با انتشار یادداشتی؛

افشاگری كارمند سابق: فیسبوك مایل به مقابله با دروغ پراكنی نیست

افشاگری كارمند سابق: فیسبوك مایل به مقابله با دروغ پراكنی نیست ما دیجیتال: كارمند اخراجی فیسبوك، با انتشار یادداشتی 6600 كلمه ای از تلاش احزاب و دولت های مختلف برای دروغ پراكنی در فیسبوك و بی توجهی این شركت پرده برداشت.به گزارش ما دیجیتال به نقل از انگجت، سوفی ژنگ متخصص علوم داده که مدتی پیش از فیسبوک اخراج شد همین طور افشا کرده که فیسبوک قادر به جلوگیری از انتشار این نوع اطلاعات دروغ و غلط نیست. برای اینکه حجم تلاش هایی که دراین زمینه صورت می گیرد بسیار گسترده بوده و ابعاد منحصر به فردی دارد. از طرف دیگر مدیران فیسبوک نیز این مشکل را جدی نگرفته و نسبت به آن بی توجه هستند.
در یادداشت ژنگ به نمونه های مختلفی از سوءاستفاده از فیسبوک توسط دولت های خارجی برای دروغ پراکنی، گمراه کردن و فریب کاربران اشاره شده است. همین طور خیلی از احزاب سیاسی در غرب با ایجاد حساب های کاربری جعلی در فیسبوک تلاش می کنند در مورد رقبای خود دروغ پراکنی کنند.
در خیلی از موارد حتی در صورت حذف حساب های کاربری متقلب به سرعت حساب های کاربری جدیدی بجای آنها به وجود آمده و دروغ پراکنی ضد رقبای سیاسی با سرعت و شدت بیشتری از نو شروع می شود. این کار در آمریکا، هندوراس، جمهوری آذربایجان و غیره رایج است. بعنوان مثال در جمهوری آذربایجان حزب حاکم از حساب های کاربری جعلی برای آزار و دروغ پراکنی ضد مخالفان سیاسی بهره برده و فیسبوک تنها یک سال پس از شکایت و انتشار اخباری دراین زمینه حاضر شد در مورد موضوع بررسی هایی را انجام دهد.
در فوریه سال ۲۰۲۰ و در آستانه برگزاری انتخابات محلی در هند نیز شبکه ای متشکل از هزاران حساب کاربری برای تأثیرگذاری بر انتخابات و دروغ پراکنی ضد نامزدهای مختلف فعال شد. فیسبوک همین طور ۶۷۲ هزار حساب کاربری متقلب را به سبب دروغ پراکنی در مورد ویروس کرونا حذف کرده، اما بیشتر این حساب ها تخلفات اندکی داشتند و حساب های دروغ پراکن اصلی یا حذف نشده اند یا پس از حذف باردیگر با اسامی دیگری مشغول به کار شده اند. بخش عمده این حساب ها در آمریکا و اسپانیا فعال بوده اند.
بر اساس محتوای این یادداشت، فیسبوک بیش از ۱۰.۵ میلیون صفحه طرفداری و اظهارنظر مربوط به آنها را از صفحات شخصیت های مشهور سیاسی در برزیل و آمریکا در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته این کشورها حذف کرده است.
در این یادداشت تصریح شده فیسبوک برای مقابله با دروغ پراکنی های مخالفان تداوم ریاست جمهوری ایوو مورالس رئیس جمهور چپ گرا و ضدآمریکایی بولیوی هیچ تلاشی نکرده است. این اقدامات در نهایت منجر به برکناری مورالس و آشوب های گسترده در بولیوی شد. ژنگ در یادداشت خود نوشته که به سبب این اهمال ها و بی توجهی ها تصور می کند که دست هایش در خون غوطه ور است.
او در انتهای یادداشت خود نوشته وقتی از مدیران ارشد فیسبوک خواست تا این مشکلات را جدی بگیرند، با این پاسخ مواجه گردید که تعداد نیروی انسانی این شرکت محدود است. پافشاری بر روی این مساله منجر به هشدار به وی شد که اگر بخواهد این مساله را جدی بگیرد باید فیسبوک را ترک کند. در نهایت ژنگ این ماه از فیسبوک اخراج شد و به نشانه اعتراض از دریافت ۶۴ هزار دلار مزایای اختتام خدمت نیز خودداری کرد.


منبع:

1399/06/25
23:46:57
5.0/5
1675
تگهای خبر: شركت , فیس بوك , كاربر , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات