ایلان ماسك:

نخستین آزمایش انسانی تراشه نورالینک اواخر امسال به انجام می رسد

نخستین آزمایش انسانی تراشه نورالینک اواخر امسال به انجام می رسد ما دیجیتال: «ایلان ماسک» در یک رویداد فناوری اظهار داشت که انتظار دارد تراشه مغزی استات آپ «نورالینک» اواخر امسال روی انسان آزمایش شود.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، «ایلان ماسک»(Elon Musk) کارآفرین میلیاردر، در رویداد فناوری «ویواتک»(VivaTech) گفت انتظار دارد که استارت آپ تراشه های مغزی او موسوم به «نورالینک»(Neuralink)، نخستین آزمایش انسانی خودرا امسال شروع کند.
طی این رویداد که در پاریس برگزار گردید، ماسک اظهار داشت که نورالینک می خواهد تراشه مغزی را روی یک بیمار مبتلا به فلج چهاراندام یا فلج کامل، در طول یک پخش اینترنتی تحت نظارت رویترز آزمایش کند. بااینکه ماسک مشخص نکرده است که شرکت او کاشت تراشه را در چند بیمار و برای چه مدت انجام خواهد داد اما گفت بنظر می رسد که نخستین مورد اواخر امسال صورت گیرد.
ماه گذشته، نورالینک اظهار داشت که مجوز «سازمان غذا و داروی آمریکا»(FDA) را برای نخستین آزمایش بالینی خود دریافت کرده است. این یک نقطه عطف مهم برای نورالینک محسوب می شود. سازمان غذا و داروی آمریکا در بیانیه پیشین خود به رویترز گفت: نورالینک را جهت استفاده از ایمپلنت مغزی و ربات جراحی آن در آزمایش ها مجاز دانسته است اما از ارائه جزییات بیشتر خودداری کرد.
بیشتر بخوانید:
ایمپلنت مغزی نورالینک برای آزمایش انسانی تاییدیه دریافت کرد
کارشناسان پیش تر به رویترز گفتند که اگر نورالینک بتواند ثابت کند تراشه آن برای انسان ایمن است، باز هم چندین سال و احتمالاً بیش از یک دهه طول می کشد تا مجوز تجاری استفاده ایمن ارائه شود. همچنین، این شرکت درحال رقابت با سایر شرکت های حوزه نوروتکنولوژی است که پیش تر کاشت دستگاه های خودرا در افراد آزمایش کرده اند.
ماسک قبل از این، جدول زمانی اعلامیه های عمومی خودرا در مورد نورالینک از دست داده است. حداقل در چهار مورد از سال ۲۰۱۹ تاکنون، ماسک پیش بینی کرده بود که نورالینک به زودی آزمایش های انسانی را شروع خواهدنمود.
این استارت آپ ابتدا در اوایل سال ۲۰۲۲ به سازمان غذا و داروی آمریکا درخواست مجوز داد و سازمان با استناد به ده ها مورد نگرانی ایمنی، درخواست را رد کرد. تعدادی از این نگرانی ها، در ارتباط با مشکلات پیرامون باتری لیتیومی دستگاه، امکان راه یافتن سیم های ایمپلنت به درون مغز و چالش بیرون آوردن ایمن دستگاه بدون لطمه رساندن به بافت مغز مطرح شدند.
بیشتر بخوانید:
دست رد "FDA" به سینه «ایلان ماسک»
نورالینک در مورد آزمایش های حیوانی خود نیز با نظارت فدرال روبه رو است. سال گذشته، کارمندان نورالینک به رویترز گفتند که این شرکت با عجله عمل جراحی را روی میمون ها، خوک ها و گوسفندان انجام داده که به مرگ حیوانات بیشتری منجر گردیده است. بگفته آنها، دلیل عجله این بود که ماسک کارکنان را برای دریافت مجوز سازمان غذا و دارو تحت فشار قرار داد. این منابع گفتند که آزمایش های حیوانی، داده هایی را در راستای پشتیبانی از برنامه شرکت برای آزمایش های انسانی تولید کردند.
بیشتر بخوانید:
تحقیقات شتاب زده ی "نورالینک" جان هزاران حیوان را گرفته است
در یک آزمایش انجام شده در سال ۲۰۲۱، این شرکت از هر ۶۰ خوک، ۲۵ خوک را با تراشه هایی در اندازه اشتباه آزمایش کرد. همه خوک ها متعاقبا کشته شدند و این خطایی بود که کارمندان باور داشتند با آمادگی بیشتر می شد به آسانی از آن جلوگیری کرد.
بعد از گزارش رویترز پیرامون درگیری های مالی احتمالی در هیئت مدیره، قانون گذاران آمریکا در ماه مه خواهان بررسی این مساله شدند که آیا ترکیب پنل نورالینک ناظر بر آزمایش های حیوانی، به آزمایش های نادرست و عجولانه منجر می شود یا خیر.
«وزارت ترابری آمریکا»(USDOT) بطور جداگانه بررسی می کند که آیا نورالینک با برداشتن تراشه ها از مغز میمون ها بدون اقدامات مهار مناسب، پاتوژن های خطرناک را بطور غیرقانونی انتقال داده است یا خیر. سخنگوی این سازمان اظهار داشت که تحقیقات ادامه دارد.
نورالینک به سبب نقض احتمالی رفاه حیوانات، تحت بررسی «دفتر بازرسی کل آمریکا»(OIG) نیز قرار گرفته است اما سخنگوی این سازمان، از ارائه پاسخ فوری به پرسش رویترز خودداری کرد.
با این وجود، ارزش شرکت در ماه های اخیر بالا رفته است. رویترز این ماه گزارش داد که استارت آپ نورالینک دو سال پیش در دور جمع آوری سرمایه خصوصی، نزدیک به دو میلیارد دلار ارزش داشت و الان ارزش آن بر طبق معاملات سهام خصوصی، حدود پنج میلیارد دلار است. کارمندان بخش حیوانات نورالینک که جهت بررسی درگیری های مالی احتمالی تحت نظارت فدرال قرار گرفته است، از توسعه سریع ایمپلنت بهره مند شدند. به گزارش رویترز، ارزش سهام نورالینک که در اختیار تعدادی از کارکنان قرار دارد، تنها طی دو سال حدود ۱۵۰ درصد بالا رفته است.
منبع:

1402/03/27
16:29:04
5.0/5
219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات