بر مبنای گزارش ICT ایران؛

جایگاه جهانی ایران در تولیدات های تك، رتبه ۵۷ در صادرات

جایگاه جهانی ایران در تولیدات های تك، رتبه ۵۷ در صادرات ما دیجیتال: برمبنای گزارش سازمان تنظیم مقررات از وضعیت اكوسیستم اقتصادی ICT، كشور ایران در تولیدات های تك رتبه ۲۸ جهانی و در صادرات كالاهای خلاق رتبه ۵۷ را به خود اختصاص داد.به گزارش ما دیجیتال به نقل از مهر، گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از وضعیت اكوسیستم اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران كه اخیرا انتشار یافته است نشان داده است ایران با دارا بودن ۲۷ میلیون نفر جمعیت جوان در سن میانه و درصد بالای جمعیت شهری و باز تمركز جمعیت در كلان شهرها به همراه نرخ رشد جمعیت كنترل شده، یكی از جذاب ترین بازارهای ICT در آسیا به حساب می آید.
بر مبنای بررسی های صورت گرفته از ظرفیت های اقتصاد خلاق در ایران كشور ما رتبه ۵۷ را در بین كشورهای جهان در صادرات كالاهای خلاق به خود مختص كرده است و سهم ایران در تولیدات «های تك» رتبه ۲۸ جهانی است.
اقتصاد خلاق ظرفیت مغزافزاری توسعه صنعت ICT است كه اساسی ترین عنصر مكمل این صنعت در زنجیره ارزش نظام اقتصادی كشور شمرده می شود.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این گزارش وضعیت شاخص های اقتصاد خلاق در ایران را قابل قبول توصیف كرده و آنرا نویدبخش رشد بالای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور می داند.
در این گزارش اعلام شده ۴۴۰۰ شركت دانش بنیان و ۳۸ پارك علمی فناوری و ۱۶۷ مركز رشد فناوری در كشور وجود دارد.
در همین حال رتبه ایران در چاپ مقالات علمی معتبر ۴۴ است. از لحاظ شاخص كیفی دانش و آموزش باز میزان باسوادی در ایران ۹۸ درصد و رتبه كشورمان در كیفیت علم پایه و ریاضیات ۳۸ اعلام شده است.
از سوی دیگر ۴.۸ میلیون نفر دانشجو در كشور تحصیل می كنند و تعداد مراكز تحصیلات عالیه در ایران ۲۵۰۰ مركز اعلام شده است.
در این گزارش شاخص توسعه زیرساخت های ارتباطی باز مورد توجه قرار گرفته كه از این حیث ظرفیت پهنای باند ترانزیت ارتباطات بین الملل از ۳۶۴ گیگابیت در سال ۹۲ به ۲۸۴۴ گیگابیت در سال ۹۷ رسیده است. در همین حال ظرفیت پهنای باند شبكه IP داخل كشور از ۸۵۰ گیگابیت در سال ۹۲ به ۷۷۸۷ گیگابیت در سال ۹۷ رسیده است.
ظرفیت پهنای باند شبكه انتقال باز در سال ۹۲ هزار و ۲۴۰ گیگابیت بوده كه امروز ۲۲ هزار و ۱۹۱ گیگابیت است. همین طور ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل از ۱۲۲ گیگابیت در سال ۹۲ به ۱۸۰۵ گیگابیت در سال ۹۷ ارتقا یافته است.
ضریب نفوذ اینترنت باند پهن در كشور ۸۵ درصد اعلام شده كه ۷۱ درصد آن مربوط به اینترنت موبایل و ۱۷ درصد آن مربوط به اینترنت ثابت است. از طرف دیگر تابحال ۱۷۵ میلیون و ۷۲۱ هزار سیم كارت در كشور واگذار شده كه ۹۰ میلیون آن فعال و در اختیار مشتركان قرار دارد.

1397/09/27
15:26:47
5.0/5
4703
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات