هشدار اوپک نسبت به تاثیر منفی قیمت بالا بر احیای تقاضا

هشدار اوپک نسبت به تاثیر منفی قیمت بالا بر احیای تقاضا ما دیجیتال: اوپک در تازه ترین گزارش ماهانه اش پیش بینی خود از میزان تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه چهارم سال 2021 را به سبب متاثر شدن روند احیای تقاضا از قیمت های بالای انرژی، کم کرد.به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا، اوپک همین طور در گزارش ماهانه خود پیش بینی نمود که تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا سال آینده عرضه بالاتری خواهند داشت که مانع احتمالی برای کوشش های این گروه در جهت متوازن کردن بازار خواهد بود.

اوپک پیش بینی نمود تقاضا برای نفت در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ به ۹۹.۴۹ میلیون بشکه در روز می رسد که ۳۳۰ هزار بشکه در روز کمتر از میزان پیش بینی شده در گزارش قبلی این گروه است. پیش بینی رشد تقاضا در سال ۲۰۲۱ هم به میزان ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش داده شد و ۵.۶۵ میلیون بشکه در روز برآورد شد.

در گزارش ماهانه اوپک آمده است: کندی روند احیای تقاضا در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ به سبب قیمت های بالای انرژی پیش بینی می شود. اوپک به رشد کندتر از حد تقاضا در چین و هند بعنوان دلیلی برای این بازنگری نزولی اشاره نمود.

قیمت نفت امسال همزمان با افزایش تدریجی تولید اوپک پلاس و افزایش تقاضا، به بالای ۸۶ دلار در هر بشکه صعود کرد که بالاترین رکورد سه سال قبل بود و موجب افزایش قیمت بنزین در برخی از کشورها شد. قیمت گاز، برق و زغال سنگ هم بالا رفته است.

دولت ها، شرکتها و معامله گران به دقت سرعت روند احیای تقاضا را زیر نظر دارند. روند آهسته تر بهبود تقاضا می تواند از فشار صعودی بر قیمت ها کم کرده و این دیدگاه را تقویت می کند که تاثیر پاندمی، تقاضا برای کالا را محدود خواهدنمود.

اوپک حالا انتظار دارد مصرف نفت جهان در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ از مرز ۱۰۰ میلیون بشکه در روز عبور کند که سه ماه دیرتر از پیش بینی قبلی خواهد بود. برمبنای سالانه، جهان آخرین بار در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه در روز نفت مصرف کرد.

این گروه پیش بینی خود از میزان تقاضا در سال آینده را تغییر نداد و همچنان ۴.۱۵ میلیون بشکه در روز حفظ کرد. بدین سان میزان مصرف به ۱۰۰.۶ میلیون بشکه در روز می رسد که بالاتر از سطح سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

بهای نفت تغییر چندانی نداشت و بعد از انتشار این گزارش پایین ۸۳ دلار در هر بشکه معامله شد.

گزارش اوپک همین طور تولید بالاتر اعضای این گروه را نشان داد و عرضه بیشتر تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا در سال ۲۰۲۲ را پیش بینی نمود.

طبق پیش بینی اوپک، تولید نفت سبک آمریکا به میزان ۶۱۰ هزار بشکه در روز در سال میلادی آینده افزایش می یابد در صورتیکه در گزارش ماه پیش، رشد تولید ۲۰۰ هزار بشکه در روز پیش بینی شده بود. با این وجود اوپک پیش بینی رشد عرضه غیراوپک در سال ۲۰۲۲ را به سبب بازنگری نزولی عرضه تولیدکنندگان دیگر تغییری نداد.

تولید نفت اوپک در اکتبر ۲۲۰ هزار بشکه در روز افزوده شد و به ۲۷.۴۵ میلیون بشکه در روز رسید. نیمی از این افزایش از طرف عربستان سعودی بود. چهار عضو از ۱۳ تولیدکننده عضو اوپک به سبب کمبود ظرفیت، نفت کمتری تولید کردند.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت این گروه در سال ۲۰۲۲ به ۲۸.۷ میلیون بشکه در روز برسد که ۱۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از برآورد ماه گذشته است اما همچنان به اوپک اجازه می دهد تولید بالاتری داشته باشد.

منبع:

1400/08/21
13:10:18
5.0/5
487
تگهای خبر: شركت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات