قائم مقام بنیاد ملی نخبگان مطرح كرد؛

همکاری با سازمان فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی مستعدان برتر

همکاری با سازمان فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی مستعدان برتر ما دیجیتال: قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، توانمندسازی و مهارت آموزی مستعدان برتر و استفاده آنها از پوشش بیمه تامین اجتماعی را از مفاد تفاهم نامه مشترک با سازمان فنی و حرفه ای برشمرد.به گزارش ما دیجیتال به نقل از بنیاد ملی نخبگان، در جهت اجرائی سازی سند استراتژیک کشور در امور نخبگان و بمنظور «سامان دهی و گسترش پشتیبانی های مستقیم و غیرمستقیم مادی از اجتماع نخبگانی در قالب بورس، جایزه های مقطعی و پژوهانه از طرف سازمان های دولتی، بخش خصوصی و نهادهای عمومی منطبق با پایش پیشرفت مرحله ای و اثرگذاری آنان»، نشست انعقاد «تفاهم نامه همکاری در طرح بورسیه صنعتی مستعدان برتر» با حضور مسئولان بنیاد ملی نخبگان و سازمان آموزش فنی و حرفه ای» برگزار گردید.
در این نشست، سید سلمان سید افقهی؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به اهمیت موضوع اشتغال نخبگان، اظهار داشت: این تفاهمنامه با هدف اجرائی کردن بند ۲ سیاست های کلی اشتغال، ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری با سازمان آموزش فنی و حرفه ای به امضا می رسد تا هم اجتماع نخبگانی بتوانند از ظرفیتهای این سازمان منتفع شوند و هم سازمان فنی و حرفه ای به عنوان تنها متولی آموزش های غیررسمی کشور، بتواند وظایف محوله را به بهترین شکل انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه توانمندسازی و مهارت آموزی مستعدان برتر و استفاده آنان از پوشش بیمه تامین اجتماعی، یکی از هدف های این تفاهمنامه است، کمک به بنگاه های اقتصادی فعال بمنظور شناسایی و به کارگیری نیرو کار مستعد توانمند در بخش تحقیق و توسعه و تعامل لازم بمنظور بهره برداری از ظرفیتهای موجود در هر دو سازمان، را از دیگر مزایای این همکاری برشمرد.
سید افقهی افزود: بر طبق این تفاهمنامه، آئین نامه های بنیاد ملی نخبگان عناوین رشته های مورد نظر و فرصت های شغلی مورد نیاز واحدهای اقتصادی را برای بهره برداری در تدوین طرح اختصاصی مشاوره و هدایت شغلی، از دو ماه پیش از مصاحبه در اختیار سازمان فنی و حرفه ای قرار می دهد تا مشمولان بتوانند از حمایت های این آئین نامه بهرمند شوند. علاوه بر آن، مطابق با شیوه نامه اجرائی طرح بورسیه صنعتی، هزینه های آموزش های تخصصی نیز توسط بنیاد ملی نخبگان تامین خواهد شد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: همین طور طبق این تفاهمنامه، اگر دوره ای خاص مدنظر و مورد نیاز باشد، توسط سازمان فنی و حرفه ای طراحی و اجرا خواهد شد که البته بمنظور نظارت بر کیفیت دوره ها، نمایندگانی از طرف بنیاد ملی نخبگان بطور مستمر از دوره ها بازدید خواهند کرد.
سید افقهی تدوین استانداردهای آموزشی بلندمدت مختص دوره های مهارت آموزی بورسیه صنعتی متناسب با نیاز طرح را نیز از دیگر تعهدات سازمان فنی و حرفه ای دانست.
وی همین طور از تشکیل کارگروه مشترک ۶ نفره جهت بررسی تمامی زمینه های همکاری از دوره دانش آموزی تا انتهای دوره دانشجویی و ایجاد بستر کسب وکار نخبگان در عرصه های مورد علاقه با همکاری دو سازمان آگاهی داد و اظهار داشت: بدون شک توسعه مفهوم نخبگی به نخبگان مهارتی و امیدآفرینی در بخش قابل توجهی از مستعدان برتر مهارتی همچون با اهمیت ترین توفیقات این همکاری خواهد بود.
شناسایی استعدادهای مهارتی دانش آموزان از دغدغه های سازمان فنی و حرفه ای است
در ادامه این نشست، مهرداد عظیمی معاون وزیر کار نیز اظهار داشت: این سازمان با داشتن ۶۴۶ مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی و حدود ۳۰ هزار آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد، متولی ارائه آموزش های غیررسمی مهارتی در ۶۵۰۰ استاندارد آموزشی، با هدف تربیت نیروی کار ماهر و نیمه ماهر، ارتقای مهارت نیروی کار شاغل، ایجاد و توسعه کارآفرینی، افزایش خوداشتغالی، ایجاد مهارت های قبل از اشتغال بمنظور کاهش دوره‌ی جست وجوی شغلی و تقویت کسب شغل است.
وی با تاکید بر تغییر ادبیات مشاغل در خانواده ها، شناسایی استعدادهای مهارتی دانش آموزان را از دغدغه های اصلی در این سنین برشمرد و اضافه کرد: توانمندی و مهارت آموزی مستعدان برتر، انتخاب کارآموزان فناور بر طبق توانمندی ها، استعداد و خصوصیات فردی و آشنایی آنان با محیط کسب وکار و ایجاد امید و خودباوری در ایشان تعدادی از با اهمیت ترین از اهداف این همکاری است.
معاون وزیر کار با اشاره به اینکه نخبگان مهارتی در ۱۹ گروه هدف این سازمان با برگزاری مسابقات مهارتی آزاد در سراسر کشور مانند مسابقات کارگران، دانش آموزان، زندانیان و... شناسایی می شوند، خاطرنشان کرد: کسب آموزش های مهارتی راه میانبر برای اشتغال به حساب می آید.
وی اذعان داشت: بنگاه های اقتصادی زیادی به مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای جذب نیروی ماهر مراجعه می کنند که این یعنی در کشور شغل وجود دارد و با کمبود نیروی کار ماهر مواجه هستیم.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای با تاکید بر تعریف مدلهای مناسب جهت ورود نوجوانان و جوانان به حوزه مهارت آموزی، بیان نمود: بر طبق این تفاهمنامه برای مستعدان برتری که توسط بنیاد ملی نخبگان شناسایی می شوند بستر آموزش های مهارتی متناسب با استعدادشان توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای فراهم خواهد شد.
شایان ذکر است، این تفاهمنامه در ۷ ماده به امضای سید سلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و مهرداد عظیمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور رسید.
رسول محمدقلی دستیار ویژه رییس بنیاد در امور مستعدان و آینده سازان، مجتبی نوروزی معاون آموزش، محمود تقی پور مدیرکل دفتر نظارت بهسازی و هدایت شغلی، حسین بابایان معاون دفتر نظارت بهسازی و هدایت شغلی وغلامرضا نجفی برنا معاون روابط عمومی و امور بین الملل سازمان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در این جلسه حضور داشتند.

1402/06/21
20:08:35
5.0/5
274
تگهای خبر: آموزش , دانش , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات