كمك شهرداری به سازمان ها و شركت ها برای استقرار استاندارد نظام مدیریت محیط زیست

كمك شهرداری به سازمان ها و شركت ها برای استقرار استاندارد نظام مدیریت محیط زیست به گزارش ما دیجیتال معاون توسعه و پایش اداره كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن بیان اینكه هدف از پیاده سازی استاندارد مدیریت محیط زیست درنظر گرفتن یك چارچوب برای سازمان شهرداری تهران به منظور حفاظت از محیط زیست است از كمك و اقدامات اداره كل محیط زیست و توسعه پایدار به سازمان ها و شركت ها برای استقرار و دریافت استاندارد نظام مدیریت محیط زیست اطلاع داد.سعید احمری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه بر مبنای مصوبه سال ۸۶ شورای اسلامی شهر، شهرداری تهران بعنوان یکی از مهمترین نهادهای درگیر با مسائل و مشکلات محیط زیستی موظف به اجرای نظام مدیریت محیط زیست است، اظهار داشت: شهرداری تهران از آن زمان تصمیم گرفت یکی از نظام های استانداردی که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد را استفاده نماید. ازاین رو از سال ۸۶ نظام های استاندارد بین المللی یا (ایزو ۱۴۰۰۱) را مورد استفاده قرار داد و الان به روزترین استاندارد بین المللی نظام مدیریت محیط زیست (ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵) در حال پیاده سازی است.

وی افزود: شهرداری تهران از سال های گذشته تصمیم به پیاده سازی نظام استانداردمدیریت محیط زیست (ایزو ۱۴۰۰۱) را گرفت تا کیفیت حفاظت از محیط زیست در شهرداری تهران هم سو و یکپارچه باشد.

احمری با اشاره به اینکه در سال های اخیر مناطق مختلف شهرداری تهران و سازمان های مختلف راسا نسبت به انتخاب مشاور برای استقرار نظام استاندارد (ایزو ۱۴۰۰۱) اقدام می کردند، اظهار نمود: بعد از آنکه استاندارد (ایزو ۱۴۰۰۱) را مستقر می کردند از مشاوران و پیمانکاران اعطاکننده گواهی (ایزو ۱۴۰۰۱) این گواهی را دریافت می کردند.

وی در ادامه اظهار داشت: در گذشته مشاوران و پیمانکارانی که گواهی اعطا می کردند شرکت هایی بودند که نمایندگی های خارجی، داخل ایران بودند اما حالا شرکت هایی هستند که با سیستم های بین المللی کار می کنند.

معاون توسعه و پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره هدف از پیاده سازی نظام مدیریت استاندارد محیط زیست اظهار داشت: هدف از پیاده سازی استاندارد مدیریت محیط زیست در نظر گرفتن یک چارچوب برای سازمان شهرداری تهران به منظور حفاظت از محیط زیست است تا شهرداری تهران نسبت به وضعیت اجتماعی و اقتصادی واکنش های مناسبی در ارتباط با مسائل محیط زیستی که هر روز در حال تغییر است، داشته باشد.

وی افزود: فرآیند استقرار هم فرایندی است که در آن سازمان شهرداری باید به شکلی حداقل های استانداردهای کشوری را لحاظ کند. چه در زمینه مسائلی که شهرداری به صورت مستقیم متولی آن است و چه پیمانکارانی که با شهرداری همکاری می کنند همگی زیر چتر یک نظام مدیریتی قرار می گیرند.

احمری با اشاره به اینکه نظام استقرار مدیریتی از قبل هم در شهرداری تهران وجود داشته است، اظهار نمود: حالا حدود ۹ منطقه مختلف شهرداری تهران نسبت به استقرار و دریافت گواهی نامه (ISO ۱۴۰۰۱: ۲۰۱۵) اقدام نمودند و مدت زمان اعتبار این گواهی ها یک تا دو سال است که بعد از دو سال یک مرتبه دیگر ممیزی می َشوند و اگر دارای شرایط لازم باشند این گواهی را دریافت می کنند.

وی افزود: به منظور برابری نظام اعطای گواهی (ISO ۱۴۰۰۱: ۲۰۱۵) به مناطق مختلف شهرداری تهران، اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری پیاده سازی نظام مدیریت محیط زیست را از ۵ منطقه شروع کرد تا خود به به صورت ممیزی بر استقرار صحیح نظام مدیریت محیط زیست نظارت داشته باشد همینطور برای سازمان ها و شرکت هایی که از قبل گواهی نداشتند یا گواهی (ISO ۱۴۰۰۱: ۲۰۱۵) داشته اند و الان منقضی شده است اقدام و کمک می نماییم تا هم بتوانند نظام مدیریت محیط زیست را استقرار دهند و هم گواهی دریافت کنند.

احمری در انتها اظهار داشت: اقدام دیگر اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری حرکت به سمتی است که یک نظام مدیریت محیط زیست مختص شهرداری تهران اجرا و استقرار کند چونکه شهرداری تهران فعالیتهای ویژه ای دارد ازاین رو لازم است تا یک نظام داخلی طراحی و اجرا شود و استقرار یابد تا از شرکت های خارجی و شرکت های مشاور داخلی مستقل شود.

به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا، در ماده واحده مصوبه سال ۸۶ در خصوص "الزام شهرداری تهران به اجرای نظام مدیریت محیط زیست" آمده است که «شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران در اجرای تکالیف قانونی بخصوص ماده شصت و ششم (۶۶) و بند "ب" ماده شصت و یکم (۶۱) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موظفند ضمن اعمال سیاست های مصرف بهینه منابع، حفاظت از منابع پایه و محیط زیست و کاهش هزینه های جاری در کلیه واحدهای تابعه، نظام مدیریت، محیط زیست را در زمینه های ذیل معمول نموده و گزارش حسن اجرای این مصوبه را سالیانه به شورای اسلامی شهر تهران عرضه نمایند.»
1399/07/20
14:41:59
5.0/5
1446
تگهای خبر: سیستم , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات