عکس مدارگرد ناسا از محل برخورد مأموریت روسیه به ماه

عکس مدارگرد ناسا از محل برخورد مأموریت روسیه به ماه به گزارش ما دیجیتال، عکس جدیدی که «مدارگرد شناسایی ماه» به زمین فرستاده است، محل احتمالی برخورد مأموریت «لونا-۲۵» را نشان داده است.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، «مدارگرد شناسایی ماه»(LRO) ناسا از دهانه جدیدی روی سطح ماه تصویربرداری کرده که احیانا محل برخورد مأموریت «لونا-۲۵»(Luna ۲۵) روسیه است.
مأموریت لونا-۲۵ روسیه، نخستین تلاش این کشور برای فرود آوردن یک فضاپیما روی ماه از زمان شوروی سابق بود اما بعد از آنکه ارتباطش با زمین قطع شد، به سطح ماه برخورد کرد. آخرین فرودگر ماه روسیه، لونا-۲۴ بود که در روز ۱۸ اوت سال ۱۹۷۶ روی سطح ماه فرود آمد.
کاوشگر لونا-۲۵ در روز ۱۰ اوت از پایگاه فضایی وستوچنی در استان آمور روسیه به فضا پرتاب شد. این کاوشگر حامل هشت ابزار علمی مختلف بود که قرار بود از آنها برای شکار یخ آب و انجام تحقیقات مختلف در منطقه ی عجیب و غریب قطب جنوب ماه که تا به امروز میزبان هیچ فرودگر یا ماه نوردی نبوده است، استفاده گردد.
لونا-۲۵ در طول فرود خود، به یک ناهنجاری مبتلا شد و در ۱۹ اوت با سطح ماه برخورد کرد.
بیشتر بخوانید:
کاوشگر روسیه بعد از برخورد با سطح ماه منفجر شد
«آژانس فضایی روسیه»(Roscosmos)، تخمینی از نقطه برخورد را در ۲۱ اوت منتشر نمود. گروه مأموریت مدارگرد شناسایی ماه در ۲۲ اوت توانستند دستوراتی را برای آن بفرستند در خصوص اینکه از این منطقه تصویربرداری و داده ها را ارسال نماید. ثبت و ارسال تصاویر در ۲۴ اوت ساعت ۲: ۱۵ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی شروع شد و حدود چهار ساعت بعد، در ساعت ۶: ۱۲ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی تکمیل شد. گروه مأموریت، به مقایسه تصاویر ثبت شده قبل از زمان برخورد و بعد از آن پرداختند و یک دهانه کوچک جدید را پیدا کردند.
جدید ترین تصویر قبل از برخورد با این منطقه، در ژوئن ۲۰۲۲ گرفته شده بود. بنابراین، مشخص شد که دهانه بعد از آن تاریخ شکل گرفته است. از آنجائیکه این دهانه جدید نزدیک به نقطه برخورد تخمینی لونا-۲۵ است، گروه به این نتیجه رسیدند که احیانا در اثر برخورد مأموریت شکل گرفته و اثر یک ضربه طبیعی نیست. دهانه جدید حدود ۱۰ متر قطر دارد.


منبع:

1402/06/10
16:20:16
5.0/5
191
تگهای خبر: ابزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات