پلت فرم ایرانی نوتریکا پلاس و ارتقای شفافیت وجلوگیری از فساد سازمانی

پلت فرم ایرانی نوتریکا پلاس و ارتقای شفافیت وجلوگیری از فساد سازمانی به گزارش ما دیجیتال دکتراشکان میرزایی: بگفته کارشناسان نوتریکا پلاس راهکاری کاربردی و هوشمند است/این پلت فرم دقت بالایی در شفاف سازی مدیریت دارایی ها وکنترل فساد دارد. نوتریکاپلاس ضعف های مدیریتی را عیان می کند و بسیاری از مدیران علاقه ای به بهره گیری از آن ندارند.یکی از نقاط تمرکز سرمایه گذاری در بیشتر سازمان ها، خرید و نگهداری ارزش آنهاست چونکه دارایی ثابت سازمان ها نقش مهمی را در کار ایفا می کند. این که مدیران اطلاعات درست و منطبق بر واقعیت از اموال شرکت و دارایی های منقول وغیر منقول مجموعه خود داشته باشند تا در حوزه اسقاط، استهلاک، نگهداری، سو استفاده های احتمالی، تخریب و... اقدامات لازم را در زمان مناسب انجام دهند.
سازمان ها باید سازو کار کنترلی داشته باشند و نکته اصلی هم شفاف سازی دراین زمینه است. بیشتر نهادها آگاهانه یا ناآگاهانه نمی دانند چه حجم دارایی را در سازمان زیرمجموعه خود دارند که این سبب ضعف در مدیریت وهدررفت سرمایه های سازمان در هر شکل خواهد بود.
دکتر اشکان میرزایی مدیرعامل شرکت رادمان ارتباط نوتریکا که صاحب پلت فرم ایرانی نوتریکا پلاس است در این خصوص می گوید: «در برخی سازمان ها وصنایع دولتی برمبنای مطالعه صورت گرفته، برخی اموالی را جزو دارایی های سازمانی خود در نظر می گرفتند که مدت ها قبل مستهلک شده بود و یا این که بخش عظیمی از دارایی را محاسبه نمی کردند. پلت فرم نوتریکا پلاس کمک می نماید که اطلاعات سازمان یافته ای در اختیار مدیران قرار گیرد، درواقع کلیه اطلاعات لازم، یک جا مستقر شود. وقتی مدیر درک صحیح و همه جانبه ای از دارایی های زیرمجموعه خود نداشته باشد، اساسا این مسئله به اشکال مختلف به هدررفت سرمایه منجر می شود. شاید خریدهایی در سازمان اتفاق بیافتد که سرمایه دورریز شود. عمده ترین مسئله در مدیریت چرخه دارایی ها همین مسئله است. باید بدانیم که چطور آنها را گزارش نماییم و شیوه این کار را بلد باشیم. اگراین پلت فرم با شیوه نوین و هوشمند در سازمان ها رواج پیدا کند از هدررفت دارایی ها وفساد جلوگیری خواهدنمود و شفافیت کار، ارزش سازمان را در مدیریت دارایی و جلوگیری از هرگونه هدررفت دارایی بالا می برد. همین طور در شرکت های دولتی جلوی فساد گرفته می شود. حتی در مصوبه سال 1392 هیئت دولت در امتداد قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز تصریح شد که تجمیع اطلاعات و مدیریت یکپارچه دارایی ها می تواند کمک شایانی در مبارزه با کالای قاچاق به دولت کند.»
اما دولت جدید به روش نوین برخورد با فساد مالی و سازمانی ترغیب می شود؟ دکتر میرزایی تاکید می کند که همیشه و در هر حوزه ای شفاف سازی مخالفانی هم دارد، شاید در زمینه اقتصادی مخالفان شفاف سازی بیشتر از سایر حوزه ها باشند. داشتن اطلاعات یکپارچه از دارایی ها و حفظ و نگهداری آنها بستر فساد را تا حدود زیادی از بین خواهد برد، بطورمثال در دولت قبلی کارشناسان تاکید داشتند که نوتریکا پلاس به شدت راهکاری کاربردی و هوشمند است، اما چون این پلت فرم دقت بالایی در شفاف سازی مدیریت دارایی ها وکنترل کننده فساد دارد، پس ضعف های مدیریتی را عیان می کند وخیلی از مدیران علاقه ای به بهره گیری از آن ندارند.
هرچند باید پذیرفت، پذیرش این پلت فرم برای هر مدیری سخت باشد چون تمامی عملکرد خودرا زیر نظارت وکنترل هوشمند قرار داده و هر ضعف و یا سوء مدیریت؛ فساد، رانت و هدررفت سرمایه ودارایی سازمانی را نمایان می کند.
مدیرعامل شرکت رادمان ارتباط نوتریکا در خاتمه می گوید: « البته این امیدواری وجود دارد که باتوجه به شعار و اولویت های دولت جدید در مبارزه با فساد و جلوگیری از هدررفت سرمایه ها، پلت فرم حاضر که اساسا به شفاف سازی بیشتر در نهادها و سازمان ها و صنایع کمک شایانی خواهد کرد، بیشتر مورد استقبال قرار گیرد. اما بعید می دانم در مدیران میانی دولت جدید هم جهت استفاده از این پلت فرم کسی اعلام آمادگی کند. پلت فرم نوریکا پلاس بر طبق تجربیات برتر بین المللی طراحی شده و در بازه زمانی دو سال به بلوغ رسیده است.»


منبع:

1400/07/20
22:39:42
5.0/5
528
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات