مأموریت پرچمدار اروپا روی سکوی پرتاب

مأموریت پرچمدار اروپا روی سکوی پرتاب ما دیجیتال: به گزارش ما دیجیتال، مأموریت کشف حیات در قمرهای سیاره مشتری معروف به JUICE و متعلق به آژانس فضایی اروپا که مقرر است تا ساعاتی دیگر با موشک «آریان ۵» پرتاب شود، روی سکوی پرتاب قرار گرفت.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا، به نظر می آید مأموریت شاخص اروپا به سمت سیاره مشتری آماده پرواز باشد.
آژانس فضایی اروپا (ESA) تصاویری از موشک «آریان ۵» را پیش از پرتاب در روز ۱۳ آوریل (امروز پنجشنبه) به اشتراک گذاشت که فضاپیمای JUICE را نشان داده است. حساب رسمی توییتر این مأموریت، ساعاتی پیش تصاویری از قرارگیری این موشک در سکوی پرتاب در پایگاه فضایی اروپا در کورو واقع در گویان فرانسه به اشتراک گذاشت.
این پرتاب، پرتاب ماقبل آخر موشک «آریان ۵» خواهد بود، موشکی که از سال ۱۹۹۶ تابحال درحال خدمت رسانی بوده است و پرتاب تلسکوپ فضایی «جیمز وب» را در کارنامه دارد. این موشک بعد از پرتاب در یک پنجره پرتاب یک ثانیه ای، فضاپیمای JUICE را در یک سفر ۸ ساله به مشتری و سه قمر آن ارسال خواهد نمود.
کاوشگر اقمار یخی مشتری(JUICE) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) بزودی در یک تور اکتشافی جاه طلبانه، از قمرهای مشتری بازدید خواهد نمود.
این مأموریت برای پرتاب از سکوی pad ELA-۳ در ساعت ۹: ۱۵ بامداد به وقت محلی (۱۵: ۴۵ به وقت ایران) برنامه ریزی شده است، البته اگر شرایط آب و هوایی مساعد باشد.
آژانس فضایی اروپا که هدایت این مأموریت را بر عهده دارد، پخش زنده این پرتاب را از ساعت ۱۵: ۱۵ به وقت ایران آغاز خواهد نمود. شما می توانید این پرتاب را به صورت زنده از پایگاه Space.com یا صفحه وب آژانس فضایی اروپا تماشا کنید.


JUICE یک پنجره پرتاب یک ثانیه ای دارد
مأموریت JUICE نسبت به سایر فضاپیماها برنامه پرتاب سخت تری دارد، چونکه تنها یک ثانیه فرصت دارد تا از زمین بلند شود. این کاوشگر پروازهای نزدیکی از کنار سیاره زهره، زمین و کره ماه به منظور افزایش سرعت و تنظیم مسیر انجام خواهد داد.
سارا کنپتون، از اعضای این مأموریت می گوید برای انجام این کار، آن اجرام آسمانی باید به درستی در یک راستا قرار گیرند که تنها دو بار در سال، اولین بار در ماه آوریل و بار دیگر در انتها تابستان اتفاق می افتد.
ازاین رو دانشمندان در آن پنجره یک ثانیه ای، باید فضاپیما را در نقطه ای از فضا قرار دهند که در راه ترجیحی برای ادامه و انجام پروازهای خود قرار گیرد.


موشک آریان ۵

موشک «آریان ۵» که این مأموریت را پرتاب خواهد کرد، دوران حرفه ای قابل ملاحظه ای داشته و به علت قابل اعتماد بودن شهرت زیادی به دست آورده است. این موشک در طول سه دهه خدمت خود، پنج مأموریت باری را به ایستگاه فضایی بین المللی حمل کرده و در سال ۲۰۰۴ ماهواره ای را که در آن زمان سنگین ترین ماهواره مخابراتی تا به امروز بود، به فضا پرتاب کرد. سرانجام هم در دسامبر ۲۰۲۱ تلسکوپ فضایی انقلابی جیمز وب را پرتاب کرد.

همانطور که گفته شد پرتاب مأموریت JUICE پرتاب یکی مانده به آخر این موشک خواهد بود و آخرین پرواز آن هم برای ۲۱ ژوئن ۲۰۲۳ برنامه ریزی شده است که طی آن دو ماهواره ارتباطی را به نمایندگی از دو مشتری خصوصی اروپایی به مدار زمین خواهد برد.

موشک «آریان ۵» بعد از آن کنار گذاشته می شود تا جای خویش را به موشک «آریان ۶» دهد، موشکی که انتظار می رود نخستین پرواز خویش را اواخر سالجاری انجام دهد.

این موشک جدید دارای یک مرحله فوقانی است که می تواند ماهواره ها را به مدارها در ارتفاعات مختلف برساند و بعد از تحویل محموله های خود به صورت مستقل از مدار بیرون برود.


اگر JUICE بموقع پرتاب نشود چه می شود؟

اگر این مأموریت به علت شرایط آب و هوا یا علل فنی به تعویق بیفتد، تیم عملیات می تواند هر روز تا پایان ماه آوریل تلاش کند JUICE را پرتاب کند. در حالیکه آژانس فضایی اروپا هنوز زمان مشخصی را اعلام نکرده است، پنجره های پرتاب در زمان های مختلف از هر روز است.

در نهایت اگر فضاپیما نتواند در ماه آوریل پرتاب شود، گزینه بعدی چهار ماه بعد، در ماه آگوست خواهد بود.

تیم عملیات در روز ۱۲ آوریل، یک روز پیش از پرتاب برنامه ریزی شده، آماده شدن برای بلند شدن موشک را آغاز می کند و مراحلی را برای شناسایی و حل مشکلات احتمالی که امکان دارد پیش بیاید، انجام می دهد.

بر اساس آنچه تابحال می دانیم، اگر پرتاب JUICE پس از ۱۸ آوریل صورت گیرد، این فضاپیما نخستین پرواز ماه-زمین خویش را کوتاه می کند و فقط از کنار زمین عبور می کند.


پس از پرتاب JUICE چه انتظاری می توانیم داشته باشیم؟

به گفته آژانس فضایی اروپا، پخش اینترنتی این پرتاب به مدت ۳ ساعت و ۲۰ دقیقه ادامه می یابد و از ساعت ۸: ۴۵ بامداد به وقت محلی در روز ۱۳ آوریل شروع می شود و در ساعت ۱۱: ۰۵ بامداد پایان می یابد.

انتظار می رود که آژانس فضایی اروپا یک نشست خبری ۴۵ دقیقه ای بعد از پرتاب در روز پنجشنبه پخش کند. انتظار می رود این جلسه توجیهی در ساعت ۱۱: ۳۰ بامداد به وقت محلی آغاز شود.

اندکی بعد از پرتاب موفقیت آمیز، تیم عملیات مشغول این خواهد شد که مطمئن شود همه چیز مطابق برنامه پیش می رود.

گفتنی است که کاوشگر اقمار یخی مشتری دارای یک محافظ هسته ای برای حفاظت از تجهیزات الکترونیکی خود در مقابل تشعشعات است.

بر اساس برنامه پرتاب فعلی، چند نقطه عطف کلیدی وجود دارد که باید بعد از بلند شدن موشک انتظار داشت:

ابتدا در ساعت ۸: ۴۲ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی کاوشگر JUICE از موشک «آریان ۵» جدا می شود. ازاین رو انتظار می رود JUICE کمتر از نیم ساعت بعد از بلند شدن از موشک ۶۲۰۰ کیلوگرمی حامل خود جدا شود.

سپس در ساعت ۸: ۵۱ انتظار می رود JUICE نخستین سیگنال را به زمین ارسال نماید. یعنی حدود ۹ دقیقه بعد از جدایی فضاپیما انتظار می رود که JUICE برای نخستین بار با خانه تماس بگیرد. آن زمان خواهد بود که به قول اولیویه ویتاسه دانشمند این پروژه، مرکز کنترل مطمئن خواهد شد که ارتباط خوبی با JUICE دارد.

بعد در ساعت ۹: ۵۵ کاوشگر JUICE بال های خورشیدی خویش را کاملا باز می کند. این یک نقطه عطف مهم دیگر بعد از پرتاب خواهد بود.

بال های خورشیدی JUICE از ۱۰ پنل خورشیدی ساخته شده اند که برای حرکت فضاپیما با انرژی خورشیدی در محیط های سخت و دور از خورشید ضروریست.

پنج پنل در هر طرف این فضاپیما وجود دارد که در حین پرتاب درون مرحله فوقانی موشک «آریان ۵» به صورت تا شده قرار گرفته اند و هنگامی که در فضا قرار می گیرند، مانند یک صلیب باز می شوند. در عین حال انتظار می رود دو دوربین بعضی از تصاویر این پنل ها را به خانه ارسال نمایند.رفتن به مشتری آسان نیست و هرچه به این غول گازی نزدیک تر می شوید و می خواهید بیشتر در مجاورت آن بمانید، شرایط سخت تر می شود. مشتری پنج برابر دورتر از فاصله خورشید تا زمین در منظومه شمسی قرار دارد و تنها حدود چهار درصد از نوری را که سیاره ما از خورشید دریافت می کند، به دست می آورد. این بدان معناست که هر فضاپیمایی که می خواهد به انرژی خورشیدی تکیه کند، باید پنل های خورشیدی بزرگی داشته باشد.

سپس طی ۱۷ روز آینده JUICE از چندین توسعه برای به کارگیری ابزارهای خود استفاده خواهد نمود که شامل فعال کردن آنتن بشقاب خود و همینطور مغناطیس سنجی است که داده های میدان مغناطیسی مشتری و سه قمر گالیله ای آن معروف به کالیستو، اروپا و گانیمد را جمع آوری خواهد نمود.

ویتاسه می گوید: تقریبا تا دو ماه آینده، دانشمندان بررسی خواهند کرد که آیا JUICE و ۱۰ ابزار آن به خوبی کار می کنند یا خیر.

وی افزود که انتظار دارد این بررسی ها تا پایان ماه ژوئن کامل شوند. سپس اگر همه چیز خوب پیش برود، مأموریت موفقیت آمیز اعلام می شود و مرحله بعدی سفر به سمت مشتری شروع می شود.

در نهایت، بعد از یک سفر هفت و نیم ساله انتظار می رود این کاوشگر در ماه دسامبر سال ۲۰۳۱ به این غول گازی برسد.

کاوشگر JUICE چگونه به سیاره مشتری خواهد رسید؟

طبق برنامه مأموریت، کاوشگر JUICE در مجموع چهار پرواز انجام خواهد داد تا مسیر خویش را تنظیم کند و سرعت خویش را بدون استفاده از مقدار زیادی از چهار تن پیشرانه ای که حمل می کند، افزایش دهد.

ابتدا در ماه آگوست ۲۰۲۴ کاری را انجام می دهد که به آن پرواز ماه-زمین می گویند. جایی که فضاپیما ابتدا از جاذبه ماه و سپس ۱.۵ روز پس از جاذبه زمین برای شتاب گیری کمک می گیرد. سپس در ماه آگوست ۲۰۲۵ از کنار سیاره زهره عبور می کند و دومین پرواز نزدیک خویش را برای شتاب گیری تجربه می کند. بعد در ماه سپتامبر ۲۰۲۶ برای سومین پرواز نزدیک خود از کنار زمین عبور خواهد نمود.

در نهایت هم در ژانویه ۲۰۲۶ برای آخرین بار از کنار زمین پرواز می کند و به سمت سیاره مشتری و قمرهای آن رهسپار می شود.

1402/01/24
16:10:45
5.0/5
524
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات