نخستین پرواز گردشگری فضایی ویرجین گلکتیک انجام شد

نخستین پرواز گردشگری فضایی ویرجین گلکتیک انجام شد به گزارش ما دیجیتال، شرکت گردشگری فضایی «ویرجین گلکتیک» متعلق به ریچارد برانسون کارآفرین بریتانیایی برای نخستین بار یک خدمه تجاری سه نفره را به لبه فضا برد.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اسپیس، شرکت فضایی خصوصی «ویرجین گلکتیک» بعد از سال ها شکست، بالاخره نخستین پرواز تجاری خویش را با موفقیت به پایان رساند که در آن ۱۳ محموله تحقیقاتی و سه مسافر از نیروی هوایی ایتالیا و شورای تحقیقات ملی ایتالیا به لبه فضا منتقل شدند.
در حالی مایکل ماسوچی فرمانده این پرواز و نیکولا پسیله بعنوان خلبان در هواپیمای فضایی VSS Eve حضور داشتند، مسافران فضاپیمای VSS Unity شامل والتر ویلادی، پانتالئونه کارلوچی، آنجلو لاندولفی و مربی فضانوردی کالین بنت را در مأموریت « Galactic ۰۱» به لبه فضا فرستادند.
این پرواز فضایی از پایگاه فضایی آمریکا در نیومکزیکو شروع شد. سپس هواپیما که فضاپیما را زیر شکم خود داشت به هوا رفت و وقتی به ارتفاع ۱۳۵۰۰ متری رسید، VSS Unity را رها کرد. در آن لحظه موتور موشک هیبریدی آن روشن شد و فضاپیما را تا ارتفاع ۸۵.۱ کیلومتری از سطح زمین با حداکثر سرعت ۲.۸۸ ماخ رساند.
در آن بازه زمانیکه شرایط گرانش صفر پیش آمد، یعنی زمانیکه فضاپیما پیش از بازگشت به زمین در لبه فضا(مرز فضا) قرار گرفت، مسافران یک مجموعه آزمایش های مستقل و غیرمستقل همچون سنجش اثرات بی وزنی بر عملکرد شناختی و نحوه ترکیب مواد و همینطور نظارت بر عملکرد بدن انسان با استفاده از سنسورهای ویژه انجام دادند.


با پایین آمدن فضاپیمای VSS Unity، چترهای واقع در بخش دُم آن جهت کمک به کاهش سرعت تا وقتی که فشار هوا به اندازه کافی زیاد شود که کنترل کننده ها باردیگر عملیاتی شوند، باز شدند و مأموریت بعد از گذشت یک ساعت و ۱۲ دقیقه به پایان رسید.
به قول ویرجین گلتیک، این پرواز در ماه آگوست تحت عنوان مأموریت «Galactic ۰۲» دنبال می شود و پروازهای ماهانه برای مسافران غیرنظامی، همچون گردشگران بعد از آن انجام خواهد پذیرفت.
مایکل کولازیر مدیرعامل ویرجین گلکتیک اظهار داشت: امروز تیم ما با موفقیت شش نفر و بیشتر از دوازده محموله تحقیقاتی را در VSS Unity، لابراتوار علمی منحصربفرد و زیرمداری ما به فضا برد. این پرواز تاریخی نخستین پرواز تجاری ما و نخستین مأموریت تحقیقاتی تجاری اختصاصی ما بود که آغاز دوره جدیدی از دسترسی تکرارپذیر و قابل اعتماد به فضا برای مسافران و پژوهشگران خصوصی است.
وی ادامه داد: مأموریت «Galactic ۰۲» نخستین پرواز فضایی ما با فضانوردان خصوصی برای ماه آگوست برنامه ریزی شده است و ما انتظار داریم VSS Unity به مأموریت های فضایی ماهانه خود ادامه دهد و در عین حال ما به صورت همزمان برای افزایش ناوگان سفینه فضایی خود در آینده برای مخاطبان جهانی کار می نماییم.
آشنایی با مسافران این پرواز
سرهنگ «والتر ویلادی»(Walter Villadei)، یکی از اعضای ارشد «نیروی هوایی ایتالیا» است که از تجربیات خود به منظور آماده شدن برای سفر آینده به «ایستگاه فضایی بین المللی» استفاده خواهد نمود.
باآنکه سرهنگ ویلادی در روسیه بعنوان فضانورد آموزش دیده، اما این اولین باری است که به فضا پرواز می کند.
ویلادی در سال ۲۰۲۲ برای آموزش در هیوستون انتخاب گردید تا برای یک پرواز فضایی با شرکت «آکسیوم اسپیس»(Axiom Space) که مأموریت های سرنشین دار خصوصی را به ایستگاه فضایی بین المللی ترتیب می دهد، آماده شود.
همچنین، ویلادی بعنوان یک خدمه ذخیره برای مأموریت آینده آکسیوم حضور خواهد داشت. او پیش تر برای رزرو جای خود در این مأموریت که برای پایان سال ۲۰۲۳ برنامه ریزی شده است، یک توافق اولیه را امضا کرد.
«پانتالئونه کارلوچی»(Pantaleone Carlucci)، یک خلبان و مهندس فنی از «شورای ملی تحقیقات ایتالیا» است که آزمایش هایی را به منظور تعیین معیارهای عملکرد انسان در طول پرواز به فضا انجام داد.
کارلوچی و سه خدمه دیگر در طول این پرواز ۹۰ دقیقه ای، آزمایش هایی مانند تجهیزات آزمایشی برای اندازه گیری تشعشعات کیهانی و همینطور مطالعه مواد متعدد را در شرایط ریزگرانش انجام دادند.
سرهنگ دوم «آنجلو لاندولفی»(Angelo Landolfi) هم آزمایش هایی را انجام داد که در زمینه عملکرد شناختی در شرایط ریزگرانش و مطالعه اختلاط مایع و جامد بود.
آخرین نفر از این چهار خدمه، «کالین بنت»(Colin Bennett) مربی فضانوردی شرکت ویرجین گلکتیک بود که وظیفه مهمی را بر عهده داشت. او باید اطمینان می یافت که کیفیت تجربه سفر با وی اس اس یونیتی مطلوب است و همینطور مسئول آموزش و آماده سازی مسافران بود.
نحوه کار ویرجین گلتیک
روش پرتاب شرکت ویرجین گلکتیک با شرکت هایی مانند «اسپیس ایکس»(SpaceX) و «بلو اوریجین»(Blue Origin) که پرتاب موشک های عمودی را مانند ناسا انجام می دهند، متفاوت می باشد.
ویرجین گلکتیک از یک هواپیمای حامل با دو خلبان استفاده می نماید که از باند فرودگاه بلند می شوند و سپس ارتفاع زیادی می گیرند. هنگامی که این هواپیمای سفارشی در ارتفاع کمتر از ۱۰ مایل قرار بگیرد، هواگرد فضاپیمای متصل به خویش را آزاد می کند که بعد از آن موتور فضاپیما روشن می شود و به ارتفاع بالاتری می رود.
فضاپیمای وی اس اس یونیتی می تواند با پیمودن بیشتر از ۸۰.۵ کیلومتر فاصله از سطح دریا، به مرز فضا که توسط نیروی هوایی آمریکا و ناسا تعریف شده است، برسد، اما نمی تواند بالاتر از «خط کارمان»(Kármán line) برود که مرز فضایی تعریف شده «فدراسیون بین المللی هوانوردی»(FAI) در فاصله ۱۰۰ کیلومتری است.
شرکت ویرجین گلکتیک در طول دهه گذشته، حدود ۸۰۰ بلیط را برای سفرهای فضایی خود فروخته که قیمت اولیه هر بلیط ۲۰۰ هزار دلار است، اما حالا قیمت بلیط برای هر نفر ۴۵۰ هزار دلار شده است.



1402/04/11
08:06:23
5.0/5
213
تگهای خبر: آموزش , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات