در گزارش ما دیجیتال اعلام شد

افزایش ۲۰۰ برابری رفتن به موتور جستجوی بومی

افزایش ۲۰۰ برابری رفتن به موتور جستجوی بومی به گزارش ما دیجیتال رئیس هیئت مدیره موتور جستجوی بومی پارسی جو از افزایش ۲۰۰ برابری مراجعات به این موتور جستجو طی روزهای اخیر و در نبود اینترنت اطلاع داد.امیرعلی خیراندیش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش مراجعات به موتور جستجوی بومی كه در بستر شبكه ملی اطلاعات فعال است، اظهار داشت: موتور جستجوی پارسی جو، روزانه پاسخگوی ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار جستجو در فضای وب بود كه به علت نبود اینترنت و قطع بودن سرویس گوگل، میزان مراجعات به این موتور جستجوی بومی طی روزهای اخیر ۱۵۰ تا ۲۰۰ برابر شد.
وی با اشاره به اینكه تا قبل از این به علت وجود موتور جستجوی گوگل، كاربران مراجعات بالایی به جویشگر بومی پارسی جو نداشتند، اضافه كرد: طی روزهای گذشته میزان درخواست ها از جویشگر بومی پارسی جو افزایش یافت و این سرویس دهنده در بستر شبكه ملی اطلاعات، پاسخگوی نیاز رجوع كنندگان بود.
خیراندیش در پاسخ به سؤالی در خصوص اینكه این موتور جستجو تا چه میزان امكان پاسخگویی به تمامی كاربران ایرانی را خواهد داشت؟ تصریح كرد: از لحاظ سخت افزاری و منابع فنی، محدودیت هایی در عرضه خدمات داریم كه باید برطرف شود.
وی در مورد اینكه كیفیت عرضه سرویس در موتور جستجوی بومی، آنطور كه باید تقویت نشده است، اظهار داشت: پارسی جو امكان عرضه خدمات به این تعداد درخواست را طی چند روز اخیر نداشت و به علت مشكلات سخت افزاری، بعضی از اختلالات در عرضه خدمات این سرویس طبیعی است.
رئیس هیئت مدیره موتور جستجوی بومی پارسی جو با اشاره به اینكه موتورهای جستجوی ملی در تمام دنیا دارای نقشه راه مشخصی هستند، بیان كرد: با وجود اینكه سرویس دهنده ای مانند گوگل، تمام خدماتش در ایران قابل استفاده می باشد، موتور بومی تابحال نقش پررنگی در عرضه خدمات به كاربران نداشت.
خیراندیش با اشاره به اینكه كشورهایی مانند كره، چین و روسیه دارای موتورهای بومی به زبان غیرانگلیسی هستند، اظهار داشت: عواملی مانند كیفیت، محتوا و رگولاتوری (قانون و مقررات)، عوامل پایداری موتورهای جستجو را تضمین می نماید.
به گفته وی از لحاظ كیفیت و پایداری فنی، تعداد سرورها و سخت افزارهای مربوط به پارسی جو، جوابگوی این حجم از درخواست نیست، چون كه باید زیرساخت های مالی در حد چند هزار سرور به ما اختصاص پیدا كند تا بتوانیم پاسخگوی میزان درخواست ها باشیم.
رئیس هیئت مدیره موتور جستجوی بومی پارسی جو اضافه كرد: از لحاظ محتوا هم حاكمیت باید محتوای مورد نیاز را در اختیار سرویس دهندگان موتور جستجو قرار دهد و مبحث تنظیم مقررات هم از دیگر مواردی است كه توسط حاكمیت باید برای سرویس دهنده فراهم شود؛ به نحوی كه برخی كشورهای تولیدكننده موبایل را ملزم می كنند كه حتی به صورت پیش فرض، موتور جستجوی ملی خویش را روی گوشیهای وارداتی تنظیم كنند.
خیراندیش تصریح كرد: طی روزهای اخیر تمامی تلاش مان این بوده كه به جستجوهایی كه مربوط به سایت های داخلی در شبكه ملی اطلاعات می شود، پاسخ دهیم.

1398/09/02
17:37:14
5.0/5
4437
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات