برچسبی که سرطان پستان را در مراحل اولیه تشخیص می دهد

برچسبی که سرطان پستان را در مراحل اولیه تشخیص می دهد به گزارش ما دیجیتال، یک برچسب انعطاف پذیر که برای اسکن بافت طراحی شده است، می تواند امکان نظارت مکرر بر بیمارانی را فراهم آورد که بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان پستان هستند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از ام آی تی نیوز، هنگامی که سرطان پستان در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، میزان بقا نزدیک به ۱۰۰ درصد است اما برای تومورهایی که در مراحل بعدی شناسایی می شوند، این عدد به حدود ۲۵ درصد کاسته می شود.
پژوهشگران دانشگاه «ام آی تی»(MIT) به امید افزایش دادن میزان بقای بیماران مبتلا به سرطان پستان، یک فناوری پوشیدنی طراحی نموده اند که امکان تشخیص دادن تومورها را زمانیکه هنوز در مراحل اولیه هستند، فراهم می آورد. این فناوری بخصوص می تواند برای بیمارانی پرارزش باشد که در ماموگرافی های متداول، بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان پستان تشخیص داده شده اند.
این فناوری، یک برچسب انعطاف پذیر است که به لباس زیر متصل می شود و به کاربر امکان می دهد یک ردیاب سونوگرافی را در امتداد برچسب حرکت دهد تا از بافت پستان در زوایای متعدد تصویربرداری کند. پژوهشگران در این پروژه نشان دادند که می توانند تصاویر را با وضوح قابل مقایسه با تصاویر مورد استفاده در مراکز تصویربرداری پزشکی به دست آورند.
«کنان داگدویرن»(Canan Dagdeviren) دانشیار «آزمایشگاه رسانه ام آی تی» و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما شکل فناوری سونوگرافی را تغییر دادیم تا بتوان از آن در خانه استفاده نمود. این فناوری، قابل حمل و استفاده آسان است و امکان نظارت بر بافت پستان را در لحظه فراهم می آورد.
داگدویرن برای این پروژه، از سرنوشت خاله فقید خود الهام گرفت که با وجود انجام دادن منظم غربال گری سرطان، در ۴۹ سالگی مبتلا به مراحل آخر سرطان پستان تشخیص داده شد و شش ماه بعد دارفانی را وداع گفت. داگدویرن که در آن زمان دانشجوی مقطع فوق دکتری دانشگاه ام آی تی بود، طرح واره ای از یک دستگاه تشخیصی را در کنار بالین خاله اش طراحی کرد که می شد آنرا در لباس زیر گنجاند و امکان غربال گری مکرر افراد در معرض خطر را فراهم نمود.
تومورهای پستان که مابین ماموگرافی های برنامه ریزی شده منظم به وجود می آیند و به سرطان های فاصله دار معروف هستند، ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل موارد سرطان پستان را می سازند و نسبت به نمونه هایی که در طول اسکن های متداول یافت می شوند، تهاجمی تر هستند.
داگدویرن که گروه پژوهشی وی در ساخت فناوری های الکترونیکی پوشیدنی متناسب با بدن تخصص دارد، اظهار داشت: هدف من، تمرکز بر افرادی است که بیشتر در معرض مبتلا شدن به سرطان فاصله دار هستند. با غربال گری های مکرر، هدف ما افزایش میزان بقا تا ۹۸ درصد است.
داگدویرن برای تحقق بخشیدن به هدف خود، یک اسکنر مینیاتوری طراحی کرد که می تواند امکان تصویربرداری در لحظه را برای کاربر فراهم آورد. این اسکنر برپایه اسکنر سونوگرافی مورد استفاده در مراکز تصویربرداری پزشکی ساخته شده اما دارای یک ماده پیزوالکتریک جدید است که به پژوهشگران امکان می دهد اسکنر را کوچک کنند.
پژوهشگران برای ساخت این دستگاه، یک برچسب انعطاف پذیر را با کمک فناوری چاپ سه بعدی طراحی کردند که دارای دهانه های لانه زنبوری است. این برچسب را با استفاده از آهن ربا میتوان به لباس زیر متصل کرد. لباس زیر مخصوص دارای دهانه هایی است که امکان تماس با پوست را برای اسکنر فراهم می کنند. اسکنر در یک ردیاب کوچک قرار می گیرد که میتوان آنرا به شش موقعیت متفاوت انتقال داد و امکان تصویربرداری از کل پستان را فراهم نمود. این اسکنر می تواند برای ثبت تصاویر از زوایای متفاوت بچرخد و استفاده کردن از آن به تخصص خاصی نیاز ندارد.
«آنانتا چاندراکاسان»(Anantha Chandrakasan) رئیس دانشکده مهندسی ام آی تی و یکی از این پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این فناوری، یک قابلیت اساسی را در تشخیص زودهنگام سرطان پستان فراهم می آورد که خیلی مهم است. این پژوهش، بررسی در مورد سونوگرافی و طراحی دستگاههای پزشکی را به صورت قابل توجهی ارتقا می دهد و از پیشرفت های صورت گرفته در حوزه مواد، مدارهای کم مصرف، الگوریتم های هوش مصنوعی و سیستم های پزشکی استفاده می نماید.
پژوهشگران با همکاری مرکز پژوهش های بالینی دانشگاه ام آی تی، دستگاه خویش را روی یک انسان آزمایش کردند که یک زن ۷۱ ساله با سابقه کیست پستان بود. پژوهشگران با استفاده از دستگاه جدید توانستند کیست هایی را که به قطر ۰.۳ سانتی متر -به اندازه تومورهای مرحله اولیه- بودند، تشخیص دهند. همچنین، آنها نشان دادند که دستگاه به وضوح قابل مقایسه با سونوگرافی سنتی است و می تواند از بافت در عمق تا هشت سانتی متر تصویربرداری کند.
«کاترین ریکاردی»(Catherine Ricciardi) مدیر واحد پرستاری در مرکز پژوهش های بالینی دانشگاه ام آی تی و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: دسترسی به مراقبت های بهداشتی با کیفیت و مقرون به صرفه، برای تشخیص زودهنگام ضروری می باشد. بعنوان یک پرستار، من شاهد نتایج منفی یک تشخیص همراه با تاخیر بوده ام. این فناوری با عرضه یک تشخیص قابل اعتمادتر، راحتتر و کمتر ترسناک، نویدبخش شکستن خیلی از موانعی است که بر سر راه تشخیص زودهنگام سرطان پستان قرار دارند.
پژوهشگران هم اکنون برای دیدن تصاویر باید اسکنر خویش را به همان دستگاه سونوگرافی مورد استفاده در مراکز تصویربرداری متصل کنند. آنها حالا درحال کار کردن روی یک نسخه کوچک شده از سیستم تصویربرداری هستند که به اندازه یک تلفن همراه هوشمند خواهد بود.
برچسب پوشیدنی سونوگرافی را میتوان بارها مورد استفاده قرار داد و پژوهشگران معتقدند افرادی که بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان پستان هستند و باید تحت غربال گری مکرر باشند، می توانند در خانه از آن استفاده نمایند. همچنین، این دستگاه می تواند به تشخیص دادن سرطان در افرادی کمک نماید که دسترسی منظم به غربال گری ندارند.
«تولگا اوزمن»(Tolga Ozmen) جراح سرطان پستان در «بیمارستان عمومی ماساچوست» و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: سرطان پستان، شایع ترین سرطان در میان زنان است که اگر زود تشخیص داده شود، قابل درمان خواهد بود. یکی از موانع اصلی در تصویربرداری و تشخیص زودهنگام، دشواری رفت وآمد زنان به مرکز تصویربرداری است. این برچسب سونوگرافی، یک فناوری بسیار امیدوارکننده است چونکه نیاز رجوع زنان به مرکز تصویربرداری را از بین می برد.
پژوهشگران امیدوارند که بعد از جمع آوری داده ها در مورد یک بیمار بتوانند از هوش مصنوعی جهت بررسی چگونگی تغییر تصاویر در طول زمان استفاده نمایند تا تشخیص دقیق تری را نسبت به تشخیص یک رادیولوژیست عرضه کنند. همچنین، آنها قصد دارند سازگاری این فناوری را برای اسکن سایر قسمت های بدن بررسی نمایند.
این پژوهش، در مجله «Science Advances» به چاپ رسید.1402/05/08
10:29:17
5.0/5
195
تگهای خبر: الكترونیك , پروژه , تلفن , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات