ارتقای کیفیت و کارایی نهال های پایه با فناوری بومی

ارتقای کیفیت و کارایی نهال های پایه با فناوری بومی ما دیجیتال: یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید پایه های رویشی و نهال های پایه رویشی سالم و اصیل شده و هم اکنون قسمتی از نیاز کشور در این زمینه را تامین می کند.به گزارش ما دیجیتال به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، حامد محمودزاده مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به تولید پایه های رویشی درختان میوه به روش کشت بافت و نهال های اصلاح شده عنوان کرد: پایه های رویشی تولید شده در این شرکت از مزیت هایی همچون سازگاری با خاک های آهکی، خاک های قلیایی، زودباردهی و افزایش عملکرد درختان به وجود آمده بر روی این پایه ها برخوردار می باشند.
این فعال فناور افزود: کاهش عادت سال آوری در درختان، پاکوتاه کنندگی درختان میوه و ارتقای کیفیت محصول تولید شده از دیگر خاصیت های این نهال ها محسوب می شود.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان به نهال های تولیدی اشاره نمود و اضافه کرد: هم اکنون تولید پایه هایی همچون پایه های هلو، شلیل، ارقام مختلف بادام، پایه های گیلاس و آلبالوی گزیلا ۶ و ماکسما ۶۰، پایه آلو میروبالان، پایه سیب M۷ و پایه های گلابی و پیرودووارف و پایه پسته تعدادی از تولیدان این شرکت دانش بنیان به شمار می روند.
وی اضافه کرد: باتوجه به لزوم تبدیل باغات سنتی به باغات اقتصادی و عقب ماندگی کشور دراین زمینه نسبت به کشورهای پیشرفته، در راه تولید پایه های رویشی و نهال های پایه رویشی سالم و اصیل به عنوان اصلی ترین و مهم ترین نهاده در راه اندازی باغات مدرن و پیشرفته گام گذاشته ایم و هم اکنون قسمتی از نیاز کشور در این زمینه را تامین می نماییم.
محمودزاده با اشاره به اهمیت و کاربرد محصولات تولیدی این شرکت در عرصه کشاورزی و باغداری اظهار داشت: مخاطبان این محصول نهالکاران و باغداران و در کل کسانی هستند که قصد راه اندازی باغ های پایه رویشی و اقتصادی دارند میباشد.
وی با اشاره به اینکه نهال های پایه بذری که در داخل تولید می شوند از مزایای بسیار زیادی همچون سازگاری با خاک های آهکی و قلیایی برخوردار می باشند، عنوان کرد: از دیگر مزایای این محصولات می توان به زودباردهی و افزایش عملکرد، کاهش عادت سال آوری، همگن بودن باغ و سهولت در انجام عملیات داشت و برداشت، بهره مندی از میوه های یک دست، باکیفیت بالا و در مقایسه با محصولات مشابه خارجی دارای قیمت بسیار کمتر و مقرون به صرفه اشاره نمود.
به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، تولیدات این شرکت در مقایسه با محصول مشابه خارجی از قیمت مناسب تری برخوردار بوده و برای راه اندازی باغات در داخل و خارج از کشور از نظر اقتصادی بسیار قابل توجیه تر هستند.
این فعال فناور درباره ی اشتغال به وجود آمده در این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: هم اکنون در شرکت ۲۶ نفر بصورت ثابت و شش نفر هم بصورت فصلی مشغول بکار هستند.
محمودزاده با اشاره به ضرورت حمایت تمامی بخش های مخاطب محصولات دانش بنیان اظهار داشت: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان نقش بسیار مهمی در پشتیبانی از تولیدات دانش بنیان ایفا کرده است و همچون این حمایت ها می توان به آگاه سازی مخاطبان این محصولات از کیفیت آنها نسبت به نمونه های مشابه اشاره نمود.

1402/06/19
11:37:44
5.0/5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات