کشف فسیل نادر ۴۵۰ میلیون ساله کژدم دریایی در چین

کشف فسیل نادر ۴۵۰ میلیون ساله کژدم دریایی در چین ما دیجیتال: ما دیجیتال: فسیل نادر یک کژدم دریایی متعلق به 450 میلیون سال پیش که در دوره اردویسین در استان ژجیانگ فعلی در جنوب چین می زیسته، کشف شده است.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان در چین به شکل تصادفی با فسیل یک کژدم دریایی نادر باستانی برخورد کردند. این کشف، این پتانسیل را دارد که نور جدیدی بر روی گروه پهن بال سانان منقرض شده بیاندازد.
این مطالعه توسط موسسه زمین شناسی و باستان شناسی نانجینگ آکادمی علوم چین(NIGPAS) رهبری شد.
آرکوپتروس آنجینس(Archopterus anjiensis) نامی است که به اینگونه تازه شناسایی شده داده شده و به عنوان نخستین فسیل ثبت شده کژدم دریایی کشف شده در این کشور شناخته شده است.
طبق گزارش ها، این فسیل متعلق به دوره اردویسین و ۴۵۰ میلیون سال پیش است که در منطقه ونچانگ واقع در شهرستان آنجی در استان ژجیانگ جنوب چین کشف شده است.
اینگونه منقرض شده ۱۵ سانتی متری به طرز شگفت انگیزی برخلاف اندازه کوچکش، یک شکارچی خشن اقیانوسی بوده است.
پهن بال سانان(Eurypterida) که بصورت عامیانه با عنوان کژدم های دریایی شناخته می شوند راسته ای از بندپایان درنده منقرض شده هستند که در طول دوران دیرینه زیستی و بین ۴۶۷ تا ۲۵۲ میلیون سال پیش می زیستند.
این جانوران برخلاف لقبی که بر آنها گذاشته شده از کژدم ها نیستند و خویشاوندی نزدیک تری با تیغ دمان دارند. اغلب گونه های این راسته کوچک بودند و کمتر از ۲۰ سانتی متر طول داشتند، اما برخی نیز مانند جیکولاپتروس با ۲٫۵ متر طول بزرگ ترین جانوران بندپای تاریخ محسوب می شوند.
آخرین پهن بال سانان در آخر دوره پرمین و در جریان رویداد انقراض پرمین-تریاس بطور کامل از میان رفتند.
وانگ هان نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: طول آرکوپتروس آنجینس با پوسته بالایی سهموی، شاخک های خاص، بدنه گلدانی شکل و یک زائده تناسلی نوع A(زنانه) سه قسمتی، ۱۵ سانتی متر تخمین زده می شود.
اینگونه به احتمال زیاد در آب های عمیق در اعماق چند صد متری می زیسته است.
این مطالعه، اینگونه ی تازه کشف شده را به عنوان یک یافته نادر برجسته می کند، برای اینکه تنها ۱۲ پهن بال سان متعلق به دوره اردویسین در سطح جهانی یافت و ثبت شده است. بر طبق این پژوهش، پهن بال سانان یک گروه منقرض شده از بندپایان هستند.
این کشف غیرعادی فسیلی می تواند تکامل اولیه گونه های پهن بال سان را که میلیونها سال پیش بخشهایی از ابرقاره گندوانا(Gondwana) را اشغال کرده بودند، روشن کند.
پهن بال سانان برای نخستین بار در دوره زمین شناسی اردویسین ظاهر شدند. این مطالعه تاکید می کند که آنها در اواخر سیلورین(Silurian) و اوایل دوونین(Devonian) به حداکثر تنوع خود رسیدند و در آخر پرمین(Permian) منقرض شدند.
پهن بال سانان به سبب ریخت شناسی غیرمعمول و تنوع زیست محیطی، حدودا همه محلهای روی زمین از دریا گرفته تا آب شیرین و حتی محیط های خشکی را اشغال کردند. در نتیجه، دانشمندان براین باورند که برای درک «انتقال محیط های اکولوژیکی در دوره پالئوزوئیک» حیاتی هستند.
در این مکان همین طور فسیل هایی از دیگر جانداران دریایی مانند اسفنج ها را که زمانی در اعماق دریا می زیسته اند، یافت شده است.
نتایج این پژوهش در مجله Paleontology انتشار یافته است.1402/02/30
23:39:41
5.0/5
112
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات