كتاب فاطمه زهرا (س) رونمایی شد

رونمایی از کتاب حضرت فاطمه (س) با محتوای ۱۰۰ ساله

رونمایی از کتاب حضرت فاطمه (س) با محتوای ۱۰۰ ساله ما دیجیتال: به گزارش ما دیجیتال، کتاب حضرت فاطمه (س) ظهر امروز در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ رونمایی گردید.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا ظهر امروز در نخستین روز از برگزاری نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳، نشست رونمایی از کتاب حضرت فاطمه (س) در جهت برگزاری رویداد های علمی و فرهنگی، از جانب سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی برگزار شد.
نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ که در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می گردد از روز جاری ۱۹ اردیبهشت ماه شروع به کار کرد و با اتکا به شعار «بخوانیم و بنویسیم» مقرر است تا ۲۹ اردیبهشت ماه برپا باشد.
سازمان ترویج مطالعه و نشر جهاد دانشگاهی هم برگزاری رویداد های علمی و فرهنگی را در حاشیه نمایشگاه کتاب سالجاری کلید زده است؛ رویداد هایی همچون برگزاری نشست های رونمایی از کتاب، نشست های تخصصی حوزه کتاب و کتابخوانی، مناظره های علمی و رونمایی از پنجره واحد نشر جهاد دانشگاهی را کلید زده است.


سی و پنجمین نمایشگاه کتاب تهران ظهر امروز در سالن مجمع ناشران انقلاب اسلامی، شاهد رونمایی از کتاب حضرت فاطمه (س) بود؛ این مراسم حدودا همزمان با برگزاری مراسم افتتاحیه نمایشگاه برگزار شد.
این مراسم با حضور مهدی محقق (محقق و پژوهشگر)، نوش آفرین انصاری (نویسنده و پژوهشگر)، حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی دامغانی (مشاور ریاست جمهور در امور روحانیت) و حجت الاسلام والمسلمین سید رضا ابراهیم موسوی (از اساتید حوزه علمیه قم و مولف) برگزار شد.
در شروع مراسم مجری برنامه در مورد نام کتاب که به نام حضرت فاطمه (س) است سخن گفت و سپس از از حجت الاسلام والمسلمین موسوی دعوت به سخنرانی کرد.
موسوی سخنان خویش را با خواندن بیت «همه عمر بر ندارم سر از این خمار مستی که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی» شروع کرد و اظهار داشت: جلسه با عنوان رونمایی از کتابی است که هم از جهت مولِف و از مولَف دارای قوام خاصی است. هر کتابی را اگر علمی نگاه نماییم و دلایل اربعه را بر آن تطبیق دهیم، در دو کلمه و دو رکن خلاصه می شود؛ مولف اثر و روحی است که در کتاب تبلور پیدا کرده است.
او افزود: کتاب شریف حضرت فاطمه (س) یادگاری از دو تن از بزرگان این مملکت است. کسانی که دارای علم و دانش و دیانت بودند. اصل این کتاب برای مرحوم ملا بمانعلی است که مرحوم شیخ عباس علی آنرا تصحیح کرده است.
او ضمن تشکر از جهاد دانشگاهی بابت تلاش در نشر این اثر اظهار داشت: مقدمه جناب دکتر محقق در شروع این کتاب و در شروع کتاب جنت الناجی قابل استفاده می باشد اما روح این کتاب هم مثال زدنی است. بحث صدیقه طاهره (س) بسیار عمیق است؛ آن هم نه فقط بعنوان نقل تاریخی، چون که که نگاه به ایشان دارای چند وجه است. برخی برای روایت ایشان صرفاً تاریخ را نقل می کنند که در جایگاه خود پرارزش است، اما آن چه که این کتاب را متمایز کرده، روح اثر است و عنوانی که میتوان به این قضیه نسبت داد بحث فقه الزهرا است.
او افزود: ما از کلام خاندان استفاده می کنیم؛ حال اگر وجود یکی از آن حضرت را تفقد نماییم و به حیث وجودی اش بیندیشیم، در میابیم که فقه خود متکلم امری خیلی مهم است و در این کتاب به فقه الزهرا اشاره بسیار زیبایی شده است؛ بزرگواران دست اندر کار این کتاب علاوه بر نقل روایات، تفقهی هم در این حوزه داشتند.
او اظهار داشت: نویسندگان این اثر استحضار بسیار لطیفی داشتند که درخور شأن مقام ولایت است. روح این کتاب روح فقاهتی است و گفتنیست که برای یک ایجاد جامعه دینی و متدین لازم داریم که قبل از آنکه به فقه کلام خاندان برسیم به فقه متکلم برسیم؛ به این مفهوم که به فقه وجودی این بزرگواران نزدیک شویم. قابل توجه است که در این عرصه کار کم شده است در حالیکه بسیار اثر گذار است. اگر به حیث وجودی بزرگواران کار نماییم درخت انسانیت را از ریشه آبیاری کردیم؛ درخت انسانیت هم باید از ریشه آبیاری شود و نه از شاخه.
او اظهار نمود: مساله حضرت صدیقه طاهره (س) اینست که رتبه وجود ایشان و ربط ایشان و محوریت ایشان با خدا، پیغمبر و امیر المومنین، ائمه و ربط ایشان با کل دایره وجود باید مورد مداقه قرار گیرد. اگر خدا امیرالمومنین را برای صدیقه فاطمه نمی آفرید برای طاهره طاهره کفوی نبود؛ از شخص آدم تا به پایین حضرت صدیقه کفوی نداشت. در مباحث حکمی داریم که وقتی یک وجود وسعت یابد همیابی آن هم کم می شود. می گوییم خدا کفو ندارد؛ فقط کسی که می تواند همتای حضرت فاطمه سلام الله علیها شود، حضرت امیرالمومنین علی ضد السلام است.
موسوی اضافه کرد: همه مطالب برگشت به این مورد است که باید این وجودات بزرگوار را درک نماییم که از نظر مرتبه وجودی در نظام هستی چه جایگاهی دارند و چگونه کلامشان در اصول و اخلاق برای ما نقش آفرینی می کند.
در ادامه مراسم رونمایی از کتاب از تقوی مشاور ریاست جمهوری در امور روحانیت دعوت به سخنرانی شد. او اظهار نمود: مجلس بسیار ظهور بخشی است؛ فرح بخشی این مجلس به این علت است که محتوا و محورش علم و دانش است و عالم و اندیشه و اندیشمند. به هر صورت علم در تفکر دینی و اسلامی یکی از ارزش هاست و عالم چون حامل این ارزش است احترام دارد و باید مورد تکریم قرار گیرد. در روایات داریم که نگاه به چهره عالم خود عبارت است. نشستن در حضور عالم یک غنیمت و فرصتی است. ارزش یک انسان عالم به اینست که از علم او و زبان و فکرش جامعه استفاده می نمایند و بهرمند می شود. تمدن ها را علم می سازد و همه پیشرفت، ارتقا و سرافرازی یک ملت وابسته به علم و عالم است. هر چه بتوانیم به علما و اندیشمندان خود نزدیک شویم و از تفکرات استفاده نماییم طبیعی است که این فضا و جریان می تواند جامعه را به یک نقطه بسیار پرارزش برساند.
او افزود: جناب دکتر محقق از اساتید ارجمند و فرزانه کشور است و در سالهای متمادی شاگردان فراوانی را تربیت کردند. رسالت علمی ایشان به خوبی انجام شده و این مسئولیت را در تدریس در کلاس، حوزه نوشتن و تألیف و قلم به خوبی ادا کردند. ایشان یکی از چهره های پرارزش در زمینه فکر و فرهنگ است. باید این تعبیر را داشته باشیم که شخص دکتر محقق ادامه یک جریان علمی است. او از خانواده ای برخواسته که خانواده علم است. جد بزرگوار ایشان یکی از افتخارات ما دامغانی ها هستند. درست است محقق خراسانی ایشان در جوار مرجع نورانی حضرت رضا (ع) فعالیت می کردند و به محقق خراسانی مشهور شدند اما ریشه در خاک پاک و سرزمین حاشیه کویر دامغان دارند. دامغان در حاشیه کویر قرار گرفته است. کویر جز نمک چیزی ندارد اما فرزندانی که اینجا تربیت می شود استعداد بسیار خوبی دارند. در این منطقه علمای فراوانی داشتیم، بر همین مبنا باآنکه خاکش شور است اما انسان هایش شیرین است و آقای محقق یکی از این عزیزان است.
او اظهار داشت: این کتاب به نام نامی صدیقه طاهره (س) است. شخص حضرت زهرا شخصیت ممتازی است که محور عصمت و طهارت است.
تقوی با اشاره به اینکه فاطمه با ام ابیها معرفی می شود اظهار داشت: ام ابیها حرف بسیار دارد و نقش ایشان را میتوان با همین واژه فهمید. ایشان کوثر نبوت، همسر امامت و مادر ولایت است. فاطمه حلقه وصل است و ائمه ما هر چه دارند از فاطمه دارند. کربلا با همه عظمتش شعبه و شعله ای از مشعل فروزان صدیقه طاهره است. امام حسین می گوید دامنی که مرا پرورش داده نمی گذارد زیر بار ظلم بروم. نهایت این دنیا را فاطمه و فرزندی از پس همین تبار می آید که جهان در نهایت باید از این خانواده به سامان برسد.
او اظهار داشت: چند مطلب دارم که برای چاپ های بعدی می تواند مد نظر قرار گیرد. کاش بعضی روایت ها ترجمه می شد که حوزه استفاده کننده از این کتاب افزایش پیدا کند؛ البته خوب چاپ شده است؛ به نظر من این می تواند دو جلدی هم باشد.
او اظهار داشت: این کتابی است که نشان داده است یک واعظ حدود ۱۰۰ سال قبل چه گفته است. به خطبا می آموزد که ۱۰۰ سال قبل با دست پر پا بر منبر می گذاشتند.
او در رابطه با مهدی محقق هم اظهار داشت: جامعیتی که در شخصیت حضرت آقای محقق می بینیم امروز در دانشگاه ها کمتر دیده می شود. بعضی اساتید تا ادبیات دینی را در حوزه ها آشنا نباشند نمی توانند خیلی از مسایل فرهنگی را تحلیل و بررسی کنند. ایشان جامعیتی دارد که حتی در خارج از کشور هم از حضور ایشان استفاده کردند.
مهدی محقق هم دقایقی سخنرانی کرد و اظهار داشت: بسیار خوشبخت هستم که در این مجلس شریف حاضر شده ام. یادی از اجداد ما شد که از خطه مقدس دامغان و مشهد مقدس رضوی بودند شد. به قول معروف همه قبیله من عالمان دین بودند و افتخار من اینست که دنباله رو آنان هستیم. شاکریم که محمود ما هم همین مسیر را دنبال کرده و طی می کند. امیدواریم نسل های بعدی ما هم خادمان علم و دین باشند. کتابی که امروز رونمایی گردید کتاب بسیار ارزشمند ای به نام حضرت صدیقه طاهره (س) است. امیدواریم آیندگان ما بتوانند به نحو کافی و وافی خاندان پیغمبر اکرم را معرفی کنند. بسیار خوشحال هستم که در این مجلس حاضر شدم و صحبت از بزرگان گذشته به میان آمده است. از جهاد دانشگاهی هم سپاسگزارم که مقدمات این مجلس را فراهم کردند؛ همینطور از فرزند عزیزم محمود محقق که کوشش او باعث برگزاری این مجلس شده است هم تشکر میکنم.
در ادامه مراسم از کتاب حضرت فاطمه (س) رونمایی گردید.
منبع:

1403/02/21
14:32:12
5.0/5
156
تگهای خبر: دانش , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات