دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات تاكید كرد:

توسعه اشتغال فناوری اطلاعات در روستاها

توسعه اشتغال فناوری اطلاعات در روستاها ما دیجیتال: دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات معاونت علمی اظهار داشت بایستی در صدد باشیم با همكاری وزارت ارتباطات و با حمایت از ایجاد مراكز نوآوری روستایی از توسعه اشتغال در این مناطق حمایت نماییم.به گزارش ما دیجیتال به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی فقیهی بابیان اینكه ایران به سهم خود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا دست نیافته است اظهار كرد: بر اساس آن چیزی كه پیش بینی شده است و نهادهای بین المللی بر آن صحه می گذارند، بخش اطلاعات و ارتباطات با توجه به سهم یك درصدی از جمعیت دنیا به جایگاه مطلوبی در این حوزه دست نیافته است.
وی افزود: غالب اعتبارات در دسترس در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، در حال حاضر در حوزه ارتباطات است. به این معنی كه سهم عمده بخش ICT كشور كه چیزی در حدود ۹۰ درصد است، در حوزه CT (زیرساخت ارتباطی و شبكه) توزیع می شود.
فقیهی نسبت سرمایه گذاری ها در بخش CT (فناوری ارتباطات) و IT را در دنیا تقریباً برابر خواند و گفت: پیش بینی شده است، در چند سال آینده این سهم تغییر كند، به این منظور كه ۹۰ درصد نرم افزار و خدمات و محتوا تخصیص داده شود و تنها حدود ۱۰ درصد به زیرساخت و شبكه اختصاص یابد.
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی با تأكید بر اهمیت شناخت بازار ICT دنیا و وضعیت تقسیم بندی این بازار بر اساس نرم افزار محتوا و زیرساخت شبكه ادامه داد: برخی از كشورهای توسعه یافته كه اساس اقتصاد خود را بر مبنا و بستر فناوری اطلاعات و كاربردهای آن قرار داده اند، رشد خود را در توسعه اكوسیستم های استارتاپی و حمایت از شكل گیری یونی كورن ها Unicorn Startup)؛ غول های فناوری كه رشد سریعی دارند و به ارزش بیش از یك میلیارد دلار می رسند( پیداكرده اند و توانسته اند با تشكیل چند یونیكورن بزرگ از شركت های نوپا و كوچك فناوری اطلاعات حمایت كنند.
وی ابراز كرد: ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، با تغییر رویكرد اتفاق افتاده در اكوسیستم فناوری اطلاعات در دنیا، برنامه هایش را مبتنی بر این تغییر پارادایم و در قالب هفت برنامه اصلی دنبال می كند.
تمركز بر توسعه كسب وكارهای نوپا
فقیهی با اشاره به چرخه عمر فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا گفت: در نظر داریم در ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، از كسب وكارهایی كه در مرحله تولد هستند و متناسب با نیاز بازار در كشور در حال فعالیت اند، حمایت كنیم و برای حمایت این كسب وكارها و همچنین شكل گیری یونیكورن ها ، شركت های بزرگ و سرمایه گذاران را به این عرصه فرابخوانیم.

نظارت بر اجرای پیوست فناوری ها
وی در ادامه با اشاره به این كه مهم ترین محور حمایت از تشكیل چند یونیكورن تخصصی؛ حوزه ICT است، گفت: نه تنها در كنار این موضوعات، بخش زیرساخت تجهیزات و شبكه را فراموش نكرده ایم بلكه روش های حمایتی را این گونه تغییر داده ایم كه به جای پرداخت مستقیم پول به طرف عرضه، از طرف تقاضا اقدام كنیم.
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، ادامه داد: بر اساس قانون و پیوست فناوری در بخش ارتباطات، در نظر داریم با تحریك تقاضا در بازار، پیوست فناوری را با كمك وزارت ارتباطات و اپراتورها و همچنین دیگر بخش ها در صنعت اجرا كنیم؛ بر همین اساس قرار است، آنجایی كه تقاضا وجود دارد برای تولید حمایت كنیم.
ایجاد همگرایی در منابع و تسهیلات بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور
فقیهی با اشاره به اینكه منابع موجود در بخش فناوری به طرق مختلف هزینه می شود گفت: منابع از طرق مختلفی همچون وام وجوه اداری شده توسط وزارت ارتباطات، اعطای تسهیلات از سوی صندوق الكترونیك و همچنین صندوق نوآوری و شكوفایی هزینه می شود، ازاین رو ستاد، نخست در نظر دارد بر اساس جلسات هماهنگی كه مابین وزارت ارتباطات و وزارت صنعت برپاشده است، به یكپارچه سازی تسهیلات و حمایت ها بپردازد تا منابع موجود؛ همگرا و در جهت تحقق اهداف این بخش هزینه شود.
حمایت از چند پروژه شاخص ملی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی از حمایت چند پروژه ملی شاخص فناوری اطلاعات و ارتباطات كه در زندگی مردم تأثیرگذار هستند، خبر داد و گفت: در حال حاضر در فاز مطالعه و شناخت این پروژه هستیم و رایزنی ها با نهادهای مسئول به ویژه شهرداری و وزارت ارتباطات در حال انجام است .
تدوین پیش نویس بهبود اكوسیستم نوآوری
فقیهی در بخش دیگری از سخنان خود، ابراز كرد: ستاد توسعه فناوری ارتباطات، اطلاعات و فضای مجازی معاونت علمی در نظر دارد با مشاركت در تدوین پیش نویس لوایح در خصوص بهبود اكوسیستم نوآوری و تأمین مالی نوآورانه فعالیت جدی داشته باشد تا با به سرانجام رسیدن این مهم بتواند باری از حوزه قوانین و مقررات این حوزه بردارد.
شكل گیری پروژه های بین المللی و جذب منابع فراملی
به گفته وی، قدم دیگر در خصوص شكل گیری پروژه های بین المللی و جذب منابع فراملی با همكاری مركز بین الملل برداشته خواهد شد. ازآنجاكه به تنهایی نمی توان با تكیه بر سرمایه داخلی، به حمایت از اكوسیستم نوآوری در كشور تكیه كرد، باید با همكاری معاونت امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی، در جهت جذب منابع فراملی اقدام كنیم و بتوانیم از این طریق اكوسیستم نوآوری در كشور را به مرحله اجرایی سازی برسانیم.

تسهیل فضای كسب وكار برای استارتاپ ها
فقیهی هدف ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی را استفاده از ظرفیت كشور در سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت ارتباطات در بخش های پژوهشی خواند و گفت: در نظر داریم با مشاركت ذی نفعان و دستگاه های مسئول، كارگروهی ویژه برپا كنیم تا فضای مناسب كسب وكار استارتاپ ها را از حیث نظارتی و مقرراتی فراهم كنیم. از سوی دیگر، شرایط مناسب را برای فعالیت این استارتآپ ها با مشاركت ذی نفعان و دستگاه های مسئول فراهم آوریم و به تسهیل فرایندهایی اجرایی در حوزه كمك كنیم.
وی افزود: انتظار داریم قوانین موجود در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به گذشته و با توجه به تغییراتی كه در این صنعت رخ می دهد بالغ تر شود و از سوی دیگر نیز حمایت از توسعه كسب وكارهای نوپا و ایجاد اشتغال در كشور صورت گیرد.
حمایت از توسعه اشتغال فناوری اطلاعات محور در روستاها
فقیهی یكی دیگر از برنامه های ستاد را حمایت از توسعه اشتغال فناوری اطلاعات محور در روستاها و مراكز محروم خواند و اظهار كرد: توسعه اشتغال و توسعه فناوری اطلاعات در روستاها و مناطق محروم، نیازمند كمك نهادهایی همچون وزارت كشور و وزارت اطلاعات و فناوری اطلاعات است، تا در این طرح با حمایت از ایجاد مراكز نوآوری روستایی از توسعه اشتغال در این مناطق حمایت كنیم.
 

1396/07/12
23:20:18
5.0/5
4731
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات