چرا باید تلویزیون 8K بخریم؟

چرا باید تلویزیون 8K بخریم؟ به گزارش ما دیجیتال مدتی است كه در بازار تلویزیون ها، رقابت بر سر عرضه آخرین تكنولوژی ها و نخستین و بهترین بودن به اوج خود رسیده است. باآنكه اغلب مردم هنوز از نمایشگرها و تلویزیون های با كیفیت HD و Full HD استفاده می نمایند و محتوای نمایشی را هم با همین كیفیت ها می بینند، اما نمایشگرهای ۴K با تعدادپیكسل چهار برابری در طول و عرض از سال ۲۰۱۲ رشد آهسته و پیوسته ای داشته و كم كم بازار را در دست می گیرند.امسال هم شاهد ظهور نسل جدید این نمایشگرها و چهار برابر شدن طول و عرض پیكسلی تلویزیون ها هستیم. شركت های گوناگونی تلویزیون های جدید خویش را با استاندارد ۸K روانه بازار كرده اند و به تائید استانداردهای فراوانی، ال جی صاحب عنوان بهترین كیفیت ۸K شده است؛ اما منظور از ۸K چیست و چه فرقی با نسل های قبلی دارد؟ و آیا باید آنرا بخریم؟
داستان این نام گذاری ها چیست؟
یك تصویر با فرمت ۸K دربردارنده ۷۶۸۰ ردیف پیكسل افقی و ۴۳۲۰ ردیف پیكسل عمودی است؛ یعنی یك صفحه نمایش۸K دارای بیشتر از ۳۳ میلیون پیكسل است. به علت اینكه تعداد پیكسل افقی آن به عدد ۸۰۰۰ بسیار نزدیك است، آنرا فرمت ۸K می نامند. داستان ۴K هم همین گونه است. تلویزیون های۴K رزولوشنی برابر با ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیكسل دارند. همان گونه كه می بینید تعداد پیكسل های عرضه به عدد ۴۰۰۰ نزدیك است.
درك اندازه و تعداد پیكسل ها
اگر بخواهید بزرگی ۸K را بهتر درك كنید، باید چند مقایسه ساده انجام دهیم. نمایشگرهای HD كه اغلب مردم هنوز از آن استفاده می نمایند و تقریباً استاندارد یكپارچهپخش شبكه های تلویزیونی و ماهواره ای، پخش آنلاین ویدیو و دیسك های بلوری است، رزولوشنی برابر با ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیكسل دارد. این بدان مفهوم است كه یك نمایشگر HD دارای بیشتر از ۲ میلیون پیكسل است.
همان طور كه پیشتر گفتیم، یك نمایشگر ۴K از ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیكسل تشكیل شده و با بهره گیری از ۸ میلیون پیكسل تصاویر را می سازد. این در شرایطی است كه یك نمایشگر ۸K با رزولوشن ۷۶۸۰ در ۴۳۲۰ پیكسل بیشتر از ۳۳ میلیون پیكسل در اختیارتان می گذارد؛ یعنی اینكه رزولوشن تلویزیون ۸K چهار برابر تلویزیون ۴K و ۱۶ برابر تلویزیون Full HD است.
به زبان ساده، هنگام استفاده از یك تلویزیون ۸K (حالا هرچقدر بزرگ) پیكسل هایتشكیل دهنده یك تصویر ۸K با چشم معمولی انسان غیرقابل تشخیص هستند.
داستان محتوا و فیلم های۸K
تعریف ۸K بعنوان فرمت ویدیویی Ultra High Definition كه كیفیتی چهار برابر فرمت ۴K دارد، فهم و درك آنرا آسان می سازد؛ اما حالا سؤال مهم تری مطرح می شود: آیا واقعاً به ۸K نیاز داریم؟
یكی از مهم ترین جنبه های پاسخ به این سوال، بررسی میزان محتوای موجود برای این فرمت ویدیویی است. اگر بخواهیم سردستی و فوری به این مورد جواب دهیم، حالا به جز تعدادی ویدیوی تست تولیدشده توسط سازندگان تلویزیون های۸K، تقریباً هیچ محتوای اصلی ۸K در دسترس نداریم.
اما توجه داشته باشید كه با عنایت به نیازهای بازار در مدت زمان كوتاهی این مشكل مرتفع خواهد شد. الان یكی از كانال های شبكه ملی تلویزیون ژاپن با كیفیت ۴K و ۸K در حال پخش است. همینطور شبكه های زیادی در ژاپن، كره جنوبی و چین در حال برنامه ریزی برای پخش ۸K مسابقات المپیك ۲۰۲۰ ژاپن هستند. البته نباید این مورد را از یاد برد كه فرمت ۸K مجموعه بسیار عظیمی از داده ها و اطلاعات است و انتقال آنها از هر طریقی نیازمند استانداردهای عالی برای فشرده سازی داده ها و همینطور پهنای باند بسیار بالایی است. به شكل نظریه برای پخش بهینه كیفیت ۴K نیازمند خط اینترنت ۲۵ مگابیت بر ثانیه هستید و برای فرمت ۸K هم این میزان باید حداقل دو برابر شده و به ۵۰ مگابیت بر ثانیه برسد.
هم حالا فیلم های كمی وجود دارند كه فرمت ۸K داشته باشند و هنوز خیلی از فیلم ها با كیفیت ۴K ضبط و پخش می شوند؛ اما در این میان استثنائاتی هم به چشم می خورند. برای مثال فیلم نگهبانان كهكشان ۲ با دوربین۸K Vista Vision شركت RED و با كیفیت ۸K فیلم برداری شد؛ اما برای پخش سینمایی كیفیت آن به ۴K كاهش یافت و برای انتشار اینترنتی، به علت حجم بالای داده های صحنه های اكشن، آنرا به ۲K تبدیل كردند.
با توجه به زیرساخت های موجود برای ضبط و پخش ۴K به نظر می آید كه علاقه مالی یا تبلیغاتی چندانی برای سفر به ۸K وجود ندارد. هرچند كه در بازار سرمایه و تبلیغات این داستان به سرعتقابل تغییر است. بگونه ای كه حالا استودیوی برادران وارنر فیلم شگفت انگیز «۲۰۰۱: یك اودیسه فضایی» استنلی كوبریك را با كیفیت ۸K از روی نگاتیو اسكن كرده و در حال آماده سازی آن است.
یا برزیل در مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ برخی مسابقات را با كیفیت ۸K برای تماشاچیان حاضر در موزه علم ریودوژانیرو به نمایش گذارد. Rakuten وعده داده از آخر سال ۲۰۱۹ سرویس ۸K را به خدماتش خواهد افزود. علاوه بر این تمامی فیلم های ۱۵/۷۰ میلی متری IMAX چنان كیفیتی دارند كه در صورت اسكن می توانند تصاویری با رزولوشن ۱۲K فراهم آورند. بنابراین داستان اصلی این است كه چه زمانی زیرساخت لازم برای انتقال محتوای آنلاین و آفلاین ۸K آماده خواهد شد.
البته همین الان هم برای تجربه كیفیت ۸K روی تلویزیون هایتازه وارد بازار نیازی به محتوای اصلی ۸K نداریم؛ چونكه اغلب نمونه های موجود و به خصوصتلویزیون های۸K ال جی از قابلیت ارتقا كیفیت بهره مند شده اند و می توانند به شكل بسیار تأثیرگذاری محتوای ۴K و حتی HD را به ۸K تبدیل نموده و روی صفحه نمایش دهند. در این روشاز الگوریتم های محاسباتی پیچیده ای استفاده می شود كه زمینه تصاویر را تشخیص داده و با افزایش پیكسل های لازم، شكاف میان HD و۴K تا ۸K را پر می كند. گفته می شود چیپ های پردازنده ارتقا كیفیت در تلویزیون های۸K، علاوه بر قدرت پردازشی بسیار بالا، پایگاه داده كاملی از تصاویر مرجع را هم در اختیاردارند كه مرتباً تكمیل می شود تا به این پردازنده در حدس پیكسل های غایب كمك نماید.

آیا بهتر است تلویزیون ۸K بخریم یا به ۴K و HD اكتفا كنیم؟
همان طور كه در توضیحات پیشین مشاهده كردید، پاسخ به این سوال خیلی سخت است و به شاخصهای فراوانی بستگی دارد. شاید نخستین پاسخ برای كسانی باشد كه همیشه بااحتیاط قدم برمی دارند و در هر خریدی نگران از دست دادن چیزی هستند و چندان به دستاوردنمی اندیشند. بدون شك برای این دسته از افراد هنوز زود است كه وارد دنیای جذاب و واضح و شفاف ۸K شوند.
اما گروهی كه همیشه به دنبال بهترین ها و جدیدترین ها هستند و می خواهند جذابیت تصویری حداكثری را در صفحه تلویزیونشان به تماشا بنشینند، پیشنهاد می نماییم كه حتما به فكر خرید یك تلویزیون ۸K باشند. فقط تلویزیونی را بخرند كه حتما امكان ارتقا كیفیت فرمت های پایین تر را داشته باشد و البته امكان آپدیت برای پشتیبانی از فرمت ها و استانداردهای آینده را هم در اختیارشان بگذارد.
در این میان تلویزیون ۸۵ اینچی ال جی یكی از بهترین گزینه ها است. هم اینكه با بهره گیری از نسل دوم پردازنده های آلفا، یكی از كامل ترین و دقیق ترین شیوه های ارتقاء تصویر را در اختیار كاربران می گذارد و هم اینكه از آخر ۲۰۱۹ به باكس تبدیلی مجهز می گردد كه امكان تبدیل و پخش تمامی فرمت های ویدیویی را دارد و همینطور از راه اینترنت آپدیت های آینده را هم دریافت می كند. خبر خوب اینكه ال جی از آغاز ۲۰۲۰ این باكس را به مجانی برای خریداران فعلی ارسال خواهد نمود.
نكته مهم دیگر درباره خرید تلویزیون ۸K این است كه پیشبینی نماییم واقعاً آینده بازار تلویزیون به كدام سمت می رود. برای این پیشبینی، پیش از همه باید نگاهی به توانایی های چشم انسان داشته باشیم. چشم ما توان دریافت تصاویر با كیفیت ۵۷۶ مگاپیكسل را دارد؛ اما مشكل اینجا است كه حداكثر توان پردازشی آن تنها ۴۰ مگاپیكسل است. بد نیست بدانید كه محتوای ۴K تصاویر ۸.۵ مگاپیكسلی تولید می كند و ۸K تقریباً ۳۳ مگاپیسكل است؛ یعنی اینكه تلویزیون های۸K بسیار نزدیك به مرزهای توانایی بینایی انسان هستند و به نظر می آید ازنظر منطقی نسل های بعدی تلویزیون چندان بهتر از این نخواهند بود. البته امكان دارد رقابت شركت هایتولیدكننده در آینده از مرز توانایی چشم انسان عبور كندكه در این صورت باید به دنبال علل بسیار خاصی برای توجیه خرید چنین محصولات كم كاربردی باشند.
۲۱۲۱

1398/09/17
21:21:40
5.0/5
4700
تگهای خبر: آنلاین , ال جی , اینترنت , پیكسل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
madigital.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ما دیجیتال محفوظ است

ما دیجیتال

اخبار دیجیتال و فناوری اطلاعات