دوری از فشار خون و سرطان فقط با چند حركت ورزشی؛

بدون باشگاه رفتن از سرطان و فشار خون جلوگیری کنید!

بدون باشگاه رفتن از سرطان و فشار خون جلوگیری کنید! ما دیجیتال: ما دیجیتال: پژوهشگران در دو مطالعه جداگانه دریافته اند که انجام تنها چند دقیقه فعالیت بدنی بصورت روزانه، آن هم بدون نیاز به باشگاه ورزشی رفتن، خطر مبتلاشدن به فشار خون و سرطان را کم می کند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا، دو مطالعه جدید نشان می دهند که خطر مبتلاشدن به سرطان و فشار خون را می توان با کارهای بدنی کوتاه مدت روزانه کم کرد.
کاهش احتمال مبتلاشدن به سرطان
یک مطالعه جدید از پژوهشگران دانشگاه سیدنی استرالیا نشان داده است که کارهای بدنی شدید روزانه که فقط چند دقیقه طول می کشند، خطر مبتلاشدن به سرطان را کم می کنند.
این یک خبر عالی برای افرادی است که وقت ندارند یا نمی خواهند برای ورزش به باشگاه های ورزشی بروند.
این مطالعه، اثرات مثبت فعالیت بدنی شدید را در کاهش خطر مبتلاشدن به سرطان نشان داده است.
پژوهشگران می گویند « سبک زندگی فعالیت فیزیکی متناوب شدید»(VILPA) می تواند جایگزین جذابی برای باشگاه رفتن باشد. VILPA به دوره های کوتاه و یک یا دو دقیقه ای کارهای بدنی شدید که در کارهای روزمره گنجانده می شود، اشاره دارد. برای مثال، سریع راه رفتن، بالا رفتن از پله، آن دسته از کارهای خانه که انرژی زیادی می طلبند یا حتی حمل خریدهای سنگین در راه خانه.
امانوئل استاماتاکیس نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: ما می دانیم که بیشتر افراد میانسال بطور منظم ورزش نمی کنند که آنها را در معرض افزایش ریسک مبتلاشدن به سرطان قرار می دهد، اما تنها بوسیله ظهور فناوری های پوشیدنی مانند ردیاب های فعالیت است که می توانیم تأثیر دوره های کوتاه فعالیت بدنی اتفاقی را که به عنوان قسمتی از زندگی روزمره به انجام می رسد، بررسی نماییم.
این نتایج از بیش از ۲۲ هزار شرکت کننده به دست آمده است که همگی «غیر ورزشکار» بودند. یعنی هیچ فعالیت ورزشی در اوقات فراغت و حتی یک پیاده روی تفریحی در طول هفته نداشتند. میانگین سنی شرکت کنندگان ۶۲ سال بود که مردان ۴۵.۲ درصد و زنان ۵۴.۸ درصد آنرا تشکیل می دادند.
افراد با سابقه مبتلاشدن به سرطان یا تشخیص سرطان در سال اول مطالعه از این مطالعه خارج شدند. همین طور متغیرهایی مانند سن، وضعیت استعمال دخانیات، شاخص توده بدنی، بیماری قلبی عروقی، خواب، رژیم غذایی و سابقه سرطان والدین نیز در نظر گرفته شد.
پژوهشگران دریافتند که حداقل ۳.۵ دقیقه VILPA بصورت روزانه با کاهش ۱۸ درصدی در بروز سرطان در مقایسه با عدم فعالیت ورزشی هم راه است. در عین حال، ۴.۵ دقیقه فعالیت در روز، بروز سرطان در رابطه با فعالیت بدنی را تا ۳۲ درصد کم کرد.
استاماتاکیس می گوید: بسیار قابل توجه است که شدت کارهای روزانه به مدت کمتر از یک دقیقه با کاهش کلی خطر سرطان تا ۱۸ درصد و تا ۳۲ درصد برای انواع سرطان در رابطه با فعالیت بدنی مرتبط می باشد.
این مطالعه در مجله JAMA Oncology انتشار یافته است.


کاهش فشار خون با تمرینات ساکن
مطالعه دوم از طرف پژوهشگران دانشگاه کانتربری نیوزیلند می گوید حرکت های ورزشی نظیر پلانک و اسکات دیواری(دیوار نشین) که عضلات بدن در آنها بدون انجام حرکت، درگیر می شوند، می توانند در کاهش فشار خون موثر باشند.
بطور معمول وقتی از کاهش فشار خون صحبت به میان می آید، تمرین های ورزشی هوازی و ایروبیک در نظر می آید، اما نتایج این مطالعه حاکی از آنست که نوع دیگری از ورزش نیز می تواند در جلوگیری از مبتلاشدن به فشار خون بالا موثر باشد.
بر طبق این پژوهش، حرکت های ورزش هایی مانند پلانک، شامل حرکتی که عضلات شکم، پایین کمر، باسن و دست ها را درگیر می کند یا اسکات دیواری شامل تکیه دادن به دیوار در حالتی که زانوها در زاویه ۹۰ درجه قرار می گیرند و کمر به دیوار چسبیده است که عضلات را بدون حرکت درگیر می کنند، می تواند به کاهش فشار خون کمک نماید.
نتایج این پژوهش نشان میدهد که این نوع تمرینات بدنی که تمرینات ثابت یا ایزومتریک نیز نامیده می شوند و در آن فرد در موقعیتی ثابت و بدون تحرک قرار می گیرد، احتمالاً حتی بهتر از انجام تمرینات هوازی به کاهش فشار خون کمک می کنند.
بگفته پژوهشگران، تمرینات قدرتی مانند تکیه دادن به دیوار بصورت نیمه نشسته به سبب تاثیر در کنترل فشار خون بالا بسیار مورد توجه هستند.
دکتر جیمی اودریسکول فیزیولوژیست قلب و عروق در دانشگاه کانتربری و نویسنده ارشد این پژوهش می گوید: روش سه بار تکیه دادن به دیوار در حالت نیمه نشسته در هفته، هر بار در چهار نوبت دو دقیقه ای به همراه دو دقیقه استراحت، راه موثری برای کاهش فشار خون است.
وی ادامه داد: این حرکات باید در کنار سایر حرکات ورزشی صورت گیرد، چونکه هدف از آن، محدود کردن حرکات ورزشی نیست، بلکه گسترش طیف کارهای بدنی است.
پژوهشگران این مطالعه ۲۷۰ گزارش انتشار یافته بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۳ را که شامل داده های بیش از ۱۵ هزار نفر بود، بررسی کردند.
آنها باتوجه به این داده ها، فعالیت ورزشی را به پنج دسته ی تمرین های هوازی، تمرین های مقاومتی پویا، ترکیب هوازی و مقاومتی، تمرین متناوب با شدت بالا و ورزش ایزومتریک (تمرینات ثابت) تقسیم کردند.
این مطالعه در مجله British Journal of Sports Medicine انتشار یافته است.1402/05/07
09:44:47
5.0/5
306
تگهای خبر: Sports , دانش , ردیاب , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات