رئیس كمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات:

25 فرایند در انتخابات الكترونیكی

25 فرایند در انتخابات الكترونیكی به گزارش ما دیجیتال رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور اظهار داشت: ۲۵ فرایند را در زمینه انتخابات به صورت الکترونیکی انجام می دهیم که البته با عنایت به شرایط انتخابات و شعب دریافت رأی امکان دارد متفاوت باشد.به گزارش ما دیجیتال به نقل از مهر، امیر شجاعان در چهل و هفتمین محفل هم افزایی فعالان فضای مجازی پاک که با عنوان «الزامات و چالش های رأی گیری الکترونیکی» برگزار شد، در مورد برنامه های کشور برای الکترونیکی کردن فرایند انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ توضیح داد.
انتخابات الکترونیکی با انتخابات از راه دور فرق دارد
وی با تکیه بر اینکه مفهوم انتخابات کامپیوتری و الکترونیکی متفاوت از انتخابات از راه دور است، اظهار داشت: عموماً وقتی از انتخابات الکترونیکی صحبت می نماییم این طور تصور می شود که باید فرایند رأی گیری و انتخابات به صورت از راه دور صورت گیرد. اما این طور نیست و در انتخابات ملی، این طور نیست که بدون رفتن به محل دریافت رأی، بتوان از افراد رأی دریافت کرد.
شجاعان با تکیه بر اینکه عموماً در اغلب کشورها این فرایند به صورت الکترونیکی انجام می شود، تصریح کرد: وقتی صحبت از انتخابات الکترونیکی می شود به این مفهوم نیست که رأی دهندگان بتوانند از منزل رأی بدهند. این فرایند شاید در انتخابات صنفی ممکن باشد اما در انتخاباتی در گستره ملی، غیر ممکن است. حتی کشوری مانند استونی با حدود یک میلیون نفر جمعیت، این مدل را امتحان کرد اما الان در اینباره عقب نشینی کرده است.
وی ضمن اشاره به علل عدم اجرای انتخابات از راه دور، اظهار داشت: مخاطرات فضای سایبر، احتمال هک شدن و یا اینکه ربات به جای فرد رأی دهنده، رأی دهد و هم صیانت و عدم افشای رأی، رواج خرید و فروش رأی و هم رأی گیری به زور همچون موضوع هایی است که سبب شده کشورها به سمت انتخابات از راه دور نروند. البته گفته می شود که فناوری بلاکچین به لحاظ فنی شاید تا حدودی بتواند برخی مخاطرات را کم کند. اما به صورت کل هنوز کشورها به این سمت نرفته اند.
۲۵ فرایند در انتخابات الکترونیکی دنبال می شود
رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه مفهوم انتخابات الکترونیکی این است که فرآیندهای انتخابات به صورت الکترونیکی انجام می شود، اظهار داشت: ما ۲۵ فرایند را در زمینه انتخابات در داخل کشور به صورت الکترونیکی انجام می دهیم که البته با عنایت به شرایط انتخابات و شعب دریافت رأی امکان دارد، متفاوت باشد.
وی اضافه کرد: این فرآیندها فقط در ارتباط با روز دریافت رأی نیست و از ماه ها قبل شروع می شود. به نحوی که ۱۴ فرایند پیش از روز دریافت رأی، ۴ فرایند در روز دریافت رأی، ۳ فرایند بعد از دریافت رأی و مابقی بعنوان پشتیبان فرآیندها به صورت الکترونیکی انجام می شود. برای مثال عملیات ثبت نام، احراز صلاحیت، تشکیل پرونده های الکترونیکی داوطلبان و ارسال الکترونیکی به مراجع ذیصلاح، همچون فرآیندهای مرحله پیش از دریافت رأی است که به صورت الکترونیکی انجام می شود.
شجاعان ضمن اشاره به اینکه برای ارزیابی مدارک تحصیلی و صلاحیت داوطلبان در انتخابات، با مشکل نبود سیستم الکترونیکی مواجه هستیم، افزود: متأسفانه در کشور پایگاه مرجع برای ارزیابی مدارک تحصیلی داوطلبان وجود ندارد. ما با بخشی از دانشگاه ها مثل دانشگاه آزاد به صورت برخط ارتباط داریم و برای برخی دانشگاه ها و حوزه های علمیه که دارای سیستم الکترونیکی نیستند، تصویر مدارک را باید ارسال نماییم تا پاسخ دهند.
وی در مورد ۴ فرآیندی که در روز رأی گیری باید به صورت الکترونیکی صورت گیرد، توضیح داد و اظهار داشت: در روز دریافت رأی از میان ۴ فرایند، ۳ فرایند در تمامی شعب در سرتاسر کشور به صورت الکترونیکی انجام می شود. اما یک فرایند دیگر که رأی گیری کاملاً الکترونیکی و ماشینی به حساب می آید برای انتخابات شوراها در ۹ کلان شهر به جز تهران در نظر گرفته شده است. اما در انتخابات ریاست جمهوری تعرفه دریافت رأی به صورت کاغذی خواهد بود.
سیستم های انتخاباتی ما به مراتب قویتر از آمریکا است
رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور ضمن اشاره به برگزاری انتخابات اخیر آمریکا که به صورت دستی و الکترونیکی به صورت همزمان برگزار شد، اظهار داشت: سیستم های انتخاباتی ما به مراتب قویتر از آمریکا است. ما با دستان توانمند ایرانی، سامانه هایی را تولید کرده ایم که به لحاظ اجرا جزو بهترین ها در دنیا محسوب می شوند.
وی با تشریح فرایند اول تا چهارم در ارتباط با روز رأی گیری اظهار داشت: فرایند اول در ارتباط با احراز هویت الکترونیکی و جلوگیری از رأی تکراری می باشد که خیلی از کشورها این مرحله را بعنوان رأی گیری الکترونیکی قلمداد می کنند. وقتی فرد برای رأی دهی رجوع می کند با دستگاههای خاص منظوره که برای احراز هویت در داخل کشور طراحی کردیم، احراز هویت می شود. در حافظه این سیستم یک فایل هش شده از پایگاه ثبت احوال ثبت شده که به ما کمک می نماید حتی در شعب آفلاین هم مشکل احراز هویت نداشته باشیم.
شجاعان با اشاره به اینکه این دستگاه مجهز به دوربین با قدرت پردازش تصویر است و از روی کارت ملی و یا شناسنامه فرد، هویت وی را احراز می کند، افزود: این کنترل در کسری از ثانیه انجام می شود و شماره ملی فرد به پایگاه وزارت کشور ارسال می شود تا از رأی گیری تکراری پیشگیری شود.
وی ضمن اشاره به اینکه در انتخابات اخیر این سیستم برای ۹۸ درصد از رأی دهندگان درست عمل کرد و جلوی رأی تکراری را گرفت، اضافه کرد: اطلاعات کد ملی، کد شعبه و ساعت دریافت رأی بالغ بر ۹۹ درصد از افرادی که رأی دادند، به ثبت رسید و ابهاماتی همچون رأی تکراری و یا تعویض رأی و مواردی از این قبیل به هیچ عنوان اتفاق نیافتاد.
رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور تنها مشکل را نبود سیستم اطلاعاتی از آدرس فرد عنوان نمود و اظهار داشت: ما در زمینه پایگاهی که آدرس سکونت فرد را مشخص می کند نقص داریم و از معدود کشورهایی هستیم که با این مشکل مواجه هستیم.
شجاعان با تکیه بر اینکه در فرایند در ارتباط با احراز هویت الکترونیکی برای رأی گیری افراد ادعا داریم که از بهترین های دنیا هستیم، اظهار داشت: حتی در آمریکا هم برخی سامانه ها گرفتار مشکل شد و چند هزار رأی از ترامپ به سمت بایدن رفت. اما این اتفاقات در سیستم های ما رخ نمی دهد و سیستم ما خطاناپذیر است.
بومی سازی صندوق الکترونیکی رأی
وی با اشاره به اینکه فرایند دوم در روز دریافت رأی در ارتباط با رأی گیری ماشینی است، تصریح کرد: برای رأی گیری ماشینی، صندوق الکترونیکی رأی کاملاً بومی طراحی کردیم که هیچ امکانی برای اتصال به هیچ شبکه ای را ندارد و فقط کابل برق دارد و کاملاً آفلاین است.
شجاعان افزود: فرایند به این نحو خواهد بود که بعد از احراز هویت رجوع کننده، کارت با امضای الکترونیک مجری شعبه دریافت رأی و امضای ناظر شورای نگهبان صادر می شود. بعد از آن فرد با این کارت به دستگاه رجوع می کند و دستگاه بعد از کنترل امضا مبادرت به شناسایی تصویر داوطلب و دریافت رأی می کند و اتمام رأی را اعلام می کند. این دستگاه کاملاً رمز نگاری شده است. در این فرآیند رأی فرد پرینت می شود و نسخه دوم از رأی فرد بعنوان بک آپ در صندوق می ماند. همینطور تمام پورت های دستگاه پلمپ می شود و هیچکس نمی تواند حافظه آنرا تخلیه کند. بنابراین در طول روز دریافت رأی هیچ اطلاعاتی وجود نخواهد داشت که چه کسی چه تعداد رأی آورده است.
وی ضمن اشاره به اینکه صورت جلسه به صورت اتوماتیک تنظیم و عمل تجمیع رأی هم در وزارت کشور انجام می شود، تصریح کرد: طبق برنامه ریزی در ۸ کلانشهر که بالای یک میلیون نفر جمعیت دارند به جز تهران، فرآیندها به صورت الکترونیکی صورت گیرد.
وی درباره تأمین امنیت شبکه در زمان أخذ رأی هم اظهار داشت: زیرساخت ارتباطی ما برای دستگاه احراز هویت USSD است و از پروتکل رمز نگاری استفاده می نماییم. در طول زمان رأی گیری تمام پورت های خارجی پلمپ می شود. و حتی در صورت قطعی برق هم دستگاه ها دارای باتری داخلی هستند.
شجاعان با تکیه بر اینکه ما در کشور سیستم های انتخاباتی قوی داریم و حرف برای گفتن داریم، افزود: مدعی هستیم که می دانیم ۹۹.۳ افراد در چه شعبی رأی دارند و چه سنی داشتند.
وی ضمن اشاره به اینکه تمام مراحل عملیات تجمیع رأی به صورت الکترونیکی انجام می شود، افزود: برای رأی گیری نوعی دستگاه را تعبیه کردیم که عملکردی شبیه تلفن دارد و حتی کم سوادان هم مشکلی با آن نخواهند داشت.
شجاعان اظهار داشت: ما در سال ۹۰ نخستین تجربه دستگاه رأی گیری الکترونیکی را در کشور داشتیم و دستگاهی شبیه ATM بانکی طراحی کردیم که در ۱۴ حوزه انتخابیه به نصب رسید. پس از آن طراحی دستگاههای جدید را با ماژول اثر انگشت و کنترل تصویر فرد با مدارک ظاهری اجرایی کردیم.
۵۰۰ نوع تست امنیتی برای دستگاههای دریافت رأی انجام شد
این مقام مسئول با تکیه بر اینکه این دستگاه ها دارای ۳ گواهینامه امنیت بوده و انواع تست های مختلف روی آن انجام شده است تصریح کرد: بیشتر از ۵۰۰ نوع تست امنیتی و ایمنی روی این دستگاه انجام شده و تاییدیه دریافت کرده ایم. به صورتی که در انتخابات شوراها در دوره قبل ۹ هزار و ۶۴۴ شعبه مجهز به این دستگاه شدند.
وی اظهار داشت: نتایج دور قبلی انتخابات شوراها که توسط این دستگاه دریافت رأی انجام شد، نشان داده است که زیر یک درصد خرابی داشتیم و تخلیه الکترونیکی آرا در ۹۹.۵ درصد شعب انجام شده بود. به لحاظ زمان هم در ۴۳ شهر کار تجمیع آرا زیر یک ساعت و در ۷۲ درصد شهرها هم ظرف مدت دو ساعت، کار تجمیع آرا انجام شد.
وی اضافه کرد: ما در این دوره اپلیکیشنی هم طراحی کردیم که امکان مسیریابی نزدیک ترین شعبه دریافت رأی را به فر. می دهد.
وی در مورد تدابیر اندیشیده شده برای خرابی احتمالی دستگاه اظهار داشت: در صورت بروز مشکل، تیم پشتیبان مشکل را مرتفع می کند. البته در تمامی شعب دریافت رأی، صندوق دستی رأی و مهر را آماده می گذاریم. تا ادامه رأی گیری با تعرفه صورت گیرد و برگشت به حالت الکترونیکی نخواهند داشت.
وی با اشاره به اینکه در انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری به صورت همزمان ۷۰ هزار شعبه دریافت رأی خواهیم داشت تصریح کرد: برای صحت عملکرد دستگاه دریافت رأی حاضر هستیم به صورت رندم دستگاه را در اختیار تیم های پژوهشی دانشگاهی قرار دهیم. ما معتقدیم که نظام انتخاباتی کشور دارای امنیت و اعتماد است و مردم آنرا برگزار می کنند. به لحاظ فنی هم شواهد محکمی داریم که نشان داده است این سیستم خوب کار می کند و از سیستم دستی به مراتب بهتر است.
کل شبکه همه قطع شود اختلالی در برگزاری انتخابات نخواهیم داشت
وی در مورد بروز مشکل احتمالی برای شبکه اینترنت در روز دریافت رأی تصریح کرد: تمامی دستگاههای دریافت رأی در شعب آفلاین هستند و تنها، مراکز تجمیع رأی، دسترسی به شبکه دارند. ما از قبل می دانیم شعب کجاست و با مجموعه های مخابراتی برای ارتباط تلفن همراه هماهنگی خواهیم داشت و در کنار آن دستگاه قابلیت اتصال به تلفن ثابت را هم خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه مخابرات در حالت آماده باش خواهد بود و چند هزار خط تلفن هم برای شعب آماده شده است افزود: دستگاه احراز هویت بدون شبکه کار می کند و اگر همه شبکه قطع شود، انتخابات قطع نمی گردد. فرایند ارسال صورت جلسه هم الکترونیکی طی می شود تا اجازه اعلام نتایج داشته باشیم.
شجاعان خاطرنشان کرد: برای این دوره از انتخابات با توافق شورای نگهبان در محل شعبه دریافت رأی و بعد از شمارش آرا، عملیات امضای دیجیتال روی صورتجلسه انجام می شود و یک نسخه از آن ارسال می شود. این مورد سرعت عمل را زیاد می کند.


منبع:

1399/12/11
14:53:35
0.0/5
974
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات