هوش مصنوعی احیانا ۲۷ درصد مشاغل را خودکار می کند

هوش مصنوعی احیانا ۲۷ درصد مشاغل را خودکار می کند ما دیجیتال: به گزارش ما دیجیتال، سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی(OCDE) می گوید، هوش مصنوعی ۲۷ درصد مشاغل را در معرض خطر خودکار شدن قرار می دهد.


به گزارش ما دیجیتال به نقل از ایسنا و به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست، این نظرسنجی که پیش از توسعه چت جی پی تی(ChatGPT) انجام شد، مشاغل در معرض خطر را تحت عنوان مشاغلی تعریف می کند که از بیشتر از ۲۵ مهارت از ۱۰۰ مهارتی که به سادگی خودکار می شوند، در آنها استفاده می شود.
سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی می گوید: حداقلِ دستمزد می تواند به کاهش فشار ناشی از هوش مصنوعی کمک نماید و دولت ها باید اطمینان حاصل کنند که حقوق کارگران به خطر نمی افتد.
سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی روز سه شنبه اعلام نمود بیشتر از یک چهارم مشاغل در سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی به مهارت هایی متکی هستند که می توانند به سادگی در انقلاب هوش مصنوعی آینده خودکار شوند و کارگران نگران هستند که امکان دارد شغل خویش را به علت ظهور هوش مصنوعی از دست بدهند.
سازمان همکاری اقتصادی و توسعه یک بلوک ۳۸ عضوی است که عموما کشورهای ثروتمند و همینطور بعضی از اقتصادهای نوظهور مانند مکزیک و استونی را در بر می گیرد.
این سازمان می گوید: شواهد کمی وجود دارد که ظهور هوش مصنوعی تأثیر قابل توجهی بر مشاغل داشته است، اما امکان دارد علت این باشد که انقلاب در مراحل اولیه خود قرار دارد.
این سازمان مستقر در پاریس در چشم انداز خود از اشتغال در سال ۲۰۲۳ اعلام کرد، مشاغلی که بیشترین خطر خودکار شدن را دارند به صورت متوسط ۲۷ درصد از نیروی کار را در کشورهای سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی می سازند و کشورهای اروپای شرقی بیشتر در معرض خطر هستند.
سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی در یک نظرسنجی پارسال نشان داد که از هر پنج کارگر سه نفر می ترسند که طی ۱۰ سال آینده شغل خویش را به علت ظهور هوش مصنوعی از دست بدهند.
این نظرسنجی ۵۳۰۰ کارگر را در ۲۰۰۰ شرکت در عرصه تولید و مالی در هفت کشور سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی در نظر گرفت.
این بررسی پیش از ظهور انفجاری هوش مصنوعی مولد مانند چت جی پی تی انجام شد.
به رغم نگرانی از ظهور هوش مصنوعی، دو سوم از کارگرانی که پیش از این با آن کار می کردند گفتند که اتوماسیون، شغل آنها را کم خطر یا خسته کننده کرده است.
ماتیاس کورمان(Mathias Cormann)، دبیرکل سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: این که چگونه هوش مصنوعی در نهایت بر کارگران در محل کار تأثیر می گذارد و این که آیا مزایای آن بر خطراتش برتری خواهد داشت یا خیر، به اقدامات ما بستگی دارد.
او افزود: دولت ها باید به کارگران کمک کنند تا برای تغییرات آماده شوند و از فرصت هایی که هوش مصنوعی بوجود می آورد بهره مند شوند.
منبع:

1402/04/22
15:28:47
5.0/5
278
تگهای خبر: شركت , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات