با حضور سردار جلالی و مسلمی نائینی انجام شد

امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و جهاددانشگاهی

امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و جهاددانشگاهی ما دیجیتال: رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در مراسم امضای تفاهم نامه با رییس جهاددانشگاهی به همکاری این دو مجموعه و استفاده از ظرفیتهای این نهاد درزمینه شناسایی استراتژی های دشمن و رفع تهدیدات مبتنی بر علم و تکنولوژِی، اقلیمی، بیولوژیکی تاکید کرد.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا، در مراسمی با حضور سردار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور و حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی در دفتر مرکزی این نهاد، تفاهم نامه همکاری بین این دو مجموعه به امضا رسید.
استفاده از توان جهاددانشگاهی برای شناسایی و رفع تهدیدات مبتنی بر علم و فناوری
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این جلسه با اعلان اینکه ماموریت اصلی این سازمان، شناسایی، کنترل و مدیریت تهدیدات انسان ساخت است، اظهار داشت: بدنبال راهکار هایی هستیم تا بتوان با بهره گیری از آنها بحران ها را مدیریت کرد.
غلامرضا جلالی با اعلان اینکه تهدیدات امروز با گذشته متفاوت می باشد، اشاره کرد: این تهدیدات در طول سال گرفتار تغییرات بسیاری می شود و با مفاهیمی مانند تهدیدات ترکیبی مواجه هستیم.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به این که یکی از معضلات امروز کشور، تشخیص بین تهدیدات انسان ساخت و تهدیدات طبیعی است، اظهار داشت: حوزه های تهدیدات ما عمدتا بر لبه فناوری می چرخد و از مشکلات آن تشخیص و تفکیک عناصر تهدید است که بدون رویکرد علمی و دانشی قابل شناسایی نیستند.
وی با اعلان اینکه همین طور تهدیدات مبتنی بر تکنولوژی و دانش مانند هوش مصنوعی حجم بسیاری تهدید برای ما به وجود آورده است، افزود: مسأله اصلی ما تهدیدشناسی مبتنی بر علم و فناوری است، اما مشکل ما این است که نظام جاری دانشی کشور تمامی این ها را عادی و طبیعی می داند و بر این اساس بدنبال جایی هستیم که بتواند این معضلات را مرتفع کند و در این جهت جهاددانشگاهی به عنوان نهاد واسط می تواند نقش خوبی ایفا کرده و تعامل خوبی با یکدیگر در این زمینه ها داشته باشیم.
سردار جلالی در ادامه بر ایجاد تعامل و همکاری بین این دو مجموعه در عرصه های تهدیدات اقلیمی و ایجاد راهبردهایی برای حل این تهدیدات، شناسایی تهدیدات مبتنی بر تکنولوژی و همین طور ایجاد رشته های تحصیلی در رابطه با حوزه هوش مصنوعی با بهره گیری از ظرفیت آموزشی و پژوهشی جهاددانشگاهی و همین طور استفاده از ظرفیت لابراتوار های این نهاد بمنظور شناخت بیشتر تهدیدات بیولوژیکی تاکید کرد.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار داشت: شناسایی استراتژی های دشمن مهم ترین مقوله ای است که باید آنرا پیگیری نماییم که در این زمینه می توانیم تعاملات با بخش های مختلف جهاددانشگاهی داشته باشیم و امیدواریم این تفاهم نامه بتواند این خلأ ها را برطرف کند و تبدیل به برنامه راهبردی شود.
سردار جلالی با تأکید بر مقوله پیوند دانشی در کشور اظهار داشت: دفاع امروز ما دفاع در عرصه دانشی و فنی است و در این رابطه به جهاددانشگاهی دل بسته ایم تا رویکرد های جدیدی ایجاد نماییم و به برنامه اجرائی در این رابطه برسیم.
جهاددانشگاهی همیشه اهتمام کرده تا گامی برای پیشرفت ایران اسلامی بردارد
رییس جهاددانشگاهی در این مراسم که با حضور اعضای هیات رییسه این نهاد برگزار گردید، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر بیان کرد: خدا را شاکریم که چهل و ششمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را شروع می نماییم.
وی با اشاره به این که زمانی بود که کوچک ترین وسایل موردنیاز را نمی توانستیم در داخل کشور تولید نماییم، اظهار داشت: در گذشته و دوران طاغوت حتی پزشکان ما از کشورهای دیگر بودند، اما الحمدلله امروز شاهدیم که دانشجویان خیلی از کشورهای دیگر برای تحصیل به ایران می آیند.
رییس جهاددانشگاهی با اشاره به دستاوردها و اقدامات جهاددانشگاهی در عرصه های مختلف اشاره کرد: این نهاد انقلابی که رهبر معظم انقلاب آنرا به عنوان مولود مبارک انقلاب و جزو معدود رویش های اصلی انقلاب اسلامی دانسته اند، از شروع تشکیل به عنوان نهادی مسأله محور اهتمام کرده است مسائل کشور را حل کرده و گامی برای پیشرفت ایران اسلامی بردارد.
مسلمی نائینی با اشاره به ارتباط و تعاملات جهاددانشگاهی و سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: این دو مجموعه از گذشته تعاملات و ارتباطات بسیار خوبی داشته اند که امیدواریم این تعاملات در آینده افزایش یابد.
ایشان سپس به دستاوردهای جهاددانشگاهی در چهار حوزه اصلی آموزش و پژوهش، تجاری سازی و دانش بنیان، فرهنگی و علوم انسانی اشاره نمود و اظهار داشت: این نهاد انقلابی این آمادگی را دارد و وظیفه خود می داند که در تمامی این حوزه ها تعامل و همکاری خوبی با سازمان پدافند غیرعامل داشته باشد. باتوجه به زیرساخت ها و ظرفیت هایی که مجموعه جهاددانشگاهی در سراسر کشور دارد، می توانیم این تعامل و همکاری را افزایش داده تا به نتایج خوبی در عرصه های مختلف برسیم.

رییس جهاددانشگاهی همین طور یکی دیگر از وظایف جهاددانشگاهی را شناخت دشمن دانست و بیان کرد: این حوزه یکی از مباحثی است که رهبر معظم انقلاب بارها در بیاناتشان مورد تاکید قرار داده اند. بر این اساس جهاددانشگاهی با برگزاری دوره های دشمن شناسی در قالب شناخت آمریکا و نظام سلطه به تبیین این مساله در میان جوانان اقدام نموده است.
در این مراسم برخی معاونان و مدیران ارشد جهاددانشگاهی نیز به ارائه نظرات خود در ارتباط با موضوعات مطرح شده و زمینه های همکاری پرداختند.
مهم ترین موضوعات این تفاهم نامه همکاری
همچون موضوعات این تفاهم نامه همکاری، می توان به مدیریت، فرماندهی و کنترل مقابله با تهدیدات تعریف شده در عرصه پدافند غیرعامل؛ تدوین نظامات جامع پدافند غیرعامل در عرصه های مختلف؛ نیازسنجی و شناسایی ظرفیت ها، اولویت ها و طرح های قابل اجرا در عرصه های پژوهشی، تحقیقاتی، فناورانه، آموزشی و بهره برداری از توانمندی های علمی، تخصصی و تجربیات طرفین در عرصه هایی نظیر هوش مصنوعی، حفظ ذخایر ژنتیکی، امنیت غذایی و زیستی پایدار، آب، معدن؛ ارائه خدمات نظارتی، مشاوره ای و ارزیابی بمنظور اجرای هرچه بهتر طرح های اجرائی، علمی، تحقیقاتی و آموزشی؛ ایجاد دبیرخانه مشترک پدافند غیرعامل در عرصه های موردتوافق؛ ارتقای توانمندی های رصد و پایش در مقابل انواع تهدیدات تعریف شده در عرصه پدافند غیرعامل و تجزیه وتحلیل آنها اشاره نمود.1402/11/20
15:25:13
5.0/5
132
تگهای خبر: آموزش , تكنولوژی , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات