قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

گام دوم انقلاب باید با پیشرانی نخبگان برداشته شود

گام دوم انقلاب باید با پیشرانی نخبگان برداشته شود به گزارش ما دیجیتال، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در مراسم تجدید میثاق با آرمان های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و رهبری در حرم مطهر امام خمینی(ره) اظهار داشت: گام دوم انقلاب باید با پیشرانی نخبگان برداشته شود.به گزارش ما دیجیتال به نقل از بنیاد ملی نخبگان، مراسم تجدید میثاق با آرمان های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدای انقلاب همزمان با ایام دهه فجر با حضور مسؤولان بنیاد ملی نخبگان و تعدادی از نخبگان و استعدادهای برتر در حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم، سیدسلمان سیدافقهی ضمن نثار درود بر روح پاک امام خمینی(ره) و شهدای انقلاب و دفاع مقدس اظهار داشت: در یکی از روزهای مبارک دهه فجر هستیم که به برکت قیام پربرکت ملت بزرگ ایران رقم خورد و سرآغاز دوران جدیدی نه تنها در کشور اسلامی مان بلکه در تمام جهان و تاریخ بشریت شد.
وی اظهار داشت: امام راحل مان پرچمی را به دست این ملت دادند که پرچم افتخار، عزت و شکوفایی تاریخی یک ملت و برخاسته از آموزه های اسلامی و وحیانی و مبتنی بر اسلام ناب محمدی است.
سیدافقهی در ادامه با اشاره به اینکه امروز شما بعنوان استعدادهای برتر و نخبه و نماینده جامعه بزرگ نخبگان آمده اید تا با آرمان های امام بزرگوار تجدید میثاق کنید، اضافه کرد: باید به واسطه امنیت و جایگزینی نظام مردم سالار مبتنی بر شریعت حقه الهی به جای سلطه بیگانگان و نظام های مختلف شاهنشاهی و جور و ستم بی پایانی که بر این ملت بزرگ رفته، قدردان این امام بزرگوار باشیم.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: در مقطعی هستیم که رهبر معظم انقلاب که امام حاضر و نایب امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هستند، آنرا بعنوان گام دوم انقلاب نامگذاری کرده اند. این گام امروز باید با پیشرانی شما نخبگان برداشته شود تا بتوانیم در یک حرکت شاید سخت از شیب تندی که در پیش روی ملت قرار گرفته است با خیزش جدید علمی عبور نماییم و حرکتی جهشی در حوزه علم و فناوری و نوآوری را با بستن کمر همت و بالا زدن آستین ها و حضور در میدان عمل که همانا میدان بزرگ علم و فناوری است، رقم بزنیم.
سیدافقهی در ادامه با اشاره به اینکه ناامید نشدن همچون انتظاراتی است که رهبر معظم انقلاب از جامعه نخبگانی دارند، اظهار داشت: نخبگان پیشانی یک جامعه و یک ملت هستند و چشم ملت همیشه به نخبگانش است، چون که آنها الگوهای اثرگذار جوامع هستند.
وی ضمن اشاره به این که بلاشک تحولات جامعه در مقاطع مختلف با پیشرانی نخبگان رخ می دهد و این امر مسؤولیت نخبگان را بیشتر می کند، اظهار داشت: نخبه در معرض خطر بزرگی است، اگر نقش خویش را صحیح ایفا کند، یقیناً مأجور خواهند بود و خداوند متعال درجات بالایی را به ایشان عطا خواهد نمود و درصورتیکه وظیفه خویش را به درستی انجام ندهند، باید در درگاه الهی پاسخگو باشد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه پیشرانی مسؤولیت هایی را با خود به همراه دارد، افزود: توجه به بزنگاه ها و نقاط عطفی که پیش روی ملت وجود دارد، بخصوص در دوران اخیر از وظایف خطیر نخبگان به حساب می آید، بخصوص این که خلأ بزرگ قدرت در جهان هویدا شده و رقابت میان کشورهای جدید و قدرت های نوظهور در شکل گیری نظم جدید جهانی درحال بوجود آمدن است.
سیدافقهی با تکیه بر این که جامعه باید آماده پذیرش نوع جدیدی از مسؤولیت پذیری در لایه تمدنی باشد، افزود: اشاره رهبر معظم انقلاب به مبحث ذکر شده، لزوم نقش آفرینی نخبگان و تاکید بسیار از جانب ایشان بر میزان الگوسازی از نخبگان، اهمیت این مسئله را بیشتر از پیش مشخص می کند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: نمونه ای از این تاکیدات در چند روز گذشته در دیدار رهبری با فعالان اقتصادی و تولیدی کشور هم یاد شده ایشان قرار گرفت و رهبر انقلاب وجود نیروی انسانی مستعدبرتر و نخبه را همچون مزیت های کشورمان برشمردند.
وی ضمن اشاره به تحریم های ظالمانه ضد ایران هم اظهار داشت: علیرغم تحریم هایی که در طول تاریخ بی سابقه بوده، نقش آفرینی نخبگان منجر به پیشرفت های شگرفی در کشور شد و همینطور استعدادهای ایرانی ثابت کردند که هر جای دنیا می درخشند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان درون زایی اقتصاد کشور را از مباحثی دانست که باید با حضور و پیشرانی نخبگان حاصل شود و خاطرنشان کرد: پیشرفت های اقتصادی در کشور جز به مدد دانش بنیان شدن اقتصاد و ارتقای فناوری و تکمیل زنجیره های ارزش در حوزه های مورد نیاز محقق نخواهد شد که این امر هم با حضور مؤثر نخبگان دست یافتنی خواهد بود.
وی اظهار داشت: مبحث دیگر در حوزه نخبگان پیشرانی ایشان در حوزه های اجتماعی است، در حوزه مسؤولیت های اجتماعی هم انتظار حضرت آقا اینست که نخبگان مسؤولیت خویش را به درستی ایفا کنند که همچون آن میتوان به عرصه انتخابات اشاره نمود. در این حوزه هم نخبگان باید با روشنگری و ایجاد بصیرت در مردم، نقش پررنگی ایفا و از هر فرصتی برای دعوت به حضور در انتخابات استفاده نمایند.
سیدافقهی در انتها خطاب به مستعدان برتر، اظهار داشت: شما رویش های این انقلاب هستید و این ظرفیت و بضاعت را دارید که از عهده مسؤولیت سنگینی که انقلاب بر دوش همه ما قرار داده، برآیید و زمینه را برای آن رخداد نهایی که ظهور امام زمان(عج) و رضای خداوند متعال است، فراهم کنید. حالا با توسل به روح بلند امام راحل (ره) و مدد از ایشان، جامعه نخبگانی تلاش می کند رسالت بزرگ خویش را در کمک به ولی زمان و امام خود که نایب امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است، انجام دهد و در تحویل امانت انقلاب، نقش پیشرانی خویش را در زمینه های مختلف اقتصاد و فرهنگ و اجتماعی و غیره به خوبی ایفا کنند.


منبع:

1402/11/18
08:00:43
5.0/5
135
تگهای خبر: دانش , دانش بنیان , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات