احتمال برخورد طوفان های خورشیدی به زمین در روز جمعه

احتمال برخورد طوفان های خورشیدی به زمین در روز جمعه ما دیجیتال: طوفان های خورشیدی می توانند فردا به زمین برخورد کنند و شفق های قطبی گسترده ای ایجاد کنند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، آتش بازی های ستاره ای به شکل دو طوفان خورشیدی یا (CMEs)، که تا حدی به سمت زمین رخ می دهند و توسط رصدخانه خورشیدی و هلیوسفری ناسا (SOHO) که به دور ستاره ما می چرخد، مشاهده شده اند، می توانند حاوی بیش از یک میلیارد تن پلاسمای متشکل از ذرات حامله باشند و در نتیجه میدان های مغناطیسی خودرا با خود بیاورند.
ناسا پیش بینی کرده است که خروج عظیم گاز یونیزه شده به نام پلاسما تا روز جمعه (۷ ژوئیه) بر زمین تاثیر می گذارد. هنگامی که ذرات حامله به میدان مغناطیسی سیاره ما یعنی مغناطیس سپهر برخورد می کنند، می توانند منجر به ایجاد اختلالات بزرگی به نام طوفان های ژئومغناطیسی شوند.
این طوفان ها به نوبه خود می توانند برق و زیرساخت های ارتباطی را در سطح زمین و همین طور ماهواره ها را مختل کنند که این مساله می تواند بر خدماتی مانند سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) تاثیر منفی بگذارد.
تامیتا اسکوف (Tamitha Skov)، فیزیکدان هواشناسی فضایی تصاویری از هر دو خروج جرم تاجی ثبت شده در توییتر خود به اشتراک گذاشت. او نوشت: خورشید ما روز چهارم ژوئیه را با آتش بازی های خاص خود جشن می گیرد. ما دو طوفان خورشیدی نیمه هدایت شده به سمت زمین در راه داریم. پیش بینی های انجام شده بر طبق مدلها تاثیر احتمالی را در روز ۷ ژوئیه نشان می دهند.
بر طبق پیش بینی ناسا این تاثیر پیش از ظهر روز هفتم ژوئیه رخ می دهد. مورد اول کندتر است و عمدتاً به سمت شمال شرقی خواهد رفت. دومی سریعتر و مستقیم تر است.
هنگامی که ذرات حامله در خطوط میدان مغناطیسی در مغناطیس کره زمین حرکت می کنند، نورهای روشن و رنگارنگی به نام شفق های قطبی ایجاد می کنند که بطور معمول تنها در عرض های جغرافیایی بالا روی زمین در نزدیکی قطب ها قابل مشاهده هستند، اما این خروج جرم تاجی قدرتمند می تواند شفق های قطبی بوجود آورد که در عرض های جغرافیایی میانی پایین قابل مشاهده باشند.
منبع:

1402/04/16
13:16:43
5.0/5
228
تگهای خبر: اختلال , بازی , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات