در نشست مشترك شورای سیاست گذاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی ایران مطرح شد

تأکید بر نقش آفرینی جهاددانشگاهی در عرصه آزاداندیشی

تأکید بر نقش آفرینی جهاددانشگاهی در عرصه آزاداندیشی به گزارش ما دیجیتال، در نشست مشترک شورای سیاستگذاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی با حضور رئیس جهاددانشگاهی و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بر نقش آفرینی جهاددانشگاهی در عرصه آزاداندیشی در دانشگاه ها تاکید و عنوان شد: شرکت کنندگان در مسابقات ملی مناظره دانشجویی مورد بازخواست هیچ مرجعی قرار نمی گیرند.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا، امروز شنبه (۲۲ اردیبهشت) نشست مشترک شورای سیاستگذاری دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان با حضور دکتر حسن مسلمی نائینی رئیس جهاددانشگاهی، دکتر عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ مهدی فاطمی پور معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه ها؛ دکتر محمدحسین ساعی رئیس دانشگاه سوره؛ سیدحمید مهدیون نماینده دانشگاه آزاد؛ دکتر یعقوب فتح الهی معاون پژوهش و فناوری؛ دکتر علیرضا کلانتر مهرجردی معاون فرهنگی؛ دکتر علی منتظری رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی و دکتر رضا فریدزاده رئیس سازمان دانشجویان این نهاد انجام شد.
*جهاددانشگاهی باید در متن دانشگاهی باقی بماند
*عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تقدیر از زحمات جهادگران جهاددانشگاهی برای اقداماتی که در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی انجام داده و به ویژه برگزاری موضوع کرسی های آزاداندیشی، بیان کرد: برگزاری این اقدامات مناسبات شجره طیبه ای است که فواید و ثمرات آن به تمامی دست اندرکاران این رویداد خواهد رسید و ان شاءالله ادامه دهندگان خوبی برای این راه باشیم.
ایشان سپس اظهار داشت: با رجوع به هندسه معرفی اسلام و تفاسیری که اسلام اندیشان در ارتباط با آزاداندیشی ارائه کرده اند، درمی یابیم که آزاداندیشی به صورتی مسیر تکامل بشر را تسطیح می کند و پس ضروریست. درحقیقت ما از سر اضطرار به سمت آزاداندیشی نمی رویم، بلکه یک ضرورت انسانی، مکتبی و تاریخ است. معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تکیه بر این که سیر کشف حقیقت جز آزاداندیشی نیست و از این مسیر است که حقیقت کشف می شود، همانطور که قرآن کریم بر آن تکیه کرده است.
کلانتری با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در اندیشه ها و بیاناتشان چه قبل و پس از انقلاب درباب راه اندازی کرسی های آزاداندیشی، عنوان کرد: ایشان همیشه بر این امر تاکید داشته اند که مسیر همین است و جز این وجود ندارد. چنانکه سایر بزرگان انقلاب همانند امام خمینی(ره)، شهید مطهری، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و امثالهم که مستقیم و غیرمستقیم در تکوین شجره انقلاب نقش داشته اند بر این امر تاکید کرده اند.
وی در ارتباط با نقش جهاددانشگاهی درباب توسعه آزاداندیشی در دانشگاه ها اشاره کرد: این نهاد نقش مهمی در این زمینه ایفا کرده و همیشه پیشقدم بوده و تقدم با این نهاد بوده است. جهاددانشگاهی بواسطه صف شکنی در مسیرهایی که دیگران شک و شبهه داشتند به میدان بروند، ورود کرده و همیشه در حوزه های مختلف صف شکن بوده است. الحمدالله در عرصه فرهنگی و اجتماعی نیز توفیقات خوبی داشته است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباب نگاه این وزارتخانه به جهاددانشگاهی اظهار داشت: تا حالا توافقات خوبی با مجموعه جهاددانشگاهی داشته ایم و در برنامه هایی که ورود کرده ایم به این شکل بوده که به کار این نهاد ضریب دهد تا خدای ناکرده برنامه های جهاد زائده ای بر مجموعه آموزش عالی نباشد، چونکه جهاد از متن دانشگاه بوده و در متن آن نیز باید باقی بماند.
دکتر کلانتری ضمن اشاره به برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی اظهار داشت: باتوجه به تغییراتی که در سطح جامعه ایجادشده نیازمند بازبینی در برگزاری رویداد مسابقه مناظره ملی دانشجویان هستیم، چونکه مسیر تحولی است و امتداد این رویداد باید در جهتی باشد که پوشش حداکثری داشته و همه مخاطبان را پوشش دهد و تبدیل به رویدادی نشود که عده معدودی از دانشجویان در آن شرکت نمایند، اما کثیری از افراد که گزاره ها و خلجان های فکری شان در این رویداد ضریبی پیدا نمی کند، از آن کنار گذاشته شوند.
*شرکت کنندگان در مسابقات ملی مناظره مورد بازخواست هیچ مرجعی قرار نمی گیرند
ایشان سپس سخنانش تاکید کرد: تا حالا هیچ شرکت کننده ای در مسابقات ملی مناظره دانشجویی از طرف هیچ مرجعی مورد بازخواست قرار نگرفته است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به این که در عصر رسانه های اجتماعی زیست می نماییم، اظهار داشت: امروز نوع مسائل دگرگون شده و نسل تغییر کرده و باید متناسب با این تغییرات بازبینی و برنامه ریزی نماییم. امروز آزاداندیشی در فضای رسانه های اجتماعی و تریبون ها فردی شده و فضای موازی شکل گرفته است، پس بایدمتناسب با این فضا تمهیدات لازم را بیاندیشیم. همین طور باید به سمت رسانه های اجتماعی پیش برویم تا مناظرات در آنها شکل بگیرد و در این رابطه سرمایه گذاری و برنامه ریزی نماییم.
دکتر کلانتری اشاره کرد: در عرصه آداب گفت و گو نیز باید برنامه ریزی کرد، چونکه باید ادب و آداب گفت و گو را در جامعه دانشگاهی توسعه دهیم تا بداخلاقی های حوزه سیاسی در این حوزه وارد نشود. ایران کشوری است که از دیربار چهارراه مبادلاتی اندیشه ها بوده و باید آنرا امروز نیز تقویت کرد و بر آن صحه گذاشت تا ادامه یابد.
*تأکید بر هدف گذاری از اجرای مناظره ها
در ادامه این جلسه مشترک حجت الاسلام والمسلمین مهدی فاطمی پور معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه ها با تکیه بر مقوله هدف گذاری در برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی، بیان کرد: هدف موضوع تعیین کننده ای است، این که به چه سمتی می رویم و چه مسیری را باید طراحی نماییم. اگر هدف ما استدلال ورزی و تربیت عقلانی جوانان و پرهیز از قرار گرفتن در هیجانات باشد، حتما در طراحی باید به این مساله دقت کنیم.
وی با اعلان اینکه نگاهی که ما به فرد بگوییم بیا نقش بازی کن محقق نخواهد شد، عنوان کرد: ما فرایندی را طی می نماییم که فرد عقلانی تصمیم بگیرد و این نکته مهمی است. در این جهت باید برنامه ریزی کرده و مسیری را تعریف نماییم که برمبنای استدلال ورزی، تعقل باشد و خود این مقوله نیز پیام دارد.
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه ها در ادامه اظهار داشت: باید در طراحی ها به ارتقاء این مساله فکر نماییم که با برگزاری مناظرات چه اتفاقی می افتد تا ما را بعلاوه بر برگزاری مناظره به سمت بحث آزاداندیشی ببرد.
حجت الاسلام والمسلمین فاطمی پور اضافه کرد: باید بدین سبب باید برنامه ریزی شود که از مخاطب خاص اینطور برنامه ها عبور نماییم و بتوانیم تنوع این نوع برنامه ها را بیشتر و عمومی تر نماییم. باید به شکلی عمل نماییم که علاوه بر دانشگاه ها، کانون ها و انجمن های دانشجویی نیز به سمت برگزاری مناظرات پیش بروند.
ایشان سپس اشاره کرد: نکته بعدی این است که از این برنامه چندین نتیجه می توانیم بگیریم که یکی از آنها تمرین گفت و گو است. اتفاق دوم ذهنیت سازی است که می توان در دانشگاه ها ایجاد کرد. بدین سبب باید مأموریتی تعریف شود و علاوه بر گفتمان سازی، رسانه ها و دانشگاه های مختلف را باید پای کار بیاوریم، چونکه تاکید رهبری نیز بر ایجاد کرسی های آزاداندیشی است تا دشمنان سو استفاده نکنند.
*لزوم فرهنگ سازی در عرصه برگزاری مناظره و کرسی های آزاداندیشی در سطح جامعه
در ادامه این جلسه مشترک، دکتر محمدحسین ساعی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس دانشگاه سوره ضمن اشاره به فرا رسیدن دهه کرامت، با تکیه بر لزوم فرهنگ سازی در حوزه های مختلف بیان کرد: در سال ها پیش مقوله ای به نام دهه کرامت در کشور نداشتیم، اما با فرهنگ سازی توانستیم این مقوله را در جامعه گسترش دهیم، پس این نشان میدهد که با فرهنگ سازی مقوله های مختلف در جامعه می توان آنرا در سطح عمومی گسترش داد.
وی با ارائه پیشنهاداتی درباب فرهنگ سازی در عرصه برگزاری مناظره و کرسی های آزاداندیشی در سطح جامعه اظهار داشت: ابتدا باید نوعی از آموزش مناظره را در دانشگاه ها اجرا نماییم و مرحله اول آن این است که کسانی که وارد این مقوله می شوند آموزش موردنیاز را در این زمینه ببینند و همین طور ادبیات این مقوله در دانشگاه ها ایجاد شود.
رئیس دانشگاه سوره در ادامه بر درگیر کردن آموزش وپرورش کشور با مقوله آزاداندیشی تاکید کرد و اظهار داشت: ورود آموزش وپرورش به مقوله ایجاد کرسی های آزاداندیشی می تواند به این امر ختم شود که میوه آنرا در دانشگاه بچینیم. بدین سبب بنظر می رسد موضوع آزاداندیشی به ایجاد سامانه بزرگ کشوری نیاز دارد که پلتفرمی برای گفت و گوی دانشجویی باشد. بدین سبب باید ابزاری به وجود آورده این مناظره ها ضبط و نگهداری شود و در این جهت می توان از ظرفیت صداوسیما و خبرگزاری ها استفاده نمود. همین طور می توان از ظرفیت افراد موثر رسانه های اجتماعی و کسانی که به این حوزه علاقه دارند بهره برد.
ساعی اضافه کرد: حالا در شورای ملی گفت و گو بحث «خانه ملی گفت وگو» مطرح است که کار ملی بزرگی است و می توان با همکاری وزارت علوم، دانشگاه آزاد و... آنرا راه اندازی نمود. همین طور باید برای آن ردیف بودجه در نظر گرفت و آنرا به سند ملی گفت و گو تبدیل کرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه برای مسابقات مناظره نیاز به ایجاد ادبیات نظری داریم، اظهار داشت: این که گفت و گو در جمهوری اسلامی به چه مدلول است. در این خصوص تمامی مجموعه هایی که زیر نظر جهاددانشگاهی قرار دارند دخیل هستند. همین طور نیاز به داوری داریم و باید تیم داوری از جنس افرادی باشد که در حقوق و اخلاق تبحر دارند و در زمان اجرای مناظره ها راجع به آن صحبت کنند.
*برگزاری سومین دوره از رویداد سراسری کرسی های آزاداندیشی توسط دانشگاه آزاد
در ادامه این جلسه سیدحمید مهدیون نماینده دانشگاه آزاد درباب برگزاری رویداد سراسری کرسی های آزاداندیشی در این دانشگاه توضیحاتی ارائه کرد و اظهار داشت: امسال سومین دوره از این مسابقات برگزار می گردد که با مشارکت وزارتخانه های علوم و بهداشت است و بیش از ۵۷۰۰ تیم در این رویداد سراسری حضور دارند.
شایان ذکر است؛ مرحله کشوری این دوره از مسابقات با حضور ۶۴ گروه دانشجویی از دانشگاه های سراسر کشور از ۵ تا ۱۰ خرداد ماه در تهران برگزار می گردد.
منبع:

1403/02/24
09:08:49
5.0/5
124
تگهای خبر: آموزش , ابزار , بازی , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات