معرفی منابع دیجیتال در فضای مجازی

معرفی منابع دیجیتال در فضای مجازی به گزارش ما دیجیتال در تحقیق، استفاده از منابع كتابخانه‌ای نیاز است. امروزه در عصر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات بسیاری از اطلاعات مورد نیاز كتابخانه‌ای را می‌توان در فضای مجازی (سایت‌ها) جست‌وجو كرد. در كتاب «كلیات روش تحقیق كاربردی» نمونه‌ای از این سایت‌‌ها معرفی شده است.


«روش‌های گردآوری و كدگذاری اطلاعات» عنوان بخش دیگر این اثر را شامل می‌شود؛ «كتابخانه‌‌ای» و «میدانی» عناوین روش‌های گردآوری اطلاعات در تحقیق است كه مؤلف به توضیح هركدام از آن‌ها پرداخته است.  
 
در این بخش می‌خوانیم: «در تمامی پژوهش‌ها نیاز مبرم به جمع‌آوری اطلاعات به روش كتابخانه‌ای وجود دارد. در تحقیقاتی كه ماهیت كتابخانه‌ای دارند یا در تألیفات بیشتر تلاش محقق در كتابخانه‌هاست. لذا آشنایی با كتابخانه، نحوه استفاده از كتابخانه، آشنایی با منابع و انواع اسناد قابل بهره‌برداری در كتابخانه، نحوه جست‌وجو و بهره‌برداری از كتابخانه، مطالعه، فیش‌برداری و ... برای محقق ضروری است.
 
در جمع‌آوی اطلاعات به روش كتابخانه‌‌ای پژوهشگر با مراجعه به كتب، مقالات، میكروفیلم و میكرو فیش، سایت‌ها، دیسك‌های رایانه‌ای، اسناد اصل (مرجع)،  اسناد دولتی، نشریات رسمی دولتی، اسناد شخصی، مطبوعات، آمارنامه‌ها، اسناد صوتی و تصویری و ... اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت فیش جمع‌آوری تا در نگارش استفاده نمایند.»
 
مخاطبان با مطالعه ادامه این اثر با ساختار كلی یك پژوهش علمی، مفاهیم و اصطلاحات اولیه برای تحقیق، تحقیق علمی و شاخه‌های مختلف آن، اجزاء طرح پژوهشی، چهارچوب نظری و مفهومی طرح تحقیق، استاد راهنما و مشاور و وظائف آن‌ها، روش‌های گردآوری اطلاعات، كدگذاری اطلاعات، شیوه علمی نگارش گزارش تحقیق و انواع و شیوه علمی نگارش مقاله آشنا می‌شوند.
 
نخستین چپ كتاب «كلیات روش تحقیق كاربردی» اثر محمدرضا قاسمی، با شمارگان 1000 نسخه، در 128 صفحه، به بهای 90 هزار ریال از سوی انتشارات مشهور منتشر شد.
1396/04/17
23:12:18
5.0/5
4570
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات