در اسكاتلند؛

ساخت مركز داده زیر دریایی توسط مایكروسافت

ساخت مركز داده زیر دریایی توسط مایكروسافت به گزارش ما دیجیتال مایكروسافت دومین مرحله پروژه تولید یك مركز داده در اعماق آب های اسكاتلند را انجام داده است.به گزارش ما دیجیتال به نقل از ماشابل تك، مایكروسافت اعلام نموده دومین فاز پروژهNatick را شروع كرده است. این پروژه تحقیقی قابلیت اجرایی وجود مراكز داده زیر آب را بررسی می كند. در همین راستا یك مركز داده در اعماق آبهای اطراف جزایر اوركنی (واقع در اسكاتلند) قرار داده شد.
مایكروسافت تا ۱۲ ماه آینده عملكرد این دستگاه را رصد می كند.
مركز داده در حقیقت واحدی است كه دارای سرورهای بهم متصل است. در این مكان تمام اطلاعات موجود در اینترنت به صورت فیزیكی ذخیره می گردد. هنگامیكه كاربری یك صفحه وب را بررسی می كند یا به اطلاعات حساب كاربری خود رجوع می كند، در حقیقت اطلاعات مركز داده ها را بررسی می كند.
مراكز داده پروژهNatickنیز همین قابلیت را دارد اما این مراكز به جای سازه هایی عظیم كه انرژی زیادی مصرف می كنند، كپسول هایی مانند زیر دریایی و در ابعاد كانتینر های حمل بار خواهند بود.
این درحالی است كه با اوج گیری استفاده از تلفن های هوشمند و هوش مصنوعی تقاضا برای مراكز داده بسیار رشد كرده است. در همین راستا مایكروسافت هم پروژه مذكور را عرضه كرده است.
از آنجا كه مراكز انرژی زیادی مصرف می كنند تا سرورها و محیط را خنك نگه دارند اما یك مركز داده زیر دریایی چاره مناسبی است.
مایكروسافت این مركز داده را در نزدیكی مركز انرژی دریایی اروپا قرار داده است. این مركز انرژی حاصل از امواج دریا در توربین های موجی جمع آوری می كند. ازاین رو انرژی تجدیدپذیر برق مورد نیاز مركز داده را تامین می كند.
در درجه دوم قرار دادن این مركز زیر آب محیطی كاملا خنك و طبیعی را فراهم می كند. آنها با كمك لوله هایی كه آب دریا را اطراف مركز منتقل می كند آن را خنگ نگه می دارند.
البته هنوز راه زیادی تا اجرای واقعی این پروژه مانده است. اما در صورت قابل اجرا بودن، این پروژه اینترنت میلیونها نفر از ساكنان مناطق ساحلی را بدون آلوده كردن محیط زیست فراهم می كند.
 

1397/03/18
12:14:04
5.0/5
4836
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات