صنعت لوازم خانگی در مسیر بالندگی-۱۳

فقط ۳ تعاونی مرزنشین لوازم خانگی وارد کرده اند

فقط ۳ تعاونی مرزنشین لوازم خانگی وارد کرده اند رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون ایران اظهار داشت: امسال در مجموع از 17 استان مرزی در کل کشور 3 تعاونی در آذربایجان غربی شهرستان سلماس در یک مرحله مجوز واردات یخچال و لباسشویی گرفته اند.به گزارش ما دیجیتال به نقل از مهر، با گذشت حدود ۳ سال از ممنوعیت واردات لوازم خانگی، کماکان شاهد می باشیم که برخی برندهای خارجی در بازار حضور گسترده ای دارند. ۲ احتمال در این رابطه وجود دارد، نخست این که این کالاها از قبل در انبارهای لوازم خانگی موجود بوده و مربوط به پیش از سال ۹۷ باشد که بعید بنظر می رسد و احتمال دوم این است که این کالاها کماکان بصورت غیرقانونی درحال ورود به کشور هستند.
سوال اینجاست که باتوجه به عزم راسخ دولت جدید در ممنوعیت واردات لوازم خانگی و باتوجه به ابعاد و حجم کالاهای خارجی در بازار، تزریق لوازم خانگی به کشور هم اکنون از چه طریقی انجام می شود؟
بررسی ها نشان میدهد که در کنار روش ها و مجاری قاچاق و ورود غیرقانونی کالا به کشور نظیر ته لنجی، پنهان سازی در کانتینرها و سایر روش های پیچیده و مهندسی شده، قسمتی از لوازم خانگی خارجی در پوشش شرکت های تعاونی مرزنشینان درحال ورود به کشور است.(جزئیات بیشتر)
امسال ۳ تعاونی مرزنشین لوازم خانگی وارد کردند
در این رابطه یاسر فیضی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد واردات لوازم خانگی بوسیله تعاونی های مرزنشینی، اظهار نمود: مرزنشینان واردات را در مقابل صادرات انجام می دهند که همیشه هم تراز تجاری در این بخش مثبت بوده است؛ پروسه واردات کالا بوسیله تعاونی مرزنشینان نیز باید از مبادی رسمی و گمرکی انجام شود؛ زمانی که کالایی از گمرکات وارد کشور می شود، به مفهوم این است که کالا از مرز رسمی و در وضعیت قانونی وارد شده و به همین دلیل نیز استانداردهای لازم رعایت شده است. بدین سبب این که گفته شود کالاهای وارد شده بوسیله تعاونی مرزنشینان، قاچاق است، درست نیست.
رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون ایران با اعلان اینکه واردات مرزنشینان سقف دارد و ما نمی توانیم به هر میزان که می خواهیم کالا وارد نماییم، اضافه کرد: امسال در مجموع از ۱۷ استان مرزی در کل کشور ۳ تعاونی در آذربایجان غربی شهرستان سلماس در یک مرحله مجوز واردات یخچال و لباسشویی گرفتند و شورای ساماندهی ستاد مرزی مجوز داده است. یکی از این تعاونی ها ۱۶۰ دستگاه یخچال و ۱۸۷ دستگاه لباسشویی وارد کرده است.
فیضی اشاره کرد: کالاهای وارد شده بوسیله مرزنشینی اجازه خروج از شهر را ندارند و وقتی شورای ساماندهی اجازه خروج کالا را می دهد، معافیت مرزنشینی کاملاً از بین می رود و باید صد در صد حقوق ورودی پرداخت گردد.
وی با اعلان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ناظر مستقیم است و در بخش ترخیص کالا نیز گمرک مسئول است و تمامی فرایندها نیز انجام می شود، افزود: از سال قبل مجوز واردات اقلامی همچون لوازم خانگی را به تعاونی های مرزنشین داده است که سقف دارد و به ازای هر ۵۰ خانوار یک دستگاه لوازم خانگی می توان فروخت.
سهمیه مرزنشینی به واردکنندگان فروخته نشده است
فیضی در مورد معافیت های مرزنشینان، اظهار داشت: تنها یک معافیت مربوط به حذف حقوق ورودی برای مرزنشینی وجود دارد که آن هم قانونی می باشد. برای اقلام خوراکی ۱۰۰ درصد و برای اقلام غیرخوراکی ۵۰ درصد از حقوق ورودی معافیت تعلق می گیرد که یک قانون حمایتی جهت تامین معیشت، جلوگیری از مهاجرت، اشتغالزایی و جلوگیری از ورود کالای قاچاق شمرده می شود.
وی اشاره کرد: برای واردات یک کیلوگرم برنج کل معافیت مرزنشین ۳۵۰ تومان می شود در صورتیکه مالیات آن ۱، ۲۰۰ تومان است؛ در حقیقت این معافیت هم امتیاز خاصی محسوب نمی گردد برای اینکه واردکنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته بودند و این ارز به مرزنشینان تعلق نگرفت.
رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون ایران درباب خرید سهمیه مرزنشینی توسط واردکنندگان، اظهار داشت: بحث فروش سهمیه نیست بلکه تعاونی های مرزنشینی می توانند با اشخاص مشارکت کنند و بعد از مشارکت و فروش کالا، سود به شرکت تعاونی وارد و تقسیم و توزیع می شود.
تشکل های پیله وری و ته لنجی را با مرزنشینی اشتباه می گیرند
وی اظهار نمود: متأسفانه همیشه تشکل های پیله وری، ته لنجی و کوله بری را با تعاونی های مرزنشین اشتباه می گیرند. پیله ورها در بازارچه و گمرک کار می کنند و در مورد ملوانی و کوله بری هم که موضوع مشخص است.
۷ میلیون نفر عضو تعاونی های مرزنشین هستند
رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون ایران در مورد احراز هویت مرزنشینان، اظهار داشت: فعالیت مرزنشینان برمبنای سامانه یکپارچه مدیریت مرزنشینان کشور بوده که متولی آن نیز سازمان توسعه تجارت ایران است. مرزنشینان جهت استفاده از امتیازهای مرزنشینی احراز هویت شده اند و در آن سامانه برای آنها کارت صادر شده و وزارتخانه های صمت، کشور و رفاه نیز بر آن نظارت داشته اند.
وی اضافه کرد: اعتبار کارت های صادر شده برای مرزنشینان سه ساله بود اما در چند سال قبل بنا به دلایلی مانند تحریم ها، مسائل ارزی و … تعاونی ها نتوانستند کسب درآمد داشته باشند و در همین بازه زمانی هم اعتبار کارت مرزنشینان به اتمام رسید و به سبب آنکه امتیازی دریافت نکردند، واردات خاصی انجام نداده اند.
فیضی اظهار نمود: هم اکنون ۷ میلیون نفر در قالب ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار عضو تعاونی های مرزنشینی هستند.

1400/08/04
21:44:24
5.0/5
880
تگهای خبر: دستگاه , شركت , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات