بزرگ ترین هجوم برای تصاحب طلا شروع می شود

بزرگ ترین هجوم برای تصاحب طلا شروع می شود ما دیجیتال: به گزارش ما دیجیتال، اصفهان 9 جولای 2023 برابر با 18 تیرماه 1402، بزرگ ترین هجوم برای تصاحب طلا در اعماق دریا شروع می شود و این هجوم نتیجه ای جز ویرانی نخواهد داشت.به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، ۹ جولای ۲۰۲۳ یک روز مهم برای اقتصاد جهانی محسوب می شود، روزی که نشان دهنده شروع بزرگ ترین هجوم برای تصاحب طلا در تاریخ است. به عبارت دیگر، از این تاریخ به چند شرکت این اجازه داده می شود که از وقوع فاجعه زیست محیطی سود و منفعت ببرند!

در حالی که این هجوم می تواند به لطمه زیست محیطی بی سابقه ای منجر شود، بنظر می رسد تنها تعداد کمی از مردم به این مساله توجه می کنند. دولت انگلیس نیز در مقابل این فاجعه سکوت کرده است و این سکوت می تواند بسیار خطرساز باشد.

برای آشنا شدن با جزئیات این ماجرای قریب الوقوع، آگاهی داشتن از تاریخ و آن چه که قبل از این در این زمینه رخ داده، مفید خواهد بود. در سال ۱۹۸۲، بعد از ۲۵ سال مذاکرات نه چندان خوشایند، سازمان ملل متحد، UNCLOS (کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره ی حقوق دریاها) را تصویب کرد. درواقع، این بزرگترین شکل از حصارکشی در تاریخ بود که بواسطه آن بیش از ۱۳۸ کیلومتر مربع (۵۳ مایل مربع) از بستر دریا را به مناطق انحصاری اقتصادی ملی (EEZ) تبدیل شد و آنرا برای بهره برداری توسط کشورهای ساحلی، آزاد و در دسترس قرار دادند.

اما کنوانسیون ملل متحد درباره ی حقوق دریاها (UNCLOS)، اعلام نمود که دریای عمیق، خارج از مناطق انحصاری اقتصادی(EEZ)، معروف به " the Area "، که ۵۴ درصد از اقیانوس های جهان را پوشش می دهد، «میراث مشترک بشریت» شمرده می شود.

از این رو، قرار بر این بود که موضوع استخراج معادن در اعماق دریا در این منطقه، تا آن زمان که یک کد برای استخراج دریافت شود، ممنوع اعلام گردد. به سبب دریافت این کد، احتیاط برای جلوگیری از لطمه های اکولوژیکی و زیست محیطی باید رعایت شود و آن چه که بدست می آید، باید بصورت عادلانه میان تمام کشورها تقسیم شود. اما از آنجا که کشورهای ثروتمند نمی خواستند به کشورهای کوچک درحال توسعه قدرت بدهند، اصرار داشتند که تصمیمات باید با اجماع اتخاذ شود و امروز جای تعجب نیست که با گذشت ۲۸ سال، انجمن بین المللی اتوماسیون(ISA)، نتوانسته است یک کد ماینینگ برای حفظ و اشتراک منافع کشورها بوجود آورد.

با وجود چنین شرایطی، برنامه ها برای استخراج، از یکشنبه ۹ جولای، شروع می شود. در ابتدا، استخراج در ۴.۵ کیلومتر مربع در اقیانوس آرام معروف به منطقه Clarion-Clipperton و سپس در زمان مناسب در کل منطقه به انجام می رسد.

تخمین زده می شود که اعماق دریا حاوی میلیاردها تن نیکل، کبالت، منگنز و سایر عناصر معدنی با ارزشی است که برای انتقال و به کارگیری در اقتصاد سبز، همین طور جهت استفاده در خودرو های برقی، مزارع بادی و موارد دیگر بسیار پرکاربرد است.

دانشمندان بارها هشدار داده اند که در نتیجه این استخراج، تمام شواهد علمی به خطرات زیست محیطی وسیعی اشاره می کنند و خیلی از کشورها و صدها دانشمند علوم دریایی خواهان تعلیق انجام این عمل شده اند.

آخرین اخبار حاکی از آنست که گروه پارلمانی همه احزاب برای اقیانوس (اگرچه با تاخیر) تشکیل جلسه داد تا بررسی کند که استخراج عناصر معدنی با ارزش از اعماق دریا باید صورت گیرد یا خیر. متاسفانه این احزاب برای تشکیل این جلسه، بریتانیا را شامل نمی شود.


1402/04/18
09:00:07
5.0/5
335
تگهای خبر: دانش , شركت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات