱۵ از دنیا رفت. وی یک فیزیکدان، تاجر و مهندس آمریکایی بود که کارهای او انقلابی در جهان ایجاد کرد. در سال ۱۹۵۶ انگلبرگر در یک مهمانی با مهندس و مخترع آمریکایی جورج دِوول آشنا شد. این دو نفر در مورد فلسفه های آیزاک آسیموف در مورد رباتیک بحث کردند. دِوول همین طور به انگلبرگر در مورد دستگاه «انتقال مقاله برنامه ریزی شده» خود توضیح داد. جوزف بلافاصله آن دستگاه را به عنوان یک ربات شناسایی کرد و این شروع همکاری مثمر ثمر بین این دو نفر بود. در سال ۱۹۵۹ آنها نخستین نمونه اولیه ربات صنعتی خود به نام «Unimate # ۰۰۱» را ایجاد کردند و آن ربات نیز نخستین بار توسط جنرال موتورز و در خط تولید آنها مورد استفاده قرار گرفت. وی در سال ۱۹۶۱ شرکت «Unimation» را تاسیس کرد تا مفهوم جدید خود از ربات های صنعتی را توسعه دهد.
جرج دی دِوول

جرج دی دِوول(George D. Devol) مخترع نخستین ربات صنعتی قابل برنامه ریزی است. جورج دِوول نخستین ربات صنعتی قابل برنامه ریزی جهان را طراحی، ساخت و ثبت اختراع کرد. هنگامی که دِوول ۹ساله بود، کلمه «ربات» را هنگام خواندن نمایشنامه کارخانه ربات سازی روسوم شنید. در سال ۱۹۲۱ وی محبوب شد. این رویداد تأثیر زیادی بر دِوول گذاشت و چندین دهه بعد توانست نخستین ربات صنعتی جهان را طراحی و تولید نماید. دِوول در سال ۲۰۱۱ در سن ۹۹ سالگی درگذشت.
ماروین مینسکی

ماروین مینسکی(Marvin Minsky) یکی از افراد نامی حوزه هوش مصنوعی بود. ماروین مینسکی به خاطر کارهای بزرگش در علم هوش مصنوعی معروف است. وی در سال ۱۹۶۹ برای کارش جایزه ای ام تورینگ را از آن خود کرد. این جایزه یکی از جوایز بسیار با ارزش در علوم کامپیوتر است. ماروین مینسکی اوت ۱۹۲۷ در شهر نیویورک متولد شد. وی بعد از حضور در نیروی دریایی ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم، برای تحصیل در رشته های فیزیک، نوروفیزیولوژی و روانشناسی در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد. سرانجام در سال ۱۹۵۰ با معدل بالا در رشته ریاضیات فارغ التحصیل شد. سال بعد در پرینستون ثبت نام کرد و نخستین شبیه ساز شبکه عصبی را ساخت. مینسکی بعد از چند سال ماندن در هاروارد به ام آی تی رفت تا علاقه خود به کامپیوتر را به عنوان وسیله ای برای درک اندیشه انسان کشف کند. در آنجا او با جان مک کارتی کار کرد و این دو بعداً پروژه هوش مصنوعی را تأسیس کردند و حاصل آن لابراتوار علوم کامپیوتری و هوش مصنوعی ام آی تی است که هنوز هم تا به امروز یکی از مراکز تحقیقاتی برجسته در حوزه هوش مصنوعی است. کارهای مینسکی همچنان برای مهندسی رباتیک مدرن ضرورت دارد. وی در ژانویه ۲۰۱۶ در بوستون، ماساچوست درگذشت.
ویکتور شینمن

ویکتور شینمن(Victor Scheinman) به عنوان مخترع نخستین بازوی رباتیک الکتریکی کنترل شده توسط کامپیوتر(اصطلاحاً بازوی استنفورد) شناخته می شود. این ربات دستگاهی سبک، دارای قابلیت برای چندین مرتبه برنامه ریزی و همه کاره بود. ویکتور در دسامبر سال ۱۹۴۲ متولد شد و بعد از تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه استنفورد، بازوی رباتیک پیشگامانه خودرا ایجاد کرد. وی بعداً شرکت «Vicarm» را در سال ۱۹۷۳ تأسیس کرد تا اختراع خودرا بیشتر توسعه دهد و تجاری کند. شرکت او بعداً به شرکت رباتیک «Unimation» به فروش رسید. وی بعد از آن شرکت رباتیک Automatrix را تأسیس کرد و در آن ربات هایی مجهز به دوربین داخلی و سنسور ساخت. وی همین طور سیستم Robotworld را توسعه داد که به ربات ها امکان می داد بطور هماهنگ با یکدیگر هماهنگ کار کنند. ویکتور در سپتامبر ۲۰۱۶ در کالیفرنیا درگذشت.
ایچیرو کاتو

«ایچیرو کاتو»(Ichiro Kato) از دانشگاه واسدا نخستین اندروید(ربات انسان نما) واقعی جهان را ساخت. ایچیرو کاتو به مطالعه در حوزه پزشکی و ربات های انسان نما پرداخت و سرانجام توانست در سال ۱۹۶۷ پروژه بسیار تأثیرگذار WABOT را شروع کند و در نهایت توانست نخستین ربات انسان نما هوشمند در مقیاس کامل جهان WABOT-۱ را بوجود آورد. WABOT-۱ مجهز به دو بازو بود و می توانست روی دو پا راه برود و از یک جفت دوربین برای «دیدن» نیز استفاده می کرد. WABOT-۱ هنگامی که در سال ۱۹۷۲ تکامل یافت به نخستین اندروید(ربات انسان نما) در جهان تبدیل شد. کاتو در سال ۱۹۹۴ درگذشت.
تاکئو کاناده

تاکئو کاناده(Takeo Kanade) نخستین بازوی رباتیک رانش مستقیم جهان را در سال ۱۹۸۱ ساخت. وی اکتبر ۱۹۴۵ در هیوگو، ژاپن متولد شد و یکی از برجسته ترین متخصصان و پژوهشگران جهان در حوزه بینایی کامپیوتری و رباتیک است. بینایی کامپیوتری یک زمینه تحقیقاتی است که به بررسی چگونگی درک کامپیوتر از تصاویر و فیلم های دیجیتال می پردازد. کاناده همین طور برنده جوایزی همچون جایزه کیوتو و مدال مؤسسان انجمن مهندسان برق و الکترونیک شده است. وی با خیلی از سازمان های دولتی، هیئت های مشاوره صنعتی و دانشگاهی همچون هیئت مهندسی هوا و فضا(ASEB) شورای تحقیقات ملی، کمیته مشاوره فناوری پیشرفته ناسا، پنل PITAC برای تغییر پنل بهداشت و هیئت مشاوره موسسه کانادا برای تحقیقات پیشرفته خدمت کرده است.
ساتوشی شیگمی

ساتوشی شیگمی(Satoshi Shigemi) مهندس ارشد و رهبر پروژه ربات انسان نمای سرشناس ژاپنی «آسیمو» شرکت هوندا است. «آسیمو»(ASIMO) مخفف گام پیشرفته در تحرک نوآورانه است که نخستین بار در سال ۲۰۰۰ رونمایی گردید. آسیمو نتیجه ۱۰ سال تحقیق و توسعه رباتیک از جانب هوندا بود. این ربات نخستین قدمهای خودرا در سال ۲۰۰۵ برداشت و چند سال بعد به ایالات متحده آمریکا رسید. این ربات در اصل یکی از نخستین ربات هایی بود که به شکل یک انسان پیاده روی می کرد. نسخه هفتم آسیمو ۱۳۰ سانتی متر قد و ۴۸ کیلوگرم وزن داشت. او حتی می توانست با سرعت ۹ کیلومتر بر ساعت قدم بردارد. بتازگی شرکت هوندا اعلام نمود که با توقف به روزرسانی، این ربات رسما بازنشسته شد است.
جیکوب متیجویک و دونا شرلی جیکوب متیجویک


منبع:

1402/01/04
14:34:00
5.0/5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات