با پیشنهاد كارگروه نوآوری اجتماعی صورت می گیرد؛

تاسیس لابراتوار تخصصی علوم انسانی برای توسعه نظام نوآوری اجتماعی

تاسیس لابراتوار تخصصی علوم انسانی برای توسعه نظام نوآوری اجتماعی ما دیجیتال: کارگروه نوآوری اجتماعی ذیل سند ملی توسعه صنایع خلاق و فناوری های نرم در جهت توسعه نظام نوآوری اجتماعی در کشور، طرح لابراتوار تاثیر را به عنوان اولین طرح پیشران خود معرفی نمود.به گزارش ما دیجیتال به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، این طرح در شرایط فعلی زیست بوم نوآوری می تواند مفهوم و کارکردهای اصیل نوآوری اجتماعی را بعنوان یک لزوم در برنامه های توسعه کشور بخصوص در حوزه سرمایه گذاری در اقتصاد دانش بنیان معرفی نموده و استقرار دهد.
همچنین طرح مذکور مفاهیم در رابطه با ارزشیابی ارزیابی و بررسی را برآورده می کند ازاین رو، تاسیس لابراتوار تأثیر می تواند نقطه عطفی در جهت زیست بوم نوآوری، نوآوری اجتماعی و کلان پروژه های توسعه ای کشور قلمداد شود. ارزیابی و ارزشیابی پدیده ها، سیاست ها، اقدامات، برنامه ها و رخدادهای مختلف همواره راهی برای حصول نتیجه از اثربخشی آنان قلمداد می شود.

در این راستا، طراحی سازوکاری که قبل از هرگونه اقدام، همزمان با آن یا بعد از استقرار، نتایج را بررسی نموده و از هم راستایی آنان با اهداف از پیش تعیین شده اطمینان حاصل کند، بسیار حیاتی تلقی می شود.

در این بافتار، لابراتوار تاثیر، بعنوان یک لابراتوار حوزه علوم انسانی و هم تراز با لابراتوار های سیاستی و حکمرانی (Policy Lab) ولی با جامعه هدف و کارویژه های کیفی و کمی تر و با هدف ارزیابی و ارزشیابی تاثیرات واقعی، عینی و ملموس طرح های توسعه ای با اولویت طرحهای سرمایه گذاری تعریف می شود. براین اساس، تأسیس و توسعه لابراتوار تاثیر می تواند حلقه مفقوده حکمرانی پیشرفت و توسعه با اولویت سرمایه گذاری در ایران را شکل دهی نماید.
در فاز اول تمرکز اقدامات لابراتوار تاثیر بر روی بررسی تأثیرات اجتماعی بعنوان نقطه کانونی تأسیس و ورود می باشد ولی در ادامه فعالیت، برخی دیگر از حوزه های در رابطه با سرمایه گذاری همچون درختواره توسعه و ارزیابی اثر فناوری هم در دستورکار قرار دارد.
اهداف لابراتوار تأثیر
لابراتوار تاثیر به صورت کلی به ارزیابی و ارزشیابی تأثیرات و اثربخشی طرحها، سیاستها، برنامه ها و اقدامات مختلف درحوزه های موضوعی خاص پرداخته و به منظور بهبود فرایند تصمیمگیری و سیاستگذاری، افزایش اثربخشی و کارایی اقدامات تأسیس شده است و به عبارت دقیقتر، اهداف زیر را دنبال میکند:
۱. ارزیابی اثربخشی: یکی از اهداف اصلی لابراتوار تاثیر، اندازهگیری و ارزیابی اثربخشی طرحها، سیاستها و نهادها (سازمانی و استارت آپی) به صورت دقیق تر، تأثیرات واقعی و ملموس
دستاوردهای مورد انتظار/محتمل است. این اثربخشی میتواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم در نتایج هر اقدام توسعه محور، بررسی شود.
۲. تحلیل تأثیرات جانبی: لابراتوار تاثیر همینطور به تحلیل تأثیرات جانبی یا غیرمستقیم طرحها و سیاستها میپردازد. این تحلیل در موارد بسیاری نتایج غیرمنتظره و اثرات فرعی را هم مورد بررسی قرار دهد.
۳. تصریح بر اهمیت پرداختن به مسائل عمومی با تمرکز بر حوزه سیاستی: لابراتوار تاثیر به بررسی اهمیت مسائل و نیازهای عمومی میپردازد و تلاش میکند تا تأثیرات اقدامات بر جوامع و شبکه های تشکیل دهنده جامعه را ارزیابی نموده و راهکارهایی برای بهبود آنها عرضه نماید. و….

همینطور دستاورد تأسیس لابراتوار تاثیر در حوزه سرمایه گذاری در کشور شامل دو نوع عمومی و اختصاصی هستند.
الف: دستاوردهای عمومی:
۱. توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور: عدم توسعه زیست بوم سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور جای هرگونه آزمون و خطا در حوزه سرمایه گذاری یا سرمایه گذاری نامطلوب بدون خروجی ملموس را از بین برده است که توجه به نتایج لابراتوار تاثیر می تواند به توسعه زیست سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور کمک بسزایی کند.
۲. تصمیم گیری اساسی: سرمایه گذاری ها و پروژه های مختلف میتوانند آثار مخرب یا تعدیل نشده ای برای اقتصاد کشور داشته باشند. لابراتوار تاثیر میتواند با ارزیابی دقیق تأثیرات اجتماعی، مالی و اقتصادی این پروژه ها به تصمیم گیران کمک نماید تا تصمیمات بهتر و اصولیتری بگیرند.
۳. حداقل سازی ریسک ها: سرمایه گذاریها همواره با ریسک هایی همراه هستند. لابراتوار تاثیر میتواند با ارزیابی دقیق ریسکهای مختلف و تأثیرات آنها، به کاهش حداقلی این مخاطرات کمک نماید.
و….
ب: دستاورد های اختصاصی (با تکیه بر اثرات اجتماعی):
۱. مدیریت تعامل با جامعه: اجرای طرح های سرمایه گذاری امکان دارد به تعاملاتی با جامعه محلی نیاز داشته باشد. لابراتوار تاثیر اجتماعی میتواند به تعامل بهتر با جامعه کمک نماید و نیازها و نگرانیهای جامعه را به صورت دقیق تر شناسایی نماید.
۲. تعادل اجتماعی: طرح های سرمایه گذاری میتوانند تأثیرات نامتوازن بر جوامع داشته و سبب تشدید اختلافات اجتماعی شوند؛ لابراتوار تاثیر اجتماعی میتواند به تعادل اجتماعی کمک کرده و به انعطاف در تصمیمگیری ها منجر شود.
۳. توسعه پایدار: طرح های سرمایه گذاری می توانند تأثیرات طولانی مدت عمیقی بر اجتماع داشته باشند. لابراتوار تاثیر اجتماعی میتواند با ارزیابی تأثیرات طرحها در دوره های طولانی و تحت شرایط مختلف به بهینه سازی زیست پذیری افراد در جامعه کمک کند.


منبع:

1402/06/28
21:30:09
5.0/5
314
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات