ایرانسل 13 ساله شد

ایرانسل 13 ساله شد ما دیجیتال: ایرانسل، بزرگترین اپراتور دیتای ایران، سیزده ساله شد. به همین مناسبت، مشتركان ایرانسل می توانند در روز  29 مهر، بسته ویژه هفت روزه 13 گیگابایتی ایرانسل را با قیمت سیزده هزار تومان فعال كنند.به گزارش روابط عمومی ایرانسل، 29 مهر 1398، مصادف با سیزدهمین سالروز راه اندازی شبكه تلفن همراه ایرانسل است.
در اواخر دهه 1370 و ابتدای دهه 1380 هجری شمسی، رشد سریع تقاضا برای خدمات تلفن همراه و فقدان توان و پیش نیازهای لازم در زیرساخت های موجود برای پاسخگویی به آن حجم از تقاضا، موجب پدید آمدن صف های طولانی برای ثبت نام سیم كارت تلفن همراه شده بود. دریافت سیم كارت، مستلزم صرف هزینه ای گزاف و انتظار طولانی بود و به جز بخش اندكی از مردم، سایر افراد امكان دسترسی به ارتباطات و خدمات تلفن همراه را نداشتند.
همین امر سبب شد تا در مهرماه ۱۳۸۲، در امتداد اجرای برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور و تحقق ماده ۱۲۴ این برنامه و با هدف توسعه ارتباطات و مخابرات بوسیله خصوصی سازی و سرمایه گذاری شركت های خارجی و نیز به منظور پشتیبانی از سرمایه گذاری خارجی و مشاركت بخش خصوصی داخلی و ترویج رقابت، تضمین رقابت سالم، كاهش تصدی گری، نظارت بر تعرفه ها و كیفیت خدمات و پشتیبانی از مصرف كنندگان، مقدمات برگزاری مزایده اپراتوری دوم تلفن همراه توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برپا شود.
پس از انجام تشریفات مزایده و بررسی پیشنهادهای شركت كنندگان، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نهایتا در ۲۷ بهمن ۱۳۸۲ كنسرسیوم ایرانسل را بعنوان برنده مزایده اپراتوری دوم تلفن همراه اعلام نمود.
با تصویب «قانون اجازه اجرای موافقتنامه پروانه شبكه و خدمات ارتباطات سیار» توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، شركت خدمات ارتباطی ایرانسل در تاریخ ۶ آذر ۱۳۸۴ پروانه شبكه خدمات ارتباطات سیار (GSM) را در سطح ملی و برای پوشش جغرافیایی سراسر ایران، از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت كرد.
ایرانسل توانست در مدت زمان كوتاهی بعد از دریافت مجوز مذكور، مراحل راه اندازی و توسعه شبكه را به انجام رسانده و در ۶ شهریور ۱۳۸۵ (۹ ماه بعد از دریافت مجوز) بهره برداری آزمایشی از شبكه را آغاز كند. شبكه ایرانسل در ۲۹ مهر ۱۳۸۵ به صورت رسمی در شهرهای تهران، مشهد و تبریز راه اندازی شد.
ایرانسل با بهره گیری از متخصصان مجرب داخلی و خارجی، توانست شبكه خودرا در مدت زمان كوتاه و با سرعت شایان توجهی در سراسر كشور توسعه داده و ارائه خدمات با كیفیت در سطح استانداردهای جهانی را سر لوحه كار خود قرار دهد. ایرانسل در آن زمان، برای اولین بار در ایران، نسل 2.75 تلفن همراه (EDGE) را با قابلیت استفاده از «اینترنت همراه» در اختیار مشتركان خود قرار داد.
در راستای گسترش سهم بازار و توسعه محصولات و خدمات، ایرانسل با دریافت پروانه ارائه سرویس اینترنت ثابت (WiMAX) در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۸۷، سرویس وایمكس را برای نخستین بار در ایران ارائه نمود.
ایرانسل همین طور موفق شد در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۹۴، «پروانه سراسری انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت بدون محدودیت در فناوری» را نیز كسب كند كه به دنبال آن، محدودیت جغرافیایی و تكنولوژیك پروانه وایمكس برطرف شد.

ارائه اینترنت پرسرعت نسل سوم (3G) و چهارم (4G/LTE) همراه
در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۳، ایرانسل مجوز آزمایشی ارائه اینترنت در نسل سوم، چهارم و بالاتر تلفن همراه را كسب و در روز ۴ شهریور ۱۳۹۳ شبكه نسل سوم (3G) را به صورت رسمی راه اندازی نمود.
ایرانسل اولین شبكه نسل چهارم تلفن همراه (4G/LTE) ایران را نیز با فاصله كوتاهی از توسعه این فناوری در دنیا، در تاریخ ۲۹ آبان ۹۳ در مشهد مقدس راه اندازی نمود و با شتابی بی سابقه در اقصی نقاط ایران گسترش داد.
ایرانسل همین طور در روز 29 شهریور 1396، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اولین آزمایش شبكه كامل نسل پنج (5G) در ایران را با موفقیت انجام داد.
شركت خدمات ارتباطی ایرانسل در طول سال های فعالیت، با تلاش بیش از پیش برای ارتقای زیرساخت های خود، تابحال موفق به كسب 43 درصد از بازار تلفن همراه ایران شده است. همین طور تابحال تعداد 3785 شهر و دهستان تحت پوشش نسل سوم و 3108 شهر و دهستان تحت پوشش خدمات نسل چهارم اینترنت همراه ایرانسل قرار گرفته اند. 2121


منبع:

1398/08/01
17:19:39
5.0/5
4497
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات