سرعت اینترنت در دولت سیزدهم باز هم کاهش پیدا کرد

سرعت اینترنت در دولت سیزدهم باز هم کاهش پیدا کرد به گزارش ما دیجیتال شرق نوشت: ماجرای اینترنت ایران، تعرفه هزینه ها و همینطور سرعت شبکه قصه پرتکرار چند سال قبل بوده و در دوران همه گیری به علت نیاز بیشتر مردم، بیشتر از گذشته خبرساز شده است.اگرچه ابتدای دوران همه گیری و با آغاز دورکاری و همینطور تعطیلی مدارس، نبود شبکه در بعضی مناطق بحث برانگیز بود اما هرچه گذشت بحث سرعت و همینطور تعرفه ها جدی تر شد تا این که طرحی جنجال ساز به نام «صیانت» هم سربرآورد.
طرح صیانت داستان مفصلی است و با وجود مخالفت چندین میلیون ایرانی آن هم با امضای یک کارزار همچنان در جریان است. در این بین هر روز سرعت شبکه اینترنت خانگی ایران و حتی شبکه اینترنت همراه شرایط بدتری پیدا می کند که صدای خیلی از نزدیکان دولت کنونی را هم درآورده است.
در سمت دیگر اما مسئولان دولتی و مدیران کنونی وزارت ارتباطات این شرایط را به گذشته و کم توجهی به شبکه خانگی نسبت می دهند. در کنار این انتقادات پرتکرار و پاسخ و پرسش ادامه دار مسئولان گذشته و کنونی، در تازه ترین خبر وزیر ارتباطات در یک اظهارنظر خبرساز رسما اعلام نمود که «به نقطه بحرانی در شبکه اینترنت رسیده ایم».
عیسی زارع پور این جمله را روز گذشته و در آیین افتتاح سیستم سورتینگ هوشمند مرکز تجزیه و مبادلات کشور بیان کرد و در ادامه توضیحاتی درباره شرایط کنونی ارائه نمود. بخش مهم سخنان روز گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مبحث شبکه اینترنت خانگی برمی گشت که زارع پور درباره کیفیت و سرعت اینترنت کشور اظهار داشت: سرعت اینترنت معمولاً در ساعات اوج مصرف کاهش می یابد و در بقیه ساعات روز مردم کمتر مشکل دارند. این یعنی مشکل در زیرساخت های شبکه است، چون زیرساخت های پهن باند ثابت در کشور توسعه پیدا نکرده است و مردم از شبکه سیار استفاده می نمایند و زیرساخت های این شبکه هم ظرفیت این حجم از استفاده را ندارد و همین مساله سبب کندی سرعت اینترنت می شود.
این توضیحات وزیر ارتباطات در حالی است که اواخر آبان اخبار رسمی از سقوط دوپله ای سرعت اینترنت موبایل ایران حکایت داشت و این در حالیست که سرعت اینترنت موبایل در ایران بسیار بالاتر از سرعت شبکه خانگی است. پیشتر و برپایه اطلاعات رسمی اعلام گردید که متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران ۳۵.۰۹ مگابیت بر ثانیه و متوسط سرعت آپلود اینترنت موبایل، ۱۲.۶۲ مگابیت بر ثانیه و تأخیر ۳۸ میلی ثانیه است که رتبه ایران را به ۷۳ از میان ۱۴۰ کشور رسانده است. این در حالیست که در ماه سپتامبر ۲۰۲۱، متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران ۳۵.۴۸ مگابیت بر ثانیه و متوسط سرعت آپلود اینترنت موبایل، ۱۲.۵۳ مگابیت بر ثانیه بود و ایران در جایگاه ۷۱ قرار داشت.
انتشار اخبار رسمی از کاهش سرعت اینترنت در ایران در حالی است که در ایام گذشته سرعت نت در ایران خبرساز شده و کاربران فراوانی از شرایط نامساعد کنونی نوشته یا گلایه کرده اند. علاوه براین بررسی این نوشته ها یک مبحث دیگر را هم آشکار می کند و آن هم ترس کاربران از ادامه این روند است؛ کاربران ایرانی نگران اند که در ادامه این کاهش سرعت به یک رویه تبدیل گردد.

21302


منبع:

1400/11/20
21:01:04
5.0/5
329
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات