از کار افتادن چند رصدخانه به سبب حمله سایبری

از کار افتادن چند رصدخانه به سبب حمله سایبری ما دیجیتال: یک حمله سایبری عجیب و غریب و در عین حال بزرگ، تلسکوپ های رصدخانه ها در هاوایی و شیلی را از کار انداخته و کار پژوهشگران دنیای نجوم را متوقف کرده است.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس، یک حمله سایبری بزرگ، اتصال ازراه دور را به تلسکوپ های فضایی برجسته بنیاد ملی علوم(NSF) در سرتاسر جهان قطع کرده است.
۱۰ تلسکوپ هم اکنون بیش از دو هفته است که تحت تاثیر قرار گرفته اند و نیروهای عملیاتی در محل تنها توانسته اند تعدادی از این تلسکوپ ها را عملیاتی نگه دارند، البته هم اکنون کارایی کمتری دارند.
این اختلالات و از کار افتادن ها سبب هرج و مرج در عرصه نجوم می شود و خیلی از فرصت های ضروری برای رصدهای فضایی از دست می روند.
این اتفاق برای پژوهشگرانی که برای پژوهش های خود به تلسکوپ ها تکیه دارند، بسیار ناامیدکننده است، اما کارشناسان هنوز در مورد علت هدف قرار گرفتن تلسکوپ ها گنگ هستند.
مرکز هماهنگی NSF برای نجوم زمینی(NOIRLab) در یک بروزرسانی مطبوعاتی توضیح داد: ما به کوشش های خود جهت بررسی و حل و فصل حادثه امنیت سایبری که در تاریخ ۱ اوت رخ داده است، ادامه می دهیم. این حادثه منجر به خاموش شدن موقت تلسکوپ های جمینی جنوبی و شمالی و همین طور تعدادی از تلسکوپ های کوچکتر در Cerro Tololo در شیلی شد.
در ادامه این بیانیه آمده است: تلسکوپ های کیت پیک(Kitt Peak) در آریزونا تحت تأثیر قرار نگرفته اند. وب سایت Gemini.edu نیز هم اکنون آفلاین است. کارکنان ما با کارشناسان امنیت سایبری همکاری می کنند تا همه تلسکوپ های لطمه دیده و وب سایت ما را در اسرع وقت آنلاین کنند و از پیشرفت های تا حالا محقق شده دلگرم شده اند.
حمله سایبری و ایجاد هرج و مرج
باتوجه به این تعطیلی ادامه دار، گروههای تحقیقاتی برای یافتن جایگزین هایی با هم همکاری می کنند، برای اینکه پنجره های مهم رصدی، دست نیافتنی می شوند.
ساینس توضیح می دهد از آنجا که کنترل ازراه دور خیلی از تلسکوپ ها دیگر در دسترس نیست، تعدادی از گروه ها ممکنست حالا مجبور شوند دانشجویان فارغ التحصیل را به مکان هایی در شیلی بفرستند تا کارکنان خسته در محل را که دو هفته گذشته را مستقیماً با ابزارها کار کرده اند، فراغت بخشند.
گاوتام نارایان، ستاره شناس دانشگاه ایلینوی اوربانا-شمپین که گروهش در تلاش است تا شانس خودرا برای رصد ابرنواخترهای جدید با بهره گیری از یکی از تلسکوپ های لطمه دیده مستقر در شیلی حفظ کند، توضیح داد: ما همه با هم هستیم. جامعه نجوم عزم سختی دارد که با توجه به این شرایط دشوار به کار ادامه دهد.
مرکز هماهنگی بنیاد ملی علوم برای نجوم زمینی(NOIRLab) در تاریخ اول اوت ۲۰۲۳ اعلام نمود که تلسکوپ Gemini North در هاوایی مورد به هدف خوردن یک حمله سایبری قرار گرفته است. این مرکز در واکنش به این حادثه، عملیات رصدخانه بین المللی جمینی، محل تلسکوپ هیلو و دوقلوی آن، جمینی جنوبی واقع در کوه سرو پاچون در شیلی را تعطیل کرد. خوشبختانه، دومی پیش از از این حمله برای یک قطع برنامه ریزی شده آفلاین شده بود.
مرکز هماهنگی بنیاد ملی علوم برای نجوم زمینی همین طور شبکه کامپیوتری خودرا از شبکه رصدخانه های مقیاس متوسط(MSO) در Cerro Tololo و Cerro Pachón در شیلی قطع کرده است. این امر رصد ازراه دور را در تلسکوپ های مختلف همچون تلسکوپ های ۴ متری ویکتور ام. بلانکو و SOAR نا ممکن کرده است. در نتیجه، NOIRLab رصدهای ۸ تلسکوپ دیگر وابسته در شیلی را متوقف کرده است.
انگیزه ناشناخته مهاجمان
مرکز هماهنگی بنیاد ملی علوم برای نجوم زمینی هیچ اطلاعات بیشتری در مورد این حادثه حتی برای کارکنان خود منتشر نکرده است. کارشناسان امنیت سایبری متحیر هستند که چرا مهاجمان، Gemini North را هدف قرار داده اند.
فون ولش، سرپرست بازنشسته مرکز عالی امنیت سایبری NSF می گوید مهاجم ممکنست حتی متوجه نباشد که به یک رصدخانه حمله کرده است.
اخترشناسان با وجود فقدان اطلاعات در مورد نحوه به خطر افتادن سیستم های Gemini North و NOIRLab، انگیزه دارند تا اقدامات امنیت سایبری را برای ایمن کردن امکانات خود تقویت نمایند.
گاوتام نارایان به تمام جامعه نجومی پیشنهاد کرد در نحوه مدیریت هویت و دسترسی به نرم افزارها تجدید نظر کنند و لطمه هایی را که چیزی بسادگی گم شدن رمز عبور می تواند بوجود آورد، در نظر بگیرند.
پاتریک لین، سرپرست امنیت سایبری NSF در دانشگاه ایالتی پلی تکنیک کالیفرنیا می گوید: اگر فراموش کنید حتی یک در یا پنجره را قفل کنید، قوی ترین و غیرقابل نفوذترین قلعه جهان را نیز بسازید، کمکی نمی کند.1402/06/06
09:47:09
5.0/5
193
تگهای خبر: آنلاین , ابزار , اختلال , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات