جهرمی اعلام كرد:

راه اندازی سیستم عامل تلفن همراه منطقه ای، طراحی ارز رمز بومی

راه اندازی سیستم عامل تلفن همراه منطقه ای، طراحی ارز رمز بومی به گزارش ما دیجیتال وزیر ارتباطات اظهار داشت: داشتن یك سیستم عامل تلفن همراه منطقه ای، از اولویت های مذاكرات ما با كشورهای منطقه استبه گزارش ما دیجیتال به نقل از مهر، آذری جهرمی امروز در حاشیه افتتاح الكامپ با اشاره به برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه الكامپ در ۲۲ سالن نمایشگاه بین المللی تهران اظهار داشت: بیشتر از ۸۷۶ شركت در این نمایشگاه حضور دارند و هدف ما برای تحقق ایران هوشمند و آینده بهتر، در حال انجام می باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه نگاه ما در برگزاری نمایشگاه الكامپ، علاوه بر تمركز بر بازار كشور، تمركز بر كشورهای منطقه و تبادلات تجاری با این كشورها است، اضافه كرد: بر این اساس تقاضا داشتیم كه وزرای ارتباطات كشورهای همسایه در این نمایشگاه حضور پیدا كنند. الان ۴۰ هیئت بلندپایه از كشورهای منطقه و نمایندگان عالی رتبه ۱۰ كشور و سفیران ۳۰ كشور با هدف افزایش تعاملات منطقه ای در این نمایشگاه حضور یافته و از آن بازدید كرده اند.
وی اظهار داشت: داشتن یك سیستم عامل تلفن همراه منطقه ای، از اولویت های مذاكرات ما با كشورهای منطقه است تا این سیستم عامل با هدف تحقق منافع كاربران، تولیدكنندگان و توسعه دهندگان نرم افزار در منطقه فعال شود.
آذری جهرمی تاكید كرد: البته این موضوع، ارتباطی با سیستم عامل بومی شده اندروید ندارد و یك بحث منطقه ای است.
اِشكال فنی در اتصال سیستم كارت های بانكی به كارت سوخت وجود ندارد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخبار انتشار یافته در مورد اِشكال فنی به وجود آمده در اتصال سیستم كارت های بانكی به كارت سوخت را تكذیب نمود و اظهار داشت: در زمینه اتصال كارت های بانكی به كارت سوخت، در روز نخست، سناریوی دونرخی مطرح شده بود اما الان در سناریوی تك نرخی، به نظر می آید استفاده از كارت بانكی با سیكل فعلی شركت پالایش و پخش، همخوانی نداشته باشد بنابراین امكان دارد قطع اتصال به این علت رخ داده باشد. اینكه گفته شده است اشكال فنی در اتصال وجود دارد، چنین چیزی رخ نداده، این مورد را بررسی نموده و در ارتباط با آن اظهارنظر می كنم.
نمونه آزمایشی ارز رمز بومی طراحی شد
وی در مورد سیاستگذاری وزارت ارتباطات در حوزه بلاك چین و اقدام برای تولید ارز دیجیتال بومی، تاكید كرد: سیاستگذاری و تصمیم گیری در ارتباط با هر نوع ارز، بر عهده شورای پول و اعتبار و نظارت آن بر عهده بانك مركزی است اما در حوزه فناوری تولید رمز ارز، ما به سبب آنكه مبحث توسعه تكنولوژی را در دستور كار داریم، نمونه آزمایشی ارز دیجیتال بومی را با حمایت پست بانك و مركز تحقیقات مخابرات، آماده كرده و آنرا به بانك مركزی اعلام كردیم. در این مدل چالش های مربوط به ارز دیجیتال عرضه شده اما تصمیم گیری در مورد استفاده از آن، با بانك مركزی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد فعالیت و سرمایه گذاری چینی ها برای استخراج ارز دیجیتال در كشور خاطرنشان كرد: این خبر را نشنیده ام اما ما نظرمان این است كه ارز دیجیتال در ساعات غیرپیك شبكه برق می تواند بعنوان صادرات مجازی برق، درآمدزایی ایجاد كند اما قرار نیست این ظرفیت به صورت مجانی و مجانی در اختیار كسی قرار گیرد البته متولی این موضوع، وزارت نیرو است و جهت استفاده از این فنآوری و بهره وری آن، باید تصمیم گیری كند.
آذری جهرمی در پاسخ به انتقاداتی در مورد اینكه چرا باید تمامی سرویس ها در كشور بومی سازی شود؟ تصریح كرد: مبحث سیستم عامل بومی اندروید، موضوعی كاملاً متفاوت می باشد چون كه ما به سبب پیشگیری از تهدیدهای موجود، اندروید را سفارشی سازی كردیم و این با بحث بومی سازی پروژه های ارتباطی متفاوت است؛ البته قبلاً پروژه بومی سازی سیستم عامل «لینوكس» را داشتیم اما الان به دنبال بومی سازی یك سیستم عامل نیستیم بلكه دنبال آن هستیم كه در مقابل تروریسم اقتصادی یك دولت، بتوانیم از فعالان كسب و كارهایمان دفاع كنیم؛ بنابراین سیستم عامل اندروید را برای گوشی داخلی، سفارشی كردیم تا خویش را در مقابل تهدیدات، ایزوله نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاكید كرد: مدل عملكردی این گوشی، به این نحو نیست كه دسترسی كاربران را به اپلیكیشن های بین المللی محدود كند بلكه تمامی اپلیكیشن ها روی این گوشی، مورد استفاده قرار می گیرند و این مورد می تواند چاره ای برای پیشگیری از تهدید اپلیكیشن های ایرانی باشد.
مركز ملی فضای مجازی در مورد گزارش شبكه ملی اطلاعات، ارزیابی رسمی نداشته است
وی در مورد عدم استقلال شبكه ملی اطلاعات كه از جانب ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورایعالی فضای مجازی مطرح گردیده است، اظهار داشت: من مصاحبه آقای فیروزآبادی را ندیده ام اما یكسری تیترهایی در مورد این مصاحبه انتشار یافته كه از جانب مركز ملی فضای مجازی هم تصویب شده است؛ البته در دیداری كه با آقای فیروزآبادی داشتم، نظر ایشان، صحبت هایی نبوده كه منعكس شده است.
آذری جهرمی اظهار داشت: ما گزارش پیشرفت لایه زیرساخت را به صورت مكتوب، به مركز ملی فضای مجازی عرضه كردیم اما تا به امروز ارزیابی رسمی در این زمینه به ما منعكس نشده است. ما ارزیابی مركز ملی فضای مجازی را قبول داریم اما تابحال گزارش رسمی در اینباره واصل نشده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاكید كرد: در سند توسعه شبكه ملی اطلاعات، به هیچ عنوان مبحث عدم دسترسی و قطع سرویس های شبكه جهانی اینترنت مطرح نشده بلكه ارتباط مؤثر این شبكه با شبكه جهانی اینترنت مطرح است.
وی همینطور در مورد پشتیبانی از استارت آپ های حوزه هوشمندسازی اظهار داشت: ۲۰ درصد بودجه مركز تحقیقات مخابرات در سال گذشته، به توسعه هوشمندسازی در كشور و پشتیبانی از استارت آپ های این حوزه اختصاص یافته است.
آذری جهرمی، عدم موفقیت اپراتورهای مجازی موبایل را جدی نبودن در سرمایه گذاری، عدم همكاری اپراتورهای بزرگ و هم موفق نبودن مدل تجاری آنها عنوان نمود و اضافه كرد: مبحث پروانه بهره برداری از اپراتورهای مجازی موبایل، در دست بازبینی قرار دارد و بزودی از جانب رگولاتوری اعلام می شود.
تعیین تكلیف جریمه اختلالات اینترنت در هفته آینده
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد تعیین تكلیف جرایمی كه شركت زیرساخت و اپراتورهای اینترنت، برای اختلالات مقطعی اینترنت باید پرداخت كنند، اظهار داشت: این مورد از راه رگولاتوری در دست بررسی می باشد و تا هفته آینده تعیین تكلیف می شود.
وی بیان كرد: هم زیرساخت و هم شركت های اینترنتی باید جریمه اُفت كیفیت را پرداخت كنند و نظر ما در این زمینه قطعی است.
تكذیب مسدودسازی پورت های VPN توسط قوه قضائیه
آذری جهرمی در پاسخ به سؤالی در خصوص اینكه گفته می شود قوه قضائیه طی دستوری به شركت های اینترنتی، خواهان مسدودسازی پورت های VPN شده است، اظهار داشت: بعید می دانم چنین دستوری صادر شده باشد چون كه كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، هر روزه IPهایی كه ابزارهای فیلترشكن و VPN را گسترش می دهند، شناسایی كرده و آنها را به شركت های اینترنتی اعلام می كند و شركت ها موظف به مسدودسازی این آدرس آی پی ها هستند اما اینكه دستوری از جانب قوه قضائیه برای بسته شدن پورت های VPN صادر شده باشد، نبوده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در انتها تصریح كرد: مصوبه آزادسازی تعرفه خدمات ارتباطات آماده است و در صورتیكه اپراتورهای اینترنت آمادگی داشته باشند، ما این مصوبه را به حالت اجرا درمی آوریم.

1398/04/28
11:31:19
5.0/5
4538
تگهای خبر: ابزار , اپراتور , اپل , اختلال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات