جهان امروز و هوش مصنوعی،

عواقب بالقوه گسترش کنترل نشده هوش مصنوعی چیست؟

عواقب بالقوه گسترش کنترل نشده هوش مصنوعی چیست؟ ما دیجیتال: خراسان رضوی در تحقیق جدید، پژوهشگران تهدیدات ناشی از سوءاستفاده عمدی، سهوی یا بی ملاحظه از هوش مصنوعی (AI) و هوش عمومی مصنوعی (AGI) را برجسته کردند. علاوه بر این، آنان در مورد نتایج جدی عدم پیش بینی و تطبیق با تحول مبتنی بر هوش مصنوعی در جامعه بحث کردند.


به گزارش مدیکال نت، پژوهشگران سه راه را توصیف کردند که هوش مصنوعی می تواند موجودیت انسان را تهدید کند؛ اول، هوش مصنوعی می تواند فرصت هایی را برای دستکاری افراد افزایش دهد. در چین و ۷۵ کشور دیگر، دولت درحال گسترش نظارت مبتنی بر هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی به سرعت حجم عظیمی از داده های شخصی همچون محتوای ویدیویی گرفته شده توسط دوربین های مستقر در محلهای عمومی را پاکسازی، سازماندهی و تحلیل و بررسی می کند. در حالیکه این مورد می تواند به مقابله با اقدامات تروریستی کمک نماید که کاربرد مفیدی است اما از جنبه منفی، این داده ها می تواند به افزایش قطبی شدن و دیدگاه های افراطی کمک نماید.
هوش مصنوعی می تواند به ایجاد یک زیرساخت بازاریابی شخصی سازی شده عظیم و قدرتمند برای دستکاری رفتار مصرف کننده و ایجاد درآمد تجاری برای شبکه های اجتماعی کمک نماید. شواهد تجربی نشان داده است که در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۶، احزاب سیاسی از ابزارهای هوش مصنوعی برای دستکاری باورهای سیاسی و رفتار رأی دهندگان استفاده کردند.
سیستم اعتبار اجتماعی چین بطور خودکار افراد را از دسترسی به خدمات بانکی و بیمه محروم می کند، جریمه می گیرد و مردم را از سفر و فرستادن فرزندانشان به مدارس برمبنای تحلیل و بررسی تراکنش های مالی، سوابق پلیس و روابط اجتماعی برای ارزیابی رفتار فردی منع می کند.
هوش مصنوعی کاربردهای گسترده ای در سیستم های نظامی و دفاعی دارد که سبب پیشرفت هایی در عرصه سیستم های تسلیحات خودکار مرگبار شده است و تهدید دوم را سبب می شود. این سلاح های خودمختار می توانند اهداف انسانی را بدون کنترل انسان بر روی آنها مکان یابی، تشخیص بصری و هدف گیری کنند که این مساله آنها را به سلاح های کشتار جمعی بدیع و مرگبار تبدیل می کند.
عناصر اخلالگر، مانند سازمان های تروریستی، می توانند تسلیحات خودکار مرگبار را که در اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارد، بطور ارزان به تولید انبوه برسانند و آنها را برای کشتن در مقیاس انبوه تنظیم کنند. برای مثال، تجهیز میلیونها پهپاد کوادکوپتر، دستگاههای کوچک و متحرک با مواد منفجره، شناسایی بصری و توانایی های ناوبری مستقل و برنامه ریزی شده برای کشتن بدون نظارت انسان امکان پذیر است.
سوم اینکه، استقرار گسترده ابزارهای برپایه فناوری هوش مصنوعی می تواند منجر به از دست دادن ده ها تا صدها شغل در دهه های آینده شود. با این وجود، استقرار گسترده ابزارهای هوش مصنوعی تا حد زیادی به تصمیمات سیاستی دولت ها و جامعه و سرعت توسعه هوش مصنوعی، رباتیک و سایر فناوری های مکمل بستگی دارد.


با این حال، تأثیر خودکاری مبتنی بر هوش مصنوعی برای افرادی که در مشاغل کم مهارت در کشورهای با درآمد پایین و متوسط مشغول به کار هستند، بدترین خواهد بود. در نهایت، بخش های بالای نردبان مهارتی نیروی کار جهانی، همچون افرادی که در کشورهای پردرآمد زندگی می کنند، در امان نخواهد ماند.
برای دهه های متمادی، انسان ها رویای ماشین هایی را در سرداشتند و دنبال می کردند که از ما باهوش تر، آگاه تر و قدرتمندتر هستند. این منجر به توسعه هوش عمومی مصنوعی شده است، ماشین های نظری مبتنی بر هوش مصنوعی که کدهای خودرا یاد می گیرند و بطور مستقیم بهبود می بخشند و آغاز به توسعه اهداف خود می کنند.
بعد از اتصال آنها به دنیای واقعی، یعنی بوسیله ربات ها، سلاح ها، وسایل نقلیه یا سیستم های دیجیتال، تصور یا پیش بینی اثرات و نتیجه هوش عمومی مصنوعی با قطعیت دشوار می شود. با این وجود، از روی عمد یا غیر از آن، این ماشین ها می توانند به انسان ها لطمه برسانند و آنان را تحت سلطه خود درآورند. بر این اساس، در یک نظرسنجی اخیر که در بین اعضای جامعه هوش مصنوعی انجام شد، ۱۸ درصد از شرکت کنندگان این نگرانی را مطرح نمودند که توسعه هوش عمومی مصنوعی ممکنست از نظر وجودی فاجعه بار باشد.
علاوه بر این، پژوهشگران تاکید کردند: در حالیکه هوش مصنوعی پتانسیل ایجاد انقلابی در مراقبت های بهداشتی را با بهبود تشخیص و کمک به توسعه درمان های جدید دارد، تعدادی از کاربردهای آن می تواند مضر باشد. برای مثال، بیشتر سیستم های هوش مصنوعی روی مجموعه داده هایی آموزش می بینند که در آن جمعیت هایی که در معرض تبعیض هستند کمتر نشان داده می شوند.
با عنایت به این مجموعه داده ناقص و مغرضانه، یک پالس اکسیمتر(دستگاهی برای سنجش غیر تهاجمی اکسیژن موجود در خون) مبتنی بر هوش مصنوعی، سطح اکسیژن خون بیماران با پوست تیره تر را بیشتر تخمین زد. بطور مشابه، سیستم های تشخیص چهره جنسیت افراد با پوست تیره تر را به اشتباه طبقه بندی می کنند.


نتیجه گیری
جامعه پزشکی و بهداشت عمومی باید در مورد خطرات و تهدیدات ناشی از هوش مصنوعی هشدار دهند، مشابه آن چه پزشکان بین المللی برای جلوگیری از جنگ هسته ای استدلال های مبتنی بر شواهد را در مورد تهدید جنگ هسته ای ارائه کردند.
مداخله احتمالی دیگر می تواند مطمئن شدن از کنترل و موازنه کافی برای هوش مصنوعی باشد که مستلزم تقویت سازمان های منافع عمومی و دموکراسی است سپس هوش مصنوعی به وعده خود برای سودمندی بشر و جامعه عمل خواهد نمود.
با اهمیت تر از همه، حمایت مبتنی بر شواهد برای تغییر ریشه ای سیاست های اجتماعی و اقتصادی در دهه های آینده لازم است. به عبارت دیگر، ما باید آماده سازی نسل های آینده خودرا به منظور زندگی در دنیایی شروع نماییم که در آن نیروی انسانی دیگر برای تولید کالاها و خدمات مورد نیاز نخواهد بود برای اینکه هوش مصنوعی سناریوی کار و اشتغال را به طرز شایان توجهی تغییر خواهد داد.
یافته های این تحقیق در مجله سلامت جهانی BMJ انتشار یافته است.
منبع:

1402/03/10
09:01:55
5.0/5
311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات