۱۵۰ مورد از ۵۰۰ سوپر کامپیوتر برتر دنیا در اختیار آمریکا است

۱۵۰ مورد از ۵۰۰ سوپر کامپیوتر برتر دنیا در اختیار آمریکا است ما دیجیتال: ایالات متحده حالا دارای 150 سوپر کامپیوتر از 500 سوپر کامپیوتر برتر در جهان است و چین در رتبه دوم قرار دارد.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ایالات متحده در حوزه قرار گرفتن در رتبه اول برای در اختیار داشتن بیشترین تعداد از سریع ترین سوپر کامپیوتر های جهان از چین پیشی گرفته است.
پایگاه Techspot گزارش داده است که هم اکنون تعداد سوپر کامپیوتر های ایالات متحده به ۱۵۰ عدد رسیده است که از ۱۲۶ عدد در سال قبل افزایش قابل توجهی را نشان میدهد. این در حالیست که تعداد سوپر کامپیوتر های چین از ۱۶۲ به ۱۳۴ کم شده است.
سوپر کامپیوتر ها قادرند تعداد عملیات های زیادی را برای کاربردهای علمی پیشرفته انجام دهند و همگام با تلاش یک کشور برای پیشرفت در فناوری طراحی شده اند.
رتبه بندی Top۵۰۰ برای سوپر کامپیوتر های برتر دنیا، معیاری برای اندازه گیری چگونگی تکامل مهارت محاسباتی در کشورهای سرتاسر جهان ارائه می کند.
۵۰۰ سوپر کامپیوتر برتر سال ۲۰۲۳
شصت و یکمین نسخه از لیست TOP۵۰۰ بتازگی انتشار یافته است و بنظر می رسد ایالات متحده با بالا بردن خود از رتبه دوم به رتبه اول، از نظر تعداد سوپر کامپیوتر پیشرفت زیادی داشته است.
رکورد سریع ترین سوپر کامپیوتر جهان همچنان در اختیار سیستم Frontier در لابراتوار ملی اوک ریج(ORNL) است که اتفاقاً نخستین کامپیوتر اگزافلاپ جهان نیز هست.
در صورتیکه توانایی محاسباتی در کامپیوتر های معمولی بصورت «میلیون عملیات در ثانیه»(MIPS) اندازه گیری می شود، برای سوپر کامپیوتر ها بصورت عملیات ممیز شناور در ثانیه(FLOPS) اندازه گیری می شود.
سیستم Frontier قادر به انجام ۱۰۱۸ عملیات در ثانیه است، در صورتیکه عملکرد سایر سوپر کامپیوتر ها هنوز با پتافلاپ یا ۱۰۱۵ دستورالعمل در ثانیه اندازه گیری می شود.
از سال قبل تا امسال، Frontier با افزایش عملکرد خود به میزان ۱۶ درصد، برتری خودرا بیشتر کرده است و الان به ۱.۱۹۴ اگزافلاپ رسیده است. گفتنی ست که این سیستم دارای هشت میلیون و ۶۹۹ هزار و ۹۰۴ هسته است.
جالب اینجاست که این سوپر کامپیوتر همچنان در رتبه دوم معیار محک HPCG قرار دارد و امتیاز ۱۴.۰۵ را کسب کرده است که بسیار کمتر از امتیاز ۱۶.۰ متعلق به سوپر کامپیوتر فوگاکو ژاپنی است که از سال قبل توانسته است مقام اول را به خود اختصاص دهد.
همزمان با افزایش تعداد کل سوپر کامپیوتر های ایالات متحده در این لیست، شرکت تراشه ساز AMD نیز سهم خودرا ۲۹ درصد نسبت به سال قبل افزایش داده است. چهار سوپر کامپیوتر از ۱۰ سوپر کامپیوتر برتر، توسط تراشه های شرکت های AMD و دو سوپر کامپیوتر از شرکت اینتل تغذیه می شوند. دو مورد دیگر نیز توسط تراشه های شرکت IBM پشتیبانی می شوند.
البته اینتل همچنان در مجموع، در این لیست، صدرنشین است، اما تراشه های شرکت AMD حالا ۱۲۱ سوپر کامپیوتر از ۵۰۰ سوپر کامپیوتر برتر در سرتاسر جهان را پشتیبانی می کنند.
عقب نشینی سوپر کامپیوتر های چینی در لیست امسال قابل توجه است. این ابرقدرت آسیایی امسال تنها یک سوپر کامپیوتر را به این لیست اضافه کرده که باعث شده تا چندین برتری را در آمارها از دست بدهد.
ممکن است تصور شود که تحریم های ایالات متحده برای تامین تراشه های رده بالا از شرکت های NVIDIA و AMD ممکنست چین را عقب انداخته باشد. با این وجود، چین قبلاً استفاده از تراشه های بومی خودرا در سوپر کامپیوتر های Sunway Oceanlite و Tianhe-۳ نشان داده و موفق شده آنها را در لیست ۵۰۰ سوپر کامپیوتر برتر دنیا بگنجاند.
بنابراین به احتمال زیاد چین از اعلام پیشرفت خود در معماری تراشه ها خودداری می کند که همین موضوع سبب شده در چنین لیست هایی قرار نگیرد.1402/03/05
13:56:46
5.0/5
80
تگهای خبر: رایانه , سیستم , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات