انجام محاسبات با سرعتی بی نظیر

کامپیوتر کوانتومی گوگل راه ۴۷ ساله را یک شبه می رود

کامپیوتر کوانتومی گوگل راه ۴۷ ساله را یک شبه می رود ما دیجیتال: به گزارش ما دیجیتال، گوگل یک کامپیوتر کوانتومی گسترش می دهد که می تواند به سرعت محاسباتی را انجام دهد که بهترین ابر رایانه های رقیبش طی ۴۷ سال آنها را انجام می دهند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، کارشناسان فکر می کنند که طی چند دهه ی آینده، کامپیوتر های کوانتومی جایگزین کامپیوتر های «کلاسیک» روی میز ما خواهند شد و زندگی ما را متحول خواهند کرد.
اعتقاد بر اینست که با استفاده از اثرات عجیب فیزیک کوانتوم، این کامپیوتر ها قادر خواهند بود یادگیری ماشینی را سرعت بخشند، تغییرات آب و هوایی را حل کنند و داروهای جدید کشف کنند.
حالا، گوگل ادعا می کند که با دستیابی به «برتری کوانتومی» در حل مشکلاتی که هیچ دستگاه کلاسیکی قادر به انجام آن نیست به نقطه عطفی در کوشش برای ساخت چنین کامپیوتری دست یافته است.
این غول فناوری می گوید یک کامپیوتر کوانتومی ساخته است که قادر به انجام محاسباتی است که حتی سریع ترین کامپیوتر های موجود امروزی هم ۴۷ سال باید روی حل آن زمان بگذارند.
گوگل در سال ۲۰۱۹ گفته بود که به برتری کوانتومی دست یافته است، باآنکه در آن زمان این ادعا توسط مخالفان مورد سوال قرار گرفت.
آی بی ام (IBM)، شرکت رقیب تصریح کرد که کاری که کامپیوتر کوانتومی Sycamore Google قادر به انجام آن بود، کار دشواری نبود و از نظر فنی می توانست بوسیله ی یک دستگاه کلاسیک هر چند کندتر صورت گیرد.
چهار سال بعد، محققان گوگل ادعا کردند که دستگاه قدرتمندتری با قابلیت هایی فراتر از کامپیوتر های کلاسیک بوجود آورده اند و به عبارت دیگر به برتری کوانتومی دست یافته اند.
هنوز معلوم نیست که توسعه کامپیوتر ی کوانتومی چقدر هزینه دارد.
این تیم در مقاله ی خود که در سرور قبل از چاپ arXiv انتشار یافته است، می گویند: کامپیوتر های کوانتومی نوید اجرای وظایفی فراتر از توانایی کامپیوتر های کلاسیک را می دهند.
ما هزینه ی محاسباتی را در مقابل روش های کلاسیک بهبود یافته تخمین می زنیم و نشان می دهیم که آزمایش ما فراتر از توانایی های ابر رایانه های کلاسیک موجود است.
فناوری کوانتومی از اثرات فیزیک کوانتومی برای سرعت بخشیدن به فرایند پردازش اطلاعات استفاده می نماید که می تواند به قدرتمندترین کامپیوتر روی زمین منجر شود.
حتی پتانسیل سریع ترین کامپیوتر هایی که امروزه وجود دارند مانند ابر رایانه Frontier در تنسی با کامپیوتر های کوانتومی برابری ندارند.


این کامپیوتر های «معمولی» یا «کلاسیک» از زبان پردازش کد باینری استفاده می نمایند، زبانی که مبتنی بر یکی از دو حالت صفر یا یک است.
اما مکانیک کوانتومی به یک واحد اطلاعات کوانتومی یک بیت کوانتومی یا «کیوبیت» اجازه می دهد تا در حالت صفر، یک یا هر دو به صورت همزمان باشد.
به نقل از گوگل، جدید ترین نسخه پردازنده ی کوانتومی Sycamore آن ۷۰ کیوبیت را اجرا می کند، که بیشتر از نسخه قبلی Sycamore که ۵۳ کیوبیت را اجرا می کرد، است.
یک پردازنده ی کوانتومی با ۷۰ کیوبیت به این مفهوم است که می تواند ۷۰ بیت کوانتومی اطلاعات را ذخیره و پردازش کند. کاری که برای یک کامپیوتر کلاسیک هر چند سریع یا کند غیر ممکن است.
برای درک بهتر این افزایش قدرت، محققان می گویند که برای Frontier تنها ۶.۱۸ ثانیه طول می کشد تا با محاسبه ای که توسط کامپیوتر ۵۳ کیوبیتی گوگل صورت می گیرد برابری کند، اما ۴۷.۲ سال طول می کشد تا با آخرین نسخه آن مطابق باشد.
شرکت آی بی ام هنوز در مورد فعالیت جدید گوگل اظهار نظری نکرده است، اما استیو بریرلی (Steve Brierley)، مدیر اجرایی شرکت کوانتومی ریورلین مستقر در کمبریج، به تلگراف اظهار داشت که کار جدید گوگل یک «نقطه عطف بزرگ» است.
با این وجود، سباستین ویدت (Sebastian Weidt)، از گروه فناوری یون کوانتومی دانشگاه ساسکس خیلی از انتقادات سال ۲۰۱۹ را تکرار کرد و اظهار داشت که گوگل هنوز یک حل مساله مفید با کوانتوم را نشان نداده است.
ویدت اظهار داشت: این یک نمایش خیلی خوب از مزیت کوانتومی است. باآنکه الگوریتم مورد استفاده از نظر علمی یک موفقیت بزرگ بشمار می رود اما در دنیای واقعی کاربردهای عملی ندارد.
ما باید به محاسبات کوانتومی سودمند برسیم. دورانی که کامپیوتر های کوانتومی با هزاران کیوبیت در واقع آغاز به عرضه ارزش به جامعه می کنند بگونه ای که کامپیوتر های کلاسیک هیچگاه قادر به عرضه آن نیستند.
گام مهم بعدی ساخت کامپیوتر ی کوانتومی است که بتواند خطاهای ذاتی در عملکرد خویش را تصحیح کند.
دانشگاه ساسکس در کنار شرکتهای بزرگ فناوری مانند گوگل، آی بی ام و مایکروسافت، مسئولیت ساخت یک کامپیوتر ی کوانتومی را بر عهده دارد.
در نهایت، هدف ساخت یک کامپیوتر ی کوانتومی تجاری است که عموم مردم بتوانند آنرا خریداری کنند.



1402/04/14
12:38:55
5.0/5
224
تگهای خبر: دانش , دستگاه , رایانه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات